Ryszard Ćwirlej Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ryszard Ćwirlej Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Ryszard Ćwirlej jest polskim pisarzem, scenarzystą, menadżerem i wykładowcą akademickim. To autor blisko 20 powieści, z których większość wchodzi w skład trzech głośnych cykli. Pierwszym z nich jest cykl o milicjantach z Poznania („Upiory spacerują nad Wartą”, „Trzynasty dzień tygodnia”, „Ręczna robota”, „Mocne uderzenie”, „Śmiertelnie poważna sprawa”, „Błyskawiczna wypłata”, „Jedyne wyjście”, „Śliski interes”, „Milczenie jest srebrem”, „Masz to jak w banku”, „Ostra jazda” i „Szybki szmal”), drugim cykl przedwojenny z komisarzem Fisherem w roli głównej („Tam ci będzie lepiej”, „Tylko umarli wiedzą”, „Już nikogo nie słychać”, „Pójdę twoim śladem”, „Zaśpiewaj mi kołysankę”, „Wszyscy słyszeli jej krzyk”) i trzecim ten z Anetą Nowak („Jedyne wyjście”, „Ostra jazda”, „Szybki szmal”). Ponadto teksty Ćwirleja publikowane były w różnego rodzaju pismach i zbiorach. Opowiadania autora weszły w skład takich antologii, jak „Autor przychodzi wieczorem”, „Rewers”, „Awers”, „Stulecie kryminału”, „Gliny z innej gliny”, „Zabójczy pocisk”, „Trupów hurtowo trzech”.

Pisarz jest absolwentem socjologii na katowickim Uniwersytecie Śląskim. W latach 1996-97 pracował w oddziale katowickim TVP. Następnie przeniósł się do TVP Poznań, gdzie pracował aż do 2010 roku. Był tam szefem redakcji Teleskopu. Po zakończeniu pracy w telewizji podjął się pracy w Radiu Merkury, gdzie został członkiem zarządu ds. programowych. Od początku 2010 roku wykłada na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Ryszard Ćwirlej jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Nagrody Wielkiego Kalibru za powieść „Śliski interes”.

Cykl o milicjantach z Poznania Ryszarda Ćwirleja

Ryszard Ćwirlej debiutował w 2007 roku powieścią „Upiory spacerują nad Wartą”, wydaną przez Wydawnictwo Replika. Tą książką otworzył jeden ze swoich najgłośniejszych cykli, poświęcony milicjantom z Poznania. Do tej pory w serii ukazało się dwanaście książek. Można je czytać w kolejności wydania, ale można też poznawać je według chronologii przedstawionych wydarzeń. Drugą powieścią Ćwirleja był „Trzynasty dzień tygodnia”, również wydany przez Replikę. Kariera pisarza nabrała tempa, gdy rozpoczął współpracę z Wydawnictwem W.A.B., specjalizującym się w kryminałach, mającym pod swoimi skrzydłami przez wiele lat takich autorów, jak Marcin Wroński, Marek Krajewski, Zygmunt Miłoszewski i Marta Guzowska. Pod szyldem W.A.B. ukazała się trzecia część cyklu pt. „Ręczna robota”. Ostatecznie cykl ukazywał się w wydawnictwach Zysk i S-ka, Filia oraz Muza SA.

Fabuła większości książek Ćwirleja skupia się wokół ważnych wydarzeń z ostatniej dekady istnienia PRL-u. I tak fabuła „Trzynastego dnia tygodnia” koncentruje się wokół wprowadzenia stanu wojennego, w „Błyskawicznej wypłacie” Ćwirlej pisze o finale Mistrzostw Świata w piłce nożnej. W „Śmiertelnie poważnej sprawie” czytelnik ma szansę poznać podróż apostolską Jana Pawła II do Polski. W dziewiątym tomie pt. „Milczenie jest srebrem” Ćwirlej pisze o kradzieży Konfesji św. Wojciecha z bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie. Fabuła „Masz to jak w banku” to powieść rozgrywająca się w okresie obrad Okrągłego Stołu na przełomie 1988 i 1989 roku. W swoim bestsellerowym cyklu Ryszard Ćwirlej opisuje działania Komendy Wojewódzkiej Milicji w Poznaniu. Czasami jego książki są określane mianem kryminałów neomilicyjnych.

Do cyklu milicyjnego zalicza się również trzy książki, których fabuła rozgrywa się wiele lat po wydarzeniach opisanych w książce „Masz to jak w banku”, chronologicznie ostatnim PRL-owskim tomie serii. Główną bohaterką książek „Jedyne wyjście”, „Ostra jazda” i „Szybki szmal” jest Aneta Nowak. Kobieta jest zapaloną motocyklistką, która do tej pory zajmowała się głównie parzeniem kawy i przynoszeniem drożdżówek starszym kolegom z pracy. W „Jedynym wyjściu” przypadkowo trafia na ślad, który ma zaprowadzić ją do rozwiązania sprawy kryminalnej, łączącej się z innym śledztwem sprzed lat. Tu do akcji wchodzą policjanci Alfred Marcinkowski i Mariusz Blaszkowski, znani doskonale z PRL-owskich powieści Ryszarda Ćwirleja.

Cykl przedwojenny

Na fali popularności retro kryminałów, Ryszard Ćwirlej w 2015 roku rozpoczął pisanie cyklu z komisarzem Fisherem w roli głównej. Do tej pory ukazało się sześć tomów serii, w których fabuła rozciąga się między 6 kwietnia 1919 roku, a końcówką lipca 1932 roku. Ćwirlej debiutował z cyklem przedwojennym powieścią „Tam ci będzie lepiej”. Mieszkańcami Poznania wstrząsa fala brutalnych morderstw. Ofiarami są najczęściej prostytutki. Śledztwo prowadzi komisarz Antoni Fischer, któremu pomaga zastępca Albin Siewierski. Fisher jest dobrze prowadzącym się, przystojnym i roztropnym trzydziestokilkulatkiem. Mężczyzna służył najpierw w pruskiej, a potem w polskiej armii. Ponad wszystko ceni sobie poznański sznyt. Siewierski natomiast pochodzi z Kongresówki. Dla niego ważny jest pośpiech, brylantyna i dobry wygląd. Choć wiele ich różni, muszą połączyć siły by doprowadzić do ujęcia mordercy. Nie pomaga im w tym na pewno groźna atmosfera międzywojennego Poznania, gdzie niemal w każdej bocznej uliczce kryją się przestępcy. Na dodatek w mieście grasują bolszewiccy szpiedzy. Podobnie jak w przypadku cyklu o milicjantach, serię można czytać według daty wydania bądź chronologicznie, według czasu akcji przedstawionego w poszczególnych powieściach.

Nagrody literackie i wyróżnienia dla Ryszarda Ćwirleja

Ryszard Ćwirlej jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. W 2015 roku otrzymał Nagrodę Kryminalną Piła za najlepszą miejską powieść kryminalną, za książkę „Błyskawiczna wypłata”. Rok później otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Piły „Syriusz 2016” w kategorii Kultura. W 2017 otrzymał Nagrodę czytelników Wielkiego Kalibru za powieść „Śliski interes”, a w 2018 roku powędrowała do niego Nagroda Wielkiego Kalibru za powieść „Tylko umarli wiedzą”. W tym samym roku zgarnął również Nagrodę Czytelników. W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Ryszarda Ćwirleja w formie ebooka oraz papierowej. Ponadto wybrane tytuły w formie audiobooka.

Co znajdziesz w kategorii: Książki obcojęzyczne

W kategorii „Książki obcojęzyczne” umieszczone zostały wszystkie utwory napisane w języku innym niż polski. Znajdują się tutaj publikacje autorów pochodzących z różnych krajów i kultur, poruszające wiele różnych tematów, problemów czy zagadnień. Publikacje w kategorii „Książki obcojęzyczne” przeznaczone są dla czytelników, którzy przez lekturę książek w językach obcych chcą podszkolić swoją znajomość danego języka. Niektóre z publikacji zostały specjalnie przygotowane, aby pomóc w takiej nauce. Znaleźć tu można zarówno klasyki literatury światowej, jak i książki współczesnych pisarzy. Czytelnicy mogą przeczytać w oryginale m.in. książki amerykańskiego pisarza, autora fantasy i opowieści grozy oraz jednego z prekursorów fantastyki naukowej H.P. Lovecrafta (“The Call of Cthulhu”, “The Shadow Out of Time”), czołowego przedstawiciela nurtu powieści detektywistycznej i twórcy postaci Sherlocka Holmesa, Arthura Conana Doyle’a (“The Hound of the Baskervilles”, “A Study in Scarlet”), czy irlandzkiego poety, prozaika i dramatopisarza Oscara Wilde’a (“The Happy Prince and Other Tales”, “The Canterville Ghost”). W nauce języka pomogą wydania dwujęzyczne, tego typu pozycje oferuje m.in. wydawnictwo Wymowne. W ich ofercie znaleźć możemy takie tytuły jak “Treasure Island” Roberta Louisa Stevensona, “Heart of Darkness” Josepha Conrada czy “The Sphinx Without a Secret” Oscara Wilde’a. Alternatywny sposób nauki proponuje wydawnictwo Poltex. Przygotowane przez nich książki mają pomóc czytelnikowi w nauce dzięki czytaniu i jednoczesnym słuchaniu przez niego tekstu w języku angielskim oraz wykonywaniu specjalnych ćwiczeń po każdym rozdziale. Oferują oni takie tytuły jak “The Adventures of Sherlock Holmes” Arthura Conana Doyle’a, “Anne of Green Gables” Lucy Maud Montgomery, “The Secret Garden” Frances Hodgson Burnett, “Frankenstein” Mary Shelley, “Alice in Wonderland” Lewisa Carrolla czy “The Picture of Dorian Gray” Oscara Wilde’a. Najwięcej książek w tej kategorii napisanych zostało w języku angielskim, ale znajdują się tu również pozycje w języku rosyjskim, francuskim czy niemieckim.