Sarah Waters Kryminał i Sensacja - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Ktoś we mnie, Książka | Sarah Waters

    Książka nominowana do Nagrody Bookera 2009. Lata powojenne, Anglia. Czterdziestoletni doktor Faraday trafia do podupadłej posiadłości, będącej od paru stuleci własnością Ayresów, zubożałej rodziny ziemiańskiej. Dwór, dawniej piękny i okazały, popada w ruinę. Park i ogrody zarosły chwastami, a wskazówki zegara znieruchomiały na godzinie za dwadzieścia dziewiąta. Zdziwaczała pani Ayres, jej niezależna córka i ambitny, zagubiony syn, który nigdy nie doszedł do siebie po katastro...

Sarah Waters Kryminał i Sensacja - książki, ebooki i audiobooki

Sarah Waters to współczesna brytyjska pisarka, znawczyni powieści wiktoriańskiej z doktoratem z literatury brytyjskiej w gay and lesbian historical fiction. Jest autorką sześciu powieści: „Muskając aksamit”, „Niebanalna więź”, „Złodziejka”, „Pod osłoną nocy”, „Ktoś we mnie” i „Za ścianą”. Każda z nich ukazała się w Polsce. W 2003 roku Waters otrzymała nagrodę British Book Awards w kategorii Autor Roku. Jej proza znalazła się na krótkiej liście Bookera i Women’s Prize for Fiction. Autorka była przez jakiś czas w kręgu London North Writers, do którego należeli tacy powieściopisarze jak Neil Blackmore czy Charles Palliser.

Waters przyszła na świat w 1966 roku w Neyland, w hrabstwie Pembrokeshire w Walii. Jej matka była gospodynią domową, a ojciec inżynierem pracującym w rafinerii ropy naftowej. Jak sama opowiada, to właśnie ojciec przekonał ją do tworzenia. Mimo to przez długi czas nie planowała kariery literackiej. Waters ukończyła studia i uzyskała stopnie naukowe z zakresu literatury – licencjat na University of Kent, magistra na Lancaster University i doktorat na Queen Mary and Westfield College. Napisała pracę doktorską zatytułowaną „Lesbian and gay historical fictions, od 1870 roku”, która stała się inspiracją i źródłem jej powieści. Zaraz po skończeniu swojego doktoratu rozpoczęła pracę nad pierwszą książką.

Sarah Waters mieszka w Londynie, a dokładniej na strychu wiktoriańskiego mieszkania w Kennington.

Książki Sarah Waters

Sarah Waters pisze kunsztowne, rozbudowane powieści przywodzące na myśl literaturę czasów wiktoriańskich. Charakteryzują ją dopracowany styl i piękny język, dzięki któremu czytelnicy już od pierwszej strony zatracają się w snutych przez autorkę opowieściach. Tworzy angażujące fabuły, a wszyscy jej bohaterowie to wiarygodne postacie z krwi i kości. Pisane przez nią opowieści wymagają wcześniejszego researchu, jednak autorka lubi tę część procesu twórczego. Z wyjątkiem jednej powieści, wszystkie książki Waters zawierają motywy lesbijskie. W swoim dorobku literackim ma następujące powieści: „Muskając aksamit” (1998, polskie wydanie 2005), „Niebanalna więź (1999, polskie wydanie 2004), „Złodziejka” (2002, polskie wydanie 2004), „Pod osłoną nocy” (2006, polskie wydanie 2007), „Ktoś we mnie” (2009, polskie wydanie 2009) i „Za ścianą” (2015, polskie wydanie 2015). Na twórczość Sarah Waters wpłynęli tacy pisarze jak Charles Dickens, Wilkie Collins, Mary Shelley, John Fowles czy siostry Brontë.

Autorka zadebiutowała w 1998 roku powieścią „Muskając aksamit”. To piękna i angażująca opowieść o poszukiwaniu miłości, szczęścia oraz tożsamości – także tej seksualnej. Historia dzieje się w Anglii u schyłku XIX wieku. Uporządkowane życie córki sprzedawcy ostryg, Nancy Astler, wywraca się do góry nogami, kiedy na jej drodze pojawia się gwiazda wodewilu, Kitty Butler. Nancy postanawia opuścić rodzinę i razem z nową przyjaciółką wyruszyć w podróż do Londynu.

