Robert Makłowicz Literatura popularnonaukowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Robert Makłowicz Literatura popularnonaukowa - książki, ebooki i audiobooki

Robert Makłowicz urodził się w 1963 roku. To polski krytyk kulinarny, pisarz, dziennikarz, osobowość medialna, przedsiębiorca, podróżnik i youtuber. Największą popularność przyniosło mu prowadzenie w Telewizji Polskiej programu „Kulinarne podróże Roberta Makłowicza” i „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”.

Książki o tematyce kulinarnej Makłowicza

Makłowicz jest autorem kilkunastu książek poświęconych kuchni świata, ze szczególnym uwzględnieniem kuchni środkowoeuropejskiej. Wśród nich warto wyróżnić takie pozycje jak „C.K. Kuchnia”, „Listy pieczętowane sosem, czyli gdzie karmią najlepiej w Polsce” (napisana z Piotrem Bikontem), „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza. Smak Węgier”, „Fuzja Smaków. Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”, „Cafe Museum” i „Dalmacja. Książka kucharska”.

Robert Makłowicz silnie związany jest z Krakowem, w którym się urodził i mieszka na co dzień. Jest synem Włodzimierza Makłowicza. Pochodzi z rodziny o korzeniach polskich, ukraińskich, ormiańskich, węgierskich i austriackich. W Krakowie ukończył V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego. Następnie studiował prawo i historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku mieszkał i pracował w Wielkiej Brytanii, gdzie poznał różne smaki świata. To doświadczenie skłoniło go do zostania krytykiem kulinarnym. W 1993 roku związał się z „Gazetą Wyborczą”, dla której przez wiele lat pisał recenzje kulinarne, głównie oceniając restauracje. Ponadto jego teksty ukazywały się w tygodniku „Wprost”, „Newsweek Polska” i „Przekroju”.

W 1998 roku jego kariera nabrała rozpędu, bowiem został gospodarzem autorskiego cyklu reportaży telewizyjnych pt. „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”. Wówczas dał się poznać jako charakterystyczna, niepodrabialna osobowość medialna i wyjątkowy gawędziarz. W programie podróżował po całym świecie – przygotowywał dania charakterystyczne dla danego regionu, a opowieść o daniach wzbogacał kontekstem historycznym. W 2008 roku nieznacznie zmienił formułę programu – w TVP2 zaczęto emitować jego cykl „Makłowicz w podróży”. W 2017 roku Telewizja Polska zerwała współpracę z Makłowiczem. Dziennikarz zapowiedział kontynuację kariery telewizyjnej w programie Food Network. W 2020 roku Makłowicz uruchomił swój autorski program na YouTubie, gdzie samodzielnie publikuje filmy poświęcone kuchniom świata. Ponadto nawiązał współpracę z internetową rozgłośnią radiową newonce.radio, gdzie prowadzi autorską audycję „Od Punk Rocka do Bartóka”.

Makłowicz jest miłośnikiem historii Europy Środkowej z czasów panowania Habsburgów, ze szczególnym uwzględnieniem Galicji. Jego zainteresowania mają odzwierciedlenie w wielu jego programach, publikacjach i książkach. Jedną z nich jest „C.K. Kuchnia”, książka kucharska, która jest również opowieścią o krajach zjednoczonych pod władzą Habsburgów. To 84 przepisy zaczerpnięte z tamtych czasów i ziem, od Adriatyku po Karpaty. Czytelnicy znajdą tutaj przepisy z wielu kuchni narodowych – węgierskiej, czeskiej, rumuńskiej, austriackiej, bośniackiej, słowackiej i północnowłoskiej. Makłowicz przywołuje tutaj mniej lub bardziej znane fragmenty historii. Do tego autor uwzględnia opowieści zaczerpnięte z literatury, w tym z powieści Jaroslava Haška. Książka została wzbogacona o akwarele autorstwa Andrzeja Zaręby, który od wielu lat współpracuje z Makłowiczem i razem z nim dzieli gorące uczucie do Austro-Węgier.

W 2010 roku nakładem Wydawnictwa Czarne ukazała się książka „Café Museum” – literacka wyprawa do tajemniczej krainy Mitteleuropy. Jej historia jest bardziej niezwykła, niż się wszystkim wydaje. Makłowicz opowiada o kuchni i historii środkowoeuropejskiej, w której nie ma prawdziwych Polaków, Węgrów czy Słowaków, a są jedynie prawdziwi Środkowoeuropejczycy.

Choć Makłowicz często podróżuje, to dzieli życie między Krakowem a Dalmacją, gdzie posiada swój apartament. Ze swojej chorwackiej posiadłości nagrał kilka odcinków autorskiego programu opublikowanego w jego kanałach społecznościowych.

Książki Roberta Makłowicza na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Roberta Makłowicza w formie papierowej i ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura popularnonaukowa

Literatura popularnonaukowa jest nastawiona przede wszystkim na popularyzowanie oraz objaśnianie nauki i zjawisk, które zachodzą w jej obrębie. Książki przynależące do tego gatunku są skoncentrowane przede wszystkim na przybliżaniu i wyjaśnianiu nieposiadającym naukowej wiedzy z danej dziedziny odbiorcom różnorakich zagadnień ze świata nauki. Publikacje popularnonaukowe są najczęściej pisane językiem pozbawionym skomplikowanych terminów technicznych utrudniających przyswajanie treści czytelnikom niezaznajomionym z naukową terminologią. „Literatura popularnonaukowa” jest częścią szerszej kategorii „Literatura faktu”. W skład tej kategorii wchodzą zarówno publikacje dotyczące znanych i cenionych naukowców, jak i różnych gałęzi nauki. Nie zabrakło tu takich pozycji jak „Lab girl. Opowieść o kobiecie naukowcu, drzewach i miłości”, „Po obu stronach mózgu. Moja przygoda z neuronauką”, „Lęk. Neuronauka na tropie źródeł lęku i strachu”, „Trauma i pamięć. Praktyczny przewodnik do pracy z traumatycznymi wspomnieniami”, „Empatia. Jak odkrycie neuronów lustrzanych zmienia nasze rozumienie ludzkiej natury”, „Jak czytać wodę. Wskazówki i znaki ukryte w morzach, jeziorach, rzekach i kałużach”, „Teraz. Fizyka czasu”, „Wszechświat i ja”, „Neuroerotyka”, „Wszechświat w twojej dłoni”, „Sapiens. Od zwierząt do bogów” czy też „Oszustwa pamięci”. W kategorii „Literatura popularnonaukowa” w internetowej księgarni Woblink.com znajdują się publikacje znanych i cenionych naukowców, profesorów oraz badaczy, jak na przykład książki Stephena Hawkinga, jednego z czołowych fizyków teoretycznych, profesora Jerzego Vetulaniego czy też niemieckiego leśnika pokazującego inne spojrzenie na otaczającą przyrodę – Petera Wohllebena.