Sándor Márai II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Sándor Márai II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Sándor Márai urodził się w 1900 roku jako Sándor Károly Henrik Grosschmid de Mára. To węgierski pisarz, poeta, publicysta, dziennikarz, autor przeszło 20 powieści oraz kultowego dziennika, który pisał od 1943 roku aż do samobójczej śmierci w 1989 roku. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy węgierskich.

Sándor Márai - życiorys

Márai pochodził z rodziny saskich osadników. Na Węgrzech studiował prawo. W trakcie nauki publikował swoje pierwsze teksty – wiersze i artykuły – w czasopiśmie „Czerwony Sztandar”. Studia ukończył w Niemczech, ponieważ uciekł z kraju w obawie przed represjami. Choć współpracował z niemieckimi gazetami, to poezję tworzył tylko w języku węgierskim. Márai w młodości chętnie podróżował – odwiedził między innymi Frankfurt, Berlin, Paryż i inne duże miasta europejskie. W 1926 roku Sándor Márai odbył również wyprawę na Bliski Wschód. Zwiedził m.in. Egipt, Palestynę, Liban, Syrię i Turcję, a także Grecję oraz Włochy. Swoje wspomnienia z podziwiania egzotycznych miejsc opisał w książce „Śladami bogów”. Pisał w niej między innymi o odkrywaniu wschodniej kultury, jej odmienności i unikalności. Później, z perspektywy Wschodu, bardzo krytycznie pisał i mówił na temat odradzającej się po wojnie Europy.

W 1928 roku Márai wraz z żoną Iloną wrócili na Węgry i zamieszkali w stolicy. Przyjmuje się, że od 1930 roku Márai zaczął tworzyć w stylu realistycznym. Pierwsza powieść węgierskiego pisarza – „Pierwsza miłość” – ukazała się w 1928 roku. W 1930 roku swoją premierę miała pierwsza część cyklu „Dzieło Garrenów”. Seria ukazywała się na przestrzeni 1930 i 1948 roku. Ostatecznie na cykl składa się pięć książek – „Zbuntowani”, „Zazdrośni”, „Obcy”, „Znieważeni”, „Maruderzy”.

Dorobek literacki Sándora Máraiego

W 1934 ukazała się kolejna książka Máraiego pt. „Wyspa”. W tym samym roku swoją premierę miały „Wyznania patrycjusza” – autobiograficzna powieść składająca się z dwóch części. W pierwszej Márai opisuje lata swojego dzieciństwa i obraz Węgier początku XX wieku, druga zaś inspirowana jest okresem emigracji Máraiego i jego żony do Europy Zachodniej w latach dwudziestych. Swoją autobiograficzną opowieść Márai kontynuował w książce „Ziemia! Ziemia!...”, w której opisał lata 1944-48. Rok później swoją premierę miała książka „Rozwód w Budzie”.

Kolejnymi książkami Máraiego były „Cztery pory roku” (zbiór miniatur z 1938 roku), „Dziedzictwo Estery” (1939, powieść), „Występ gościnny w Bolzano” (1940, powieść), „Sindbad powraca do domu” (1940, powieść), „Magia” (1940, zbiór opowiadań). W 1942 roku ukazało się jedno z najważniejszych dzieł w dorobku Máraiego, powieść pt. „Żar”. To niedużych rozmiarów książkach o męskiej przyjaźni, która zostaje zniszczona przez miłosny trójkąt. Wydarzenia z młodości bohaterów autor przedstawia z perspektywy starców, ludzi doświadczonych przez życie. „Żar” jest powieścią o niemożności ingerowania w przeszłość oraz o zwodniczej sile pamięci. Kolejną książką Máraiego był zbiór felietonów pt. „Niebo i ziemia”, który ukazał się w 1943 roku. W tym samym roku ukazała bodaj najgłośniejsza i najczęściej cytowana książka Máraiego – „Księga ziół”, czyli zbiór miniatur: cytatów, krótkich myśli, aforyzmów na temat życia, obyczajów, filozofii, kultury, literatury, podróżowania czy obcowania w społeczeństwie.

Kolejne książki Máraiego to „Siostra” (1946, powieść), „Pokój na Itace” (1952, powieść), „Krew świętego Januarego” (1958, powieść), „

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).