Kolejna była „Niebanalna więź”. Główna bohaterka, Margaret Prior, stara się odzyskać równowagę po śmierci ukochanego ojca. Dziewczyna postanawia przysłużyć się społeczeństwu i zaczyna odwiedzać więźniarki przebywające w zakładzie Millbank. Poznaje tam uzdolnione medium, Selinę Dawes. Na początku Margaret jest sceptyczna wobec „zdolności” Seliny, jednak stopniowo zaczyna wkraczać w świat tajemnic i duchów.

Trzecią powieścią w dorobku Waters jest „Złodziejka” będąca niezwykłą opowieścią o dwóch osiemnastoletnich sierotach – jedna z nich to córka złodziejki i morderczyni, druga to wykształcona panna z dobrego domu. Pewnego dnia losy dziewcząt łączą się odmieniając ich życie.

W 2006 roku ukazała się książka „Pod osłoną nocy”, nominowana do takich nagród jak Orange Prize oraz Man Booker Prize. Autorka przedstawia w niej losy czwórki londyńczyków, tworząc intymną i niesamowicie prawdziwą historię. Z okazji wydania tej powieści Sarah Waters w 2007 roku odwiedziła Polskę, gdzie spotkała się z czytelnikami. Jedno ze spotkań prowadziła Kazimiera Szczuka.

Przedostatni tytuł Waters to „Ktoś we mnie”, również nominowany do Nagrody Bookera. Tym razem na kartach powieści opowiada o serii tajemniczych zdarzeń, do jakich dochodzi w domu rodziny Ayersów. Posiadłość staje się tłem pełnych mroku wydarzeń, których świadkiem staje się młody doktor Faraday.

„Za ścianą” to, póki co, ostatnia powieść mistrzyni fabuły, w której autorka wykorzystuje motywy, za które pokochały ją miliony czytelników – gwałtowna i namiętna miłość, zaskakujące zwroty akcji i pilnie strzeżona tajemnica. Dwudziestosześcioletnia Frances razem z matką są zmuszone przyjąć lokatorów. Wraz z przybyciem młodego małżeństwa, do szarej rzeczywistości kobiet wkrada się niespodziewany powiew świeżości i chaos. Kiedy Frances zaprzyjaźnia się z Lilian, ich lojalność wobec najbliższych stanie pod znakiem zapytania.

W Polsce wszystkie powieści Sarah Waters ukazały się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka – w formie książek papierowych oraz ebooków.

Nagrody i nominacje

Sarah Waters za powieść „Złodziejka” została uhonorowana w 2002 roku nagrodą Stowarzyszenia Autorów Powieści Kryminalnych. Rok później wyróżniono ją tytułem Najlepszego spośród Młodych Brytyjskich Powieściopisarzy. Dodatkowo Waters jest laureatką wielu wyróżnień w kategorii Lesbian And Gay Fiction (za powieści „Muskając aksamit” oraz „Niebanalna więź”). Czterokrotnie została wybrana Autorką Roku – przez British Book Awards, The Booksellers Association, Stonewall’s Writer of the Decade. W 2017 roku została wyróżniona nagrodą Sunday Times, a w 2019 roku, z okazji urodzin królowej, otrzymała OBE za zasługi dla literatury. W 2006 roku książka „Pod osłoną nocy” została nominowana do dwóch prestiżowych międzynarodowych nagród Man Booker Prize i Orange Prize.

Proza Waters na ekranie

Powieści Sarah Waters spodobały się nie tylko czytelnikom, ale także filmowcom i innym twórcom – wszystkie zostały zaadaptowane na sztuki teatralne czy filmy. Na podstawie prozy jej autorstwa ukazały się następujące produkcje: „Muskając aksamit”, „Złodziejka”, „Niebanalna więź”, „The Night Watch”, „Służąca” oraz „Ktoś we mnie”. Szczególną uwagę warto zwrócić na dwa ostatnie filmy. Pierwszy z nich to „Służąca” z 2016 roku w reżyserii Chan-wook Parka. Film jest erotycznym thrillerem, w którym za namową pewnego oszusta dziewczyna zatrudnia się jako służąca u arystokratki. Bohaterka ma pomóc mu rozkochać ją w sobie. Kolejny tytuł, „Ktoś we mnie” został wyreżyserowany przez Lenny’ego Abrahamsona. Zagrali w nim tacy aktorzy jak Domhnall Gleeson, Ruth Wilson czy Will Poulter.

Książki Sarah Waters w księgarni internetowej Woblink.com

W księgarni internetowej Woblink.com znajdziecie książki Sarah Waters: „Muskając aksamit” i „Niebanalna więź” w formie ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: Kryminał i Sensacja

Czym są książki sensacyjne? 

Książki sensacyjne są z nami nie od dziś - już w średniowieczu, kiedy królowały romanse rycerskie, wciągające, pełne intryg fabuły były niezwykle popularne. Obecnie ebooki należące do tego gatunku są niezmiennie jednymi z najchętniej czytanych nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Książki sensacyjne pełne są wartkiej, pełnej zwrotów akcji fabuły oraz częstych wątków kryminalnych. Dodatkowo napisane są przystępnym, często lekkim językiem, który sprawia, że jesteśmy w stanie spędzić długie godziny, podążając za kolejnymi odkryciami i niespodziewanymi wydarzeniami w życiu bohaterów. Choć niektórzy uważają książki sensacyjne za mało ambitną literaturę, której celem jest przede wszystkim dostarczenie emocji i silnych wrażeń, trudno się z tą opinią w pełni zgodzić. Często sięgają one także po political fiction, tworząc nieistniejące w realnym życiu scenariusze oparte na napięciach i rozgrywkach politycznych. 

Najlepsze ebooki sensacyjne

Powieści sensacyjne z najwyższej półki potrafią zaskoczyć czytelnika na każdym kroku, wciągają w tajemnicę oraz wielowątkowe fabuły osadzone w realistycznym świecie pozbawionym wątków fantastycznych. Do takich historii należy chociażby seria powieści autorstwa Camilli Läckberg i Henrika Fexeusa, która składa się z tomów “Mentalista” oraz “Kult”. W pierwszej części policja zostaje wezwana do mocno nietypowego znaleziska - skrzyni ze zwłokami młodej kobiety, która przebita jest mieczami. Brutalne morderstwo czy nieudana magiczna sztuczka? Prowadząca śledztwo inspektor Mina Dabiri prosi o pomoc Vincenta Waldera, mentalistę, który jest ekspertem od mowy ciała oraz świata iluzji. Wspólnie szybko udaje im się odnaleźć wcześniejszą, bardzo podobną sprawę, co prowadzi do wniosku, że mają do czynienia z seryjnym mordercą. Tym bardziej więc muszą się spieszyć, by powstrzymać go, nim pojawią się kolejne ofiary… 

Innym przykładem wciągającej serii powieści sensacyjnych jest kultowy już cykl “ Jack Reacher Lee Childa - ponad dwadzieścia tomów historii związanych z życiem emerytowanego majora żandarmerii wojskowej Armii Stanów Zjednoczonych, który wychowywał się i uczył całe życie w bazach wojskowych. Służył w 110. Specjalnej Jednostce Dochodzeniowej, gdzie zajmował się szczególnie wymagającymi sprawami żołnierzy Armii Amerykańskiej. Kiedy odszedł z wojska, Reacher rozpoczął życie jako włóczęga, a przez wrodzoną ciekawość często pakował się w różne intrygi, pościgi oraz tajemnice. Jack Reacher mierzy się z kolejnymi wyzwaniami i zagadkami, a także niejednym fałszywym oskarżeniem. Na serię składają się tytuły: "Poziom śmierci", "Umrzeć próbując" (także znane jako "Uprowadzony"), "Wróg bez twarzy", "Podejrzany", "Echo w płomieniach", "Bez pudła", "Siła perswazji", "Nieprzyjaciel", “Jednym strzałem”, "Bez litości", "Elita zabójców", "Nic do stracenia", "Jutro możesz zniknąć", "61 godzin", "Czasami warto umrzeć", "Ostatnia sprawa", "Poszukiwany", “Nigdy nie wracaj”, "Sprawa osobista", "Zmuś mnie", "Sto milionów dolarów", "Adres nieznany" oraz "Nocna runda". Znajdziecie je wszystkie na Woblink - czekają na Was jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Jak odróżnić kryminał od sensacji? 

Czasami pojawia się poważny dylemat - czy mamy do czynienia z sensacją, czy z kryminałem? Granice pomiędzy tymi dwoma gatunkami bywają bardzo nieostre, postaramy się jednak pomóc. Obydwa opierają się na niespodziewanych rozwiązaniach fabularnych, jednak kryminał odróżnia od sensacji przede wszystkim fakt, że jego głównym wątkiem niezmiennie pozostaje zbrodnia, której zagadkę próbują z reguły rozwiązać bohaterowie powieści. Kryminały są zatem bardziej oparte na rozważaniach dotyczących sensu życia, wartości czy ludzkich działań niż doświadczeń zmysłowych, które z kolei są głównym elementem wyróżniającym literaturę sensacyjną. Tutaj czytelnik aktywnie zaangażowany jest przede wszystkim w odczuwanie fizycznych doświadczeń, jakich doświadczają zaprezentowani w książce ludzie. Wszystko dzieje się tam dynamicznie, znacznie mniej niż w kryminale jest tu także skupienia na wyglądzie bohaterów czy opisach miejsc, a racjonalnie zbudowana zagadka rozwiązuje się wraz z końcem historii. To oczywiście dzieje się także w kryminałach, tu jednak dość często zakończenie ma gorzki smak - choć zabójca zostaje odnaleziony, nie przynosi to upragnionej satysfakcji i zadośćuczynienia. Tak dzieje się chociażby w klasycznych już kryminałach noir autorstwa Raymonda Chandlera, takich jak “Wysokie okno”, “Głęboki sen” czy “Żegnaj laleczko”, które znajdziecie na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Do jednych z najbardziej uznanych autorów polskich kryminałów należą z pewnością Katarzyna Bonda (“Urodzony morderca”, “Do cna”, seria “Cztery żywioły Saszy Załuskiej”) oraz Remigiusz Mróz ( seria z Joanną Chyłką, "Widmo Brockenu ", "Langer"), którzy od wielu lat zajmują najwyższe miejsca na listach bestsellerowych powieści. Z kolei kryminały retro, osadzone w przeszłości, tworzy w Polsce chociażby Marek Krajewski - do nich należy jego seria powieści Eberhardzie Mocku, na którą składają się między innymi “Śmierć w Breslau”, “Mock. Golem” czy “Błaganie o śmierć”. 

Jakie są typy kryminałów?

Szukacie czegoś z dreszczykiem, a przy tym dużą dawką humoru? Komedie kryminalne to coś dla Was! Sięgnijcie po książki autorstwa Maryli Szymiczkowej - pod tym pseudonimem kryją się pisarze Jacek Denhel oraz Piotr Tarczyński. Stworzone przez nich powieści to także kryminały retro, które opowiadają o licznych zagadkach kryminalnych, które rozwiązuje fikcyjna krakowska profesorowa Zofia Szczupaczyńska. Wśród dzieł Marii Szymiczkowej znajdują się takie tytuły jak: “Seans w domu egipskim”, “Złoty róg” czy “Rozdarta zasłona” pełne nie tylko tajemnic i intryg, ale także charakterystycznego poczucia humoru i lekkości. 

Niewątpliwie ważnymi pozycjami wśród ebooków kryminalnych są te zaliczane do kryminału skandynawskiego. Pełne elementów charakterystycznych dla powieści noir, trudnych tematów oraz nierzadko atmosfery ciężkiej od wzajemnych podejrzeń, niepewności i wrogości kryminały skandynawskie nie od dziś cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Wśród nich warto wskazać na Jo Nesbø i jego seria z Harrym Holem, niepokornym i nieuznającym kompromisów policjantem stosującym niekonwencjonalne metody, dzięki którym ma tyle samo przyjaciół, co wrogów. Jego zmagania znajdziecie w tomach “Człowiek-nietoperz", "Karaluchy", "Czerwone gardło", "Trzeci klucz", "Pentagram", "Wybawiciel", "Pierwszy śnieg", "Pancerne serce", "Upiory", "Policja", "Pragnienie" czy "Nóż". Szukajcie ich wszystkich na Woblink!

Czy thrillery to też kryminały?

Zarówno w thrillerach, jak i kryminałach mamy do czynienia z jakąś zagadką i tajemnicą, napięciem, a także silnymi emocjami. Czym zatem różnią się od siebie te dwa gatunki literackie? W niektórych wypadkach trudno jednoznacznie przyporządkować powieść do któregoś z nich. W kryminale mamy do czynienia ze śledztwem i łamigłówką kryminalną, którą próbuje rozwikłać detektyw lub policjant. W thrillerze także spotkamy się z różnego typu tajemnicami, jednak nad ich rozwiązaniem pracują nie tylko ci funkcjonariusze - tak dzieje się na przykład w thrillerze prawniczym, gdzie głównymi bohaterami są osoby związane ze środowiskiem prawniczym takie jak sędziowie, adwokaci czy prokuratorzy. Należy do nich na przykład bardzo popularny cykl powieści autorstwa Remigiusza Mroza oparty na postaci Joanny Chyłki. Bezwzględna i bezkompromisowa prawniczka staje w szranki z niesprawiedliwością nie tylko na salach sądowych, ale także na miejscach zbrodni. Jej historia zawarta jest w powieściach: “Kasacja”, „Zaginięcie”, „Rewizja”, „Immunitet”, „Inwigilacja”, „Oskarżenie”, „Testament”, „Kontratyp”, „Umorzenie”, „Wyrok”, „Ekstradycja”, „Precedens¨, „Afekt”, „Egzekucja” czy „Skazanie”, wszystkich dostępnych na Woblink. Innym znanym komisarzem, który jest głównym bohaterem powieści Mroza, jest Wiktor Forst, który mierzy się z licznymi zbrodniami przede wszystkim w okolicach Tatr. Znajdziecie je w tomach: „Ekspozycja”, „Przewieszenie”, „Trawers”, „Deniwelacja”, „Zerwa”, „Halny” bądź „Przepaść”.

Thrillery medyczne

Obok thrillerów psychologicznych innym chętnie czytanym podtypem tego gatunku jest thriller medyczny. Ich akcja rozgrywa się w środowisku medycznym i często dotyczy zaskakujących zbrodni popełnianych właśnie wśród jego przedstawicieli. Akcja obejmuje często zagrożenia z zakresu biologii medycznej, inżynierii genetycznej lub biotechnologii. Jedną z czołowych przedstawicielek tego nurtu jest Tess Gerritsen. Jej cykl książek o detektyw Jane Rizzoli i doktor Laurze Isles, na podstawie którego powstał serial “Partnerki”, rozpoczyna powieść “Chirurg”. Jej akcja rozgrywa się w Bostonie, po którym grasuje nieznany morderca polujący na samotne młode kobiety, nazywany przez prasę Chirurgiem z racji swoich okrutnych metod. Policja odnajduje trop - podobne zbrodnie miały miejsce dwa lata wcześniej, tyle że sprawca został zastrzelony przez doktor Catherine Cordell, jedyną ofiarę, której udało się przeżyć. Teraz znów czuje się jak w potrzasku - jej jedynym sprzymierzeńcem wydaje się być Thomas Moore, który wraz z Jane Rizzoli prowadzi to śledztwo. Czy jednak uda mu się ocalić Cordell przed genialnym skalpelem mordercy? Dowiedzcie się, sięgając po “Chirurga”, którego znajdziecie na Woblink jako ebook w formacie epub, mobi lub pdf. Innym niezwykle popularnym twórcą thrillerów medycznych jest Robin Cook, uważany za mistrza tego gatunku. Głównymi bohaterami jego bestsellerowego cyklu powieści są patolog Jack Stapleton i jego współpracowniczka Laurie Montgomery. Spotkacie ich w takich tomach jak: “Interwencja”, “Marker”, “Ciało obce” czy “Niebezpieczna gra”. 

Thrillery psychologiczne

Amy Engel, B. A. Paris, Fiona Barton, Jenny Blackhurst czy Sharon Bolton - to tylko kilka nazwisk spośród wielu autorów i autorek, którzy tworzą thrillery psychologiczne. Skupiają się one przede wszystkim na motywacjach i przeżyciach bohaterów. Często za punkt wyjścia obierają zwyczajnego, niczym nie wyróżniającego się człowieka, który niespodziewanie zostaje wrzucony w wir zagadkowych, zaskakujących, często mocno niepokojących wydarzeń. F abuły thrillerów psychologicznych do końca trzymają nas w ogromnym napięciu i niepewności. Zaliczyć można do nich “Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza kojarzonego bardziej z kryminałami, sięgającego jednak również do bogactwa nurtu thrillerów psychologicznych. Także “Zaginiona dziewczyna” Gillian Flynn, “Jedno po drugim” Ruth Ware, “Złota klatka” Camilli Läckberg czy “Nieznajomy” Harlana Cobena należą do tego podgatunku. Te i wiele innych kryminałów, sensacji oraz thrillerów znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf) - dajcie się porwać pełnym napięcia i emocji historiom!