Sarah Waters II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Sarah Waters II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Sarah Waters to współczesna brytyjska pisarka, znawczyni powieści wiktoriańskiej z doktoratem z literatury brytyjskiej w gay and lesbian historical fiction. Jest autorką sześciu powieści: „Muskając aksamit”, „Niebanalna więź”, „Złodziejka”, „Pod osłoną nocy”, „Ktoś we mnie” i „Za ścianą”. Każda z nich ukazała się w Polsce. W 2003 roku Waters otrzymała nagrodę British Book Awards w kategorii Autor Roku. Jej proza znalazła się na krótkiej liście Bookera i Women’s Prize for Fiction. Autorka była przez jakiś czas w kręgu London North Writers, do którego należeli tacy powieściopisarze jak Neil Blackmore czy Charles Palliser.

Waters przyszła na świat w 1966 roku w Neyland, w hrabstwie Pembrokeshire w Walii. Jej matka była gospodynią domową, a ojciec inżynierem pracującym w rafinerii ropy naftowej. Jak sama opowiada, to właśnie ojciec przekonał ją do tworzenia. Mimo to przez długi czas nie planowała kariery literackiej. Waters ukończyła studia i uzyskała stopnie naukowe z zakresu literatury – licencjat na University of Kent, magistra na Lancaster University i doktorat na Queen Mary and Westfield College. Napisała pracę doktorską zatytułowaną „Lesbian and gay historical fictions, od 1870 roku”, która stała się inspiracją i źródłem jej powieści. Zaraz po skończeniu swojego doktoratu rozpoczęła pracę nad pierwszą książką.

Sarah Waters mieszka w Londynie, a dokładniej na strychu wiktoriańskiego mieszkania w Kennington.

Książki Sarah Waters

Sarah Waters pisze kunsztowne, rozbudowane powieści przywodzące na myśl literaturę czasów wiktoriańskich. Charakteryzują ją dopracowany styl i piękny język, dzięki któremu czytelnicy już od pierwszej strony zatracają się w snutych przez autorkę opowieściach. Tworzy angażujące fabuły, a wszyscy jej bohaterowie to wiarygodne postacie z krwi i kości. Pisane przez nią opowieści wymagają wcześniejszego researchu, jednak autorka lubi tę część procesu twórczego. Z wyjątkiem jednej powieści, wszystkie książki Waters zawierają motywy lesbijskie. W swoim dorobku literackim ma następujące powieści: „Muskając aksamit” (1998, polskie wydanie 2005), „Niebanalna więź (1999, polskie wydanie 2004), „Złodziejka” (2002, polskie wydanie 2004), „Pod osłoną nocy” (2006, polskie wydanie 2007), „Ktoś we mnie” (2009, polskie wydanie 2009) i „Za ścianą” (2015, polskie wydanie 2015). Na twórczość Sarah Waters wpłynęli tacy pisarze jak Charles Dickens, Wilkie Collins, Mary Shelley, John Fowles czy siostry Brontë.

Autorka zadebiutowała w 1998 roku powieścią „Muskając aksamit”. To piękna i angażująca opowieść o poszukiwaniu miłości, szczęścia oraz tożsamości – także tej seksualnej. Historia dzieje się w Anglii u schyłku XIX wieku. Uporządkowane życie córki sprzedawcy ostryg, Nancy Astler, wywraca się do góry nogami, kiedy na jej drodze pojawia się gwiazda wodewilu, Kitty Butler. Nancy postanawia opuścić rodzinę i razem z nową przyjaciółką wyruszyć w podróż do Londynu.

Kolejna była „Niebanalna więź”. Główna bohaterka, Margaret Prior, stara się odzyskać równowagę po śmierci ukochanego ojca. Dziewczyna postanawia przysłużyć się społeczeństwu i zaczyna odwiedzać więźniarki przebywające w zakładzie Millbank. Poznaje tam uzdolnione medium, Selinę Dawes. Na początku Margaret jest sceptyczna wobec „zdolności” Seliny, jednak stopniowo zaczyna wkraczać w świat tajemnic i duchów.

Trzecią powieścią w dorobku Waters jest „Złodziejka” będąca niezwykłą opowieścią o dwóch osiemnastoletnich sierotach – jedna z nich to córka złodziejki i morderczyni, druga to wykształcona panna z dobrego domu. Pewnego dnia losy dziewcząt łączą się odmieniając ich życie.

W 2006 roku ukazała się książka „Pod osłoną nocy”, nominowana do takich nagród jak Orange Prize oraz Man Booker Prize. Autorka przedstawia w niej losy czwórki londyńczyków, tworząc intymną i niesamowicie prawdziwą historię. Z okazji wydania tej powieści Sarah Waters w 2007 roku odwiedziła Polskę, gdzie spotkała się z czytelnikami. Jedno ze spotkań prowadziła Kazimiera Szczuka.

Przedostatni tytuł Waters to „Ktoś we mnie”, również nominowany do Nagrody Bookera. Tym razem na kartach powieści opowiada o serii tajemniczych zdarzeń, do jakich dochodzi w domu rodziny Ayersów. Posiadłość staje się tłem pełnych mroku wydarzeń, których świadkiem staje się młody doktor Faraday.

„Za ścianą” to, póki co, ostatnia powieść mistrzyni fabuły, w której autorka wykorzystuje motywy, za które pokochały ją miliony czytelników – gwałtowna i namiętna miłość, zaskakujące zwroty akcji i pilnie strzeżona tajemnica. Dwudziestosześcioletnia Frances razem z matką są zmuszone przyjąć lokatorów. Wraz z przybyciem młodego małżeństwa, do szarej rzeczywistości kobiet wkrada się niespodziewany powiew świeżości i chaos. Kiedy Frances zaprzyjaźnia się z Lilian, ich lojalność wobec najbliższych stanie pod znakiem zapytania.

W Polsce wszystkie powieści Sarah Waters ukazały się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka – w formie książek papierowych oraz ebooków.

Nagrody i nominacje

Sarah Waters za powieść „Złodziejka” została uhonorowana w 2002 roku nagrodą Stowarzyszenia Autorów Powieści Kryminalnych. Rok później wyróżniono ją tytułem Najlepszego spośród Młodych Brytyjskich Powieściopisarzy. Dodatkowo Waters jest laureatką wielu wyróżnień w kategorii Lesbian And Gay Fiction (za powieści „Muskając aksamit” oraz „Niebanalna więź”). Czterokrotnie została wybrana Autorką Roku – przez British Book Awards, The Booksellers Association, Stonewall’s Writer of the Decade. W 2017 roku została wyróżniona nagrodą Sunday Times, a w 2019 roku, z okazji urodzin królowej, otrzymała OBE za zasługi dla literatury. W 2006 roku książka „Pod osłoną nocy” została nominowana do dwóch prestiżowych międzynarodowych nagród Man Booker Prize i Orange Prize.

Proza Waters na ekranie

Powieści Sarah Waters spodobały się nie tylko czytelnikom, ale także filmowcom i innym twórcom – wszystkie zostały zaadaptowane na sztuki teatralne czy filmy. Na podstawie prozy jej autorstwa ukazały się następujące produkcje: „Muskając aksamit”, „Złodziejka”, „Niebanalna więź”, „The Night Watch”, „Służąca” oraz „Ktoś we mnie”. Szczególną uwagę warto zwrócić na dwa ostatnie filmy. Pierwszy z nich to „Służąca” z 2016 roku w reżyserii Chan-wook Parka. Film jest erotycznym thrillerem, w którym za namową pewnego oszusta dziewczyna zatrudnia się jako służąca u arystokratki. Bohaterka ma pomóc mu rozkochać ją w sobie. Kolejny tytuł, „Ktoś we mnie” został wyreżyserowany przez Lenny’ego Abrahamsona. Zagrali w nim tacy aktorzy jak Domhnall Gleeson, Ruth Wilson czy Will Poulter.

Książki Sarah Waters w księgarni internetowej Woblink.com

W księgarni internetowej Woblink.com znajdziecie książki Sarah Waters: „Muskając aksamit” i „Niebanalna więź” w formie ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).