Sarah Waters Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Sarah Waters Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Sarah Waters to współczesna brytyjska pisarka, znawczyni powieści wiktoriańskiej z doktoratem z literatury brytyjskiej w gay and lesbian historical fiction. Jest autorką sześciu powieści: „Muskając aksamit”, „Niebanalna więź”, „Złodziejka”, „Pod osłoną nocy”, „Ktoś we mnie” i „Za ścianą”. Każda z nich ukazała się w Polsce. W 2003 roku Waters otrzymała nagrodę British Book Awards w kategorii Autor Roku. Jej proza znalazła się na krótkiej liście Bookera i Women’s Prize for Fiction. Autorka była przez jakiś czas w kręgu London North Writers, do którego należeli tacy powieściopisarze jak Neil Blackmore czy Charles Palliser.

Waters przyszła na świat w 1966 roku w Neyland, w hrabstwie Pembrokeshire w Walii. Jej matka była gospodynią domową, a ojciec inżynierem pracującym w rafinerii ropy naftowej. Jak sama opowiada, to właśnie ojciec przekonał ją do tworzenia. Mimo to przez długi czas nie planowała kariery literackiej. Waters ukończyła studia i uzyskała stopnie naukowe z zakresu literatury – licencjat na University of Kent, magistra na Lancaster University i doktorat na Queen Mary and Westfield College. Napisała pracę doktorską zatytułowaną „Lesbian and gay historical fictions, od 1870 roku”, która stała się inspiracją i źródłem jej powieści. Zaraz po skończeniu swojego doktoratu rozpoczęła pracę nad pierwszą książką.

Sarah Waters mieszka w Londynie, a dokładniej na strychu wiktoriańskiego mieszkania w Kennington.

Książki Sarah Waters

Sarah Waters pisze kunsztowne, rozbudowane powieści przywodzące na myśl literaturę czasów wiktoriańskich. Charakteryzują ją dopracowany styl i piękny język, dzięki któremu czytelnicy już od pierwszej strony zatracają się w snutych przez autorkę opowieściach. Tworzy angażujące fabuły, a wszyscy jej bohaterowie to wiarygodne postacie z krwi i kości. Pisane przez nią opowieści wymagają wcześniejszego researchu, jednak autorka lubi tę część procesu twórczego. Z wyjątkiem jednej powieści, wszystkie książki Waters zawierają motywy lesbijskie. W swoim dorobku literackim ma następujące powieści: „Muskając aksamit” (1998, polskie wydanie 2005), „Niebanalna więź (1999, polskie wydanie 2004), „Złodziejka” (2002, polskie wydanie 2004), „Pod osłoną nocy” (2006, polskie wydanie 2007), „Ktoś we mnie” (2009, polskie wydanie 2009) i „Za ścianą” (2015, polskie wydanie 2015). Na twórczość Sarah Waters wpłynęli tacy pisarze jak Charles Dickens, Wilkie Collins, Mary Shelley, John Fowles czy siostry Brontë.

Autorka zadebiutowała w 1998 roku powieścią „Muskając aksamit”. To piękna i angażująca opowieść o poszukiwaniu miłości, szczęścia oraz tożsamości – także tej seksualnej. Historia dzieje się w Anglii u schyłku XIX wieku. Uporządkowane życie córki sprzedawcy ostryg, Nancy Astler, wywraca się do góry nogami, kiedy na jej drodze pojawia się gwiazda wodewilu, Kitty Butler. Nancy postanawia opuścić rodzinę i razem z nową przyjaciółką wyruszyć w podróż do Londynu.

Kolejna była „Niebanalna więź”. Główna bohaterka, Margaret Prior, stara się odzyskać równowagę po śmierci ukochanego ojca. Dziewczyna postanawia przysłużyć się społeczeństwu i zaczyna odwiedzać więźniarki przebywające w zakładzie Millbank. Poznaje tam uzdolnione medium, Selinę Dawes. Na początku Margaret jest sceptyczna wobec „zdolności” Seliny, jednak stopniowo zaczyna wkraczać w świat tajemnic i duchów.

Trzecią powieścią w dorobku Waters jest „Złodziejka” będąca niezwykłą opowieścią o dwóch osiemnastoletnich sierotach – jedna z nich to córka złodziejki i morderczyni, druga to wykształcona panna z dobrego domu. Pewnego dnia losy dziewcząt łączą się odmieniając ich życie.

W 2006 roku ukazała się książka „Pod osłoną nocy”, nominowana do takich nagród jak Orange Prize oraz Man Booker Prize. Autorka przedstawia w niej losy czwórki londyńczyków, tworząc intymną i niesamowicie prawdziwą historię. Z okazji wydania tej powieści Sarah Waters w 2007 roku odwiedziła Polskę, gdzie spotkała się z czytelnikami. Jedno ze spotkań prowadziła Kazimiera Szczuka.

Przedostatni tytuł Waters to „Ktoś we mnie”, również nominowany do Nagrody Bookera. Tym razem na kartach powieści opowiada o serii tajemniczych zdarzeń, do jakich dochodzi w domu rodziny Ayersów. Posiadłość staje się tłem pełnych mroku wydarzeń, których świadkiem staje się młody doktor Faraday.

„Za ścianą” to, póki co, ostatnia powieść mistrzyni fabuły, w której autorka wykorzystuje motywy, za które pokochały ją miliony czytelników – gwałtowna i namiętna miłość, zaskakujące zwroty akcji i pilnie strzeżona tajemnica. Dwudziestosześcioletnia Frances razem z matką są zmuszone przyjąć lokatorów. Wraz z przybyciem młodego małżeństwa, do szarej rzeczywistości kobiet wkrada się niespodziewany powiew świeżości i chaos. Kiedy Frances zaprzyjaźnia się z Lilian, ich lojalność wobec najbliższych stanie pod znakiem zapytania.

W Polsce wszystkie powieści Sarah Waters ukazały się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka – w formie książek papierowych oraz ebooków.

Nagrody i nominacje

Sarah Waters za powieść „Złodziejka” została uhonorowana w 2002 roku nagrodą Stowarzyszenia Autorów Powieści Kryminalnych. Rok później wyróżniono ją tytułem Najlepszego spośród Młodych Brytyjskich Powieściopisarzy. Dodatkowo Waters jest laureatką wielu wyróżnień w kategorii Lesbian And Gay Fiction (za powieści „Muskając aksamit” oraz „Niebanalna więź”). Czterokrotnie została wybrana Autorką Roku – przez British Book Awards, The Booksellers Association, Stonewall’s Writer of the Decade. W 2017 roku została wyróżniona nagrodą Sunday Times, a w 2019 roku, z okazji urodzin królowej, otrzymała OBE za zasługi dla literatury. W 2006 roku książka „Pod osłoną nocy” została nominowana do dwóch prestiżowych międzynarodowych nagród Man Booker Prize i Orange Prize.

Proza Waters na ekranie

Powieści Sarah Waters spodobały się nie tylko czytelnikom, ale także filmowcom i innym twórcom – wszystkie zostały zaadaptowane na sztuki teatralne czy filmy. Na podstawie prozy jej autorstwa ukazały się następujące produkcje: „Muskając aksamit”, „Złodziejka”, „Niebanalna więź”, „The Night Watch”, „Służąca” oraz „Ktoś we mnie”. Szczególną uwagę warto zwrócić na dwa ostatnie filmy. Pierwszy z nich to „Służąca” z 2016 roku w reżyserii Chan-wook Parka. Film jest erotycznym thrillerem, w którym za namową pewnego oszusta dziewczyna zatrudnia się jako służąca u arystokratki. Bohaterka ma pomóc mu rozkochać ją w sobie. Kolejny tytuł, „Ktoś we mnie” został wyreżyserowany przez Lenny’ego Abrahamsona. Zagrali w nim tacy aktorzy jak Domhnall Gleeson, Ruth Wilson czy Will Poulter.

Książki Sarah Waters w księgarni internetowej Woblink.com

W księgarni internetowej Woblink.com znajdziecie książki Sarah Waters: „Muskając aksamit” i „Niebanalna więź” w formie ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).