Sławomir Mrożek Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Sławomir Mrożek Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Sławomir Mrożek był jednym z najbardziej charakterystycznych polskich dramatopisarzy, prozaików oraz rysowników. W jego dorobku znajdziemy wiele opowiadań satyrycznych oraz utworów dramatycznych, które zaliczane są do tzw. teatru absurdu. W swoich utworach Mrożek poruszał m.in. tematy społeczne, filozoficzne, polityczne czy psychologiczne. Bawił się treścią wykorzystując ją by przedstawiać i ośmieszać absurdy PRL-u ale także obnażać ludzkie słabości.

Światową sławę i rozpoznawalność przyniósł Mrożkowