Barbara Sadurska Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Barbara Sadurska Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Barbara Sadurska to polska prawniczka, specjalizująca się przede wszystkim w prawie autorskim, a także pisarka - autorka głośnej książki “Mapa”. Sadurska ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, jak również tamtejszą polonistykę. Jest także absolwentką studiów podyplomowych w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ pt. “Prawo autorskie, prasowe i wydawnicze”, oraz „Społeczeństwo informacyjne” na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Prowadzi szkolenia z prawa autorskiego oraz warsztaty kreatywnego pisania. W 2020 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza za “Mapę”.

“Mapa” - debiutancka książka Sadurskiej

Na debiutancką książkę Barbary Sadurskiej, “Mapa”, składa się siedem opowiadań, które łączy motyw XV-wiecznej mapy świata. W tym czasie, gdy pokrywało ją jeszcze wiele białych plam, rozpalały one wyobraźnię i stanowiły wyzwanie dla śmiałków. Nielinearna opowieść Sadurskiej, napisana charakterystycznym, zadziornym językiem, mknie przez kilka wieków, wskazując na pozornie niemające ze sobą wiele wspólnego postaci i historie. Nie ma tu klucza, nie ma prostego związku przyczynowo-skutkowego. Podróżujemy przez historię, spotykając to Rembrandta, to nazistę w czasie II wojny światowej. Razem z nimi przeżywamy co i rusz jakieś déjà vu - tyle że nie zawsze należy ono do życiorysu bohatera, który je odczuwa … Tytułowa mapa przechodzi z rąk do rąk, przywodząc na myśl opowieści w stylu “Imienia róży” Umberta Eco. Równocześnie opowiada o ludzkiej tożsamości i łatwości, z jaką człowiek nakłada maski, by ukryć się przed światem.

Nagrody literackie Barbary Sadurskiej

Barbara Sadurska za “Mapę” otrzymała przede wszystkim Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza 2020, jak również była nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki “Gryfia”. Wcześniej Sadurska otrzymała III nagrodę Agencji Dramatu i Teatru “Wszystko takie smutne” (2009), II nagrodę w konkursie “Trzy Korony” - Małopolska Nagroda Filmowa, za pełnometrażowy scenariusz filmowy “Calineczka” (2011), a także I nagrodę w konkursie na najlepsze opowiadanie Międzynarodowego Festiwalu Opowiadań za dzieło “Pełnia” (2018).

Szukasz wciągających historii i opowiadań pełnych nieoczywistych zakończeń? Znajdziesz ich wiele na Woblinku - zarówno w ebookach, jak i audiobookach czy książkach papierowych.

Źródło zdjęcia: Miesięcznik Znak, Fot. Wojciech Karliński

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

W kategorii „Kultura / Sztuka / Design” znajdują się książki, podręczniki, monografie, albumy i reportaże poświęcone głównie filmowi, teatrowi i innym ciekawym elementom kultury. Wśród książek i e-booków z tej kategorii znajdują się wywiady z aktorami, reżyserami, pisarzami i projektantami, zapiski z ich podróży, pamiętniki i wspomnienia. Punktem łączącym wszystkie pozycje są szeroko pojęte kultura i sztuka. Dlatego znajdą tutaj coś dla siebie zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp. Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”. Jednym z czołowych wydawców specjalizujących się w książkach o designie jest inne krakowskie wydawnictwo – Karakter. Pod ich szyldem ukazały się między innymi książki o polskiej sztuce krytycznej, Bauhausie, polskiej szkole ilustracji, architekturze czy projektowaniu oraz o tym, jak uczyć designu.