Ruth Ware Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Ruth Ware Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Ruth Ware, a właściwie Ruth Warburton, to brytyjska autorka thrillerów psychologicznych. Jej debiutancka powieść kryminalna „W ciemnym, mroczny lesie” i dwa kolejne thrillery ‒ „Dziewczyna z kabiny numer 10” i „Gra w kłamstwa” ‒ trafiły do pierwszej dziesiątki listy bestsellerów „The New York Times” i „The Sunday Times”. Pisarka bywa nazywana Agathą Christie naszych czasów.

Swoje powieści kryminalne i thrillery postanowiła wydawać pod pseudonimem, aby odróżnić je od powieści fantasy dla młodych dorosłych, jakie publikowała pod nazwiskiem Warburton.

Ruth Ware urodziła się w Lewes w Sussex, na południowym wybrzeżu Anglii. Studiowała anglistykę na uniwersytecie w Manchesterze. Zanim została pisarką, na pełen etat pracowała jako kelnerka, księgarka i rzeczniczka prasowa. Przez jakiś czas mieszkała w Paryżu, gdzie uczyła języka angielskiego. Teraz razem z mężem i dwójką dzieci mieszka w pobliżu Brighton.

Książki Ruth Ware

Styl, jakim posługuje się pisarka, bywa porównywany do stylu Agathy Christie. Bohaterkami książek Ware są najczęściej kobiety znajdujące się w niebezpiecznych sytuacjach, którym muszą stawić czoła. Kreowane przez nią scenerie sprzyjają wywoływaniu lęku i często popychają bohatera do podejmowania gwałtownych działań.

Dotychczas Ruth Ware wydała pięć powieści, z których cztery ukazały się w Polsce. Jej kryminalnym debiutem jest „W ciemnym, mrocznym lesie” z 2015 roku. Główna bohaterka Nora jest autorką kryminałów. Nieoczekiwanie otrzymuje zaproszenie na wieczór panieński przyjaciółki sprzed lat. Przyjęcie, które miało być dobrą zabawą, przerodzi się w koszmar. Kolejne powieści autorki to „Dziewczyna z kabiny numer 10”, „Gra w kłamstwa”, niewydana w Polsce książka “The Death of Mrs. Westaway” oraz „Pod kluczem”.

Autorka zapowiedziała także swoją kolejną książkę pod tytułem “One by One”. Premiera zaplanowana jest na 8 sierpnia 2020 roku.

„Pod kluczem”

„Pod kluczem” to najnowsza powieść Ruth Ware określana mianem pełnego zwrotów akcji gotyckiego thrillera. Świetna oferta pracy w charakterze niani skłania Rowan do złożenia podania. Kiedy dostaje odpowiedź na swoją aplikację, dowiaduje się, że wokół posiadłości państwa Elincourtów od lat krąży wiele przesądów. Mówi się nawet, że jest nawiedzona. W dodatku w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy aż cztery opiekunki zrezygnowały z pracy tam. Jednak Rowan nie zniechęca się i przyjeżdża na rozmowę kwalifikacyjną. Już od pierwszego momentu czuje, że musi dostać tę pracę i zostać u Elincourtów na dłużej. Ale czy to wszystko nie jest zbyt dobre, aby było prawdziwe?

Mrożące krew w żyłach i wciągające thrillery autorstwa Ruth Ware znajdziecie w księgarni Woblink.com – w postaci książek papierowych, ebooków i audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).