Ryszard Kapuściński Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ryszard Kapuściński Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Ryszard Kapuściński urodził się w 1932 roku na terenie dzisiejszej Białorusi. To polski pisarz, reportażysta, podróżnik, publicysta, tłumacz poeta, fotograf, autor takich tytułów jak „Cesarz” i „Szachinszach”, dzięki którym zyskał międzynarodową sławę. Jest autorem blisko trzydziestu książek. Nazywany „cesarzem reportażu” Kapuściński jest jednym z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Za swoją twórczość Kapuściński wielokrotnie był wyróżniany nagrodami literackimi, kulturalnymi i państwowymi – otrzymał przeszło 40 nagród, wyróżnień i tytułów w tym m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Nagrodę im. Juliana Bruna, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę Księcia Asturii, Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta oraz kilka doktoratów honorowych honoris causa (m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Barcelońskim).

Życiorys Ryszarda Kapuścińskiego

Kapuściński pochodził z rodziny nauczycielskiej. Jego dzieciństwo przypadło na czasy wojny. Po 17 września ojciec Ryszarda dostał się do niewoli radzieckiej, z której na szczęście udało mu się uciec. Cała rodzina zmuszona została do tułaczki w obawie przed zsyłką na wschód. Po wojnie Kapuścińscy osiedlili się w Warszawie. W stolicy Ryszard zdał maturę i ukończył Uniwersytet Warszawski na Wydziale Historycznym. Tematem jego pracy magisterskiej były „Organizacje oświaty dorosłych Królestwa Polskiego w okresie rewolucji 1905-1907 r.”. Po studiach zaczął pisać dla „Sztandaru Młodych”. Swoje pierwsze wyróżnienie, Złoty Krzyż Zasługi, otrzymał w 1956 roku za reportaż „To też jest prawda o Nowej Hucie”, w którym opisał ciężkie warunki życia robotników na budowie kombinatu. W tym samym roku Kapuściński odbył swoją pierwszą podróż poza Europę. Następnie podjął się pracy w „Polityce”. W roku 1962 rozpoczął współpracę z Polską Agencją Prasową. Pełnił funkcję stałego korespondenta w Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Pisał między innymi o upadku cesarstwa w Etiopii i Iranie.

Kapuściński zaliczył pełnometrażowy debiut w 1962 roku książką „Busz po polsku”. To zbiór jego reportaży, które w latach 1958-61 ukazywały się w „Polityce”. W 1963 roku ukazały się jego „Czarne gwiazdy”. Pięć lat później swoją premierę miał „Kirgiz schodzi z konia” – to zbiór reportaży, w którego skład weszły relacje z wyprawy po kaukaskich i środkowoazjatyckich republikach należących wówczas do Związku Radzieckiego. Są tu zatem opowieści z Gruzji, Azerbejdżanu, Turkmenistanu, Kirgistanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu. Reportażysta opisał w nich różnorodność etniczną i kulturalną Związku Radzieckiego. Rok później ukazała się „Gdyby cała Afryka”. W 1970 roku swoją premierę miał reportaż „Dlaczego zginął Karl von Spreti?”, czyli książka poświęcona okolicznościom morderstwa niemieckiego ambasadora w Gwatemali. Kapuściński opisuje przełom lat 60. i 70. XX wieku, na który przypadł okres zaostrzenia walk partyzanckich w kraju. Kolejna książka Kapuścińskiego – „Chrystus z karabinem na ramieniu” – ukazała się w 1975 roku. Rok później zaś „Jeszcze dzień życia”.

Wojna futbolowa i Cesarz - najgłośniejsze książki Kapuścińskiego

W 1978 roku ukazały dwie głośne książki polskiego reportażysty – „Wojna futbolowa” i „Cesarz”. W pierwszej z nich Kapuściński opisał swoje obserwacje z czasów, gdy był korespondentem w Ameryce Południowej i Afryce. Pierwszy tytuł nawiązuje do wojny, która wybuchła między Hondurasem a Salwadorem. Jej pośrednią przyczyną był mecz piłkarski, który odbył się pomiędzy reprezentacjami obu krajów. „Cesarz”, bodaj najważniejsza książka w dorobku Kapuścińskiego, to opowieść o dworze etiopskiego cesarza Hajle Syllasje I. Autor przywołuje w książce słowa członków dworu: przybocznych, ministrów, służących cesarza. Kapuściński opisuje system funkcjonowania rządów Syllasje oraz ich upadek. Książka zebrała bardzo skrajne opinie i recenzje. Dla jednych to uniwersalny obraz despotycznych rządów, opowieść o ksenofobii, nierównościach społecznych i opresji. Dla drugich zaś „Cesarz” to książka przekłamana, koloryzowana i szkodliwa dla Etiopii. Niemniej przyniosła Kapuścińskiemu międzynarodową sławę.

W 1982 roku ukazała się kolejna głośna książka Kapuścińskiego – „Szachinszach”. To opowieść o rewolucjach w Iranie. Autor zaczyna w czasach I wojny światowej, następnie pisze o latach panowania szacha Rezy Pahlawiego i Mohameda Rezy, a kończy na rewolucji Chomeiniego w 1979 roku. W 1986 roku Kapuściński opublikował swój tomik wierszy pt. „Notes”. W kolejnych latach ukazywały się „Wrzenie świata” (1988), „Imperium” (1993), „Heban” (1998), „Autoportret reportera” (2003), „Ten inny” (2006). W 2006 ukazał się drugi zbiór poezji Kapuścińskiego pt. „Prawa natury”. W latach 1990-2007 ukazało się również sześć części cyklu „Lapidarium”. Ten zbiór nie stanowi spójnej całości. To oderwane od siebie notatki, które Kapuściński zapisywał w trakcie różnych podróży w latach 1980-2006.

Kapuściński był podziwiany przez wielu wybitnych pisarzy na całym świecie. Czytali i chwalili go m.in. Gabriel García Márquez, Tiziano Terzani czy Luis Sepúlveda. Kapuściński zmarł 23 stycznia 2007 roku. O jego śmierci pisały gazety oraz donosiły inne media na całym świecie. Informacja o jego śmierci znalazła się na pierwszych stronach gazet takich pism jak New York Times, Le Monde czy El Pais.

Książki Ryszarda Kapuścińskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Ryszarda Kapuścińskiego w formie papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.