Roger Zelazny Zdrowie, Rodzina, Związki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Roger Zelazny Zdrowie, Rodzina, Związki - książki, ebooki i audiobooki

Roger Zelazny (właściwie Roger Joseph Zelazny) urodził się w 1937 roku. To amerykański pisarz, autor wielu bestsellerowych książek science fiction i fantasy. Zelazny był laureatem wielu prestiżowych nagród literackich – trzy razy zdobył Nagrodę Nebula (z 14 nominacji) i sześć razy Nagrodę Hugo (również z 14 nominacji). Zelazny napisał blisko 150 opowiadań i 50 powieści. Jednym z najważniejszych dzieł w dorobku Zelaznego jest dziesięciotonowy cykl „Kroniki Amberu”, który podzielony jest na „Kroniki Corwina” („Dziewięciu książąt Amberu”, „Karabiny Avalonu”, „Znak jednorożca”, „Ręka Oberona” i „Dworce Chaosu”) i „Kroniki Merlina” („Atuty zguby”, „Krew Amberu”, „Znak Chaosu”, „Rycerz cieni” i „Książę Chaosu”).

Życiorys Rogera Żeleznego

Roger Zelazny urodził się w rodzinie polskiego emigranta, Josepha Franka Zelazny’ego (Żelaznego), i amerykańskiej Irlandki Josephine Sweet. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie pisaniem – w liceum był redaktorem szkolnej gazetki oraz dołączył do klubu kreatywnego pisania. W 1955 roku rozpoczął naukę w Case Western Reserve University, następnie naukę kontynuował na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Jego pierwsze opowiadania publikowane były w latach 1953 i 1954.

W latach 60. XX wieku ukazało się blisko 40 powieści, zbiorów tekstów i osobnych opowiadań Zelaznego. Wśród nich warto wyróżnić wydany w 1963 roku zbiór „Róża dla Eklezjastesa”, w którym znalazło się nagrodzone Nagrodą Nebula opowiadanie o tym samym tytule. W 1966 roku swoją premierę miała powieść „Ja, nieśmiertelny”, za którą Zelazny otrzymał Nagrodę Hugo, ex aequo z Frankiem Herbertem za „Diunę”. Warto tu też wspomnieć o książce „Aleja Potępienia” z 1969 roku. To wizja postapokaliptycznej Ameryki Północnej. Głównym bohaterem jest Czort Tanner, były przywódca motocyklowego gangu, który za zwolnienie z więzienia musi przetransportować leki na wschodnie wybrzeże Bostonu. Jedyną możliwą drogą jest słynna Route 66, która ciągnie się przez stany zdewastowane przez wojnę nuklearną. Po drodze Tanner musi zmierzyć się z bandytami i mutantami – zwierzętami naznaczonymi chorobami popromiennymi.

Cykl "Kroniki Amberu"

W 1970 roku ukazała się książka „Dziewięć książąt Amberu”, pierwszy tom cyklu „Kroniki Amberu”. To seria dziesięciu książek fantasy z elementami science-fiction, które ukazywały się do 1991 roku. W uniwersum wykreowanym przez Zelaznego prawdziwe są tylko dwa światy – Amber i Dworce Chaosu. Pomiędzy nimi rozpościera się nieskończona liczba cieni, czyli równoległych rzeczywistości, które stanowią jedynie odbicia prawdziwych światów. Prawowitym następcą tronu i księciem Amberu jest Corwin. Niestety w wyniku tragicznego wypadku mężczyzna utracił pamięć i nie jest do końca świadomy swojej osobowości. Na dodatek spędził na Ziemi wiele stuleci. W obliczu śmiertelnego zagrożenia ze strony jednego z krewnych Corwin musi sobie przypomnieć swoją przeszłość. W trakcie odświeżania pamięci uświadamia sobie, że jego rodzina posiada niesamowity dar pozwalający kontrolować podróże między wymiarami i wpływać na rzeczywistość wokół. Corwin podejmuje się niebezpiecznego zadania. Chce wyjaśnić przyczyny zniknięcia jego ojca, króla Oberona, oraz zawalczyć o należny mu tron.

W książkach Zelaznego można znaleźć wiele odniesień do klasycznych mitologii z całego świata. Amerykański autor nawiązywał m.in. do mitologii greckiej (w „Ja, nieśmiertelny”), amerykańskiej („Oko kota”), indyjskiej („Pan Światła”), egipskiej („Stwory światła i ciemności”), japońskiej („24 widoki góry Fudżi Hokusaia”) oraz nordyckiej („Maska Lokiego”). Zelazny czerpał również z mitologii H.P. Lovecrafta (w „Ciemnej nocy październikowej”).

Zelazny ma na swoim koncie również książki napisane z innymi autorami. W 1980 roku i 1990 roku ukazały się dwie książki napisane wspólnie z Fredem Saberhagenem. Z Robertem Sheckleyem napisał „Przynieście mi głowę księcia” (1991), „Jeśli z Faustem ci się nie uda” (1993), „Farsa, z którą należy się liczyć” (1995). Jedną z najważniejszych książek napisanych wespół z innym pisarzem była powieść „Deus Irae”, napisana z gigantem literatury science fiction Philipem K. Dickiem. Pozostałe książki Zelazny napisał z Neilem Randallem, Jane Lindskold, Alfredem Besterem i Thomasem T. Thomasem.

Roger Zelazny zmarł w 1995 roku po walce chorobą nerek, która była spowodowana rakiem jelita grubego.

Książki Rogera Zelaznego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Rogera Zelaznego we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Zdrowie, Rodzina, Związki

Kategoria „Zdrowie / Rodzina / Związki” zawiera przede wszystkim publikacje dotyczące zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, oraz relacji z partnerem, rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Umieszczone tu zostały pozycje poświęcone zdrowemu odżywianiu, zbilansowanej diecie, chorobom i różnym dolegliwościom – ich przyczynom, objawom i leczeniu. Wiele tytułów to poradniki na temat utrzymania dobrych relacji z bliskimi, unikania toksycznych znajomości i zachowań. Znajdziemy tu również książki dotyczące różnych światopoglądów, które mogą zainspirować czytelnika do poczynienia zmian w swoim życiu. W związku z tym w kategorii „Zdrowie / Rodzina / Związki” w księgarni internetowej Woblink.com obecne są zarówno książki poświęcone zdrowym dietom, coraz popularniejszym sposobom odżywiania się wykluczającym produkty odzwierzęce, oczyszczaniu organizmu, kondycji psychicznej, rozpoznawaniu szkodliwych relacji oraz związków. Nie mogło tu zabraknąć „Food Pharmacy” kładącego nacisk na propagowanie dobrze zbilansowanej diety i racjonalnego odżywiania. Autorkami tej pozycji są Mia Clase oraz Lina Nertby, które w celach badawczych eksperymentowały z różnymi sposobami odżywiania się, aby po zakończeniu testów zawrzeć w „Food Pharmacy” przepis na to, co jeść, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić. Czytelnicy znajdą tu również „Kuchnię wegetariańską. Smaki świata” Arto der Haroutuniana, „Smak życia” Agnieszki Maciąg oraz pozycję pomagającą odczytać sygnały wysyłane przez organizm „Doktor Ty. O wewnętrznej sile organizmu i zdolności do samouzdrawiania” Jeremy’ego Howickiego. W obrębie tej kategorii mieszczą się również książki skupione na ludzkich osobowościach i cechach wyróżniających te toksyczne („Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpoznać tych, którzy tobą manipulują” oraz „Otoczeni przez idiotów” Thomasa Eriksona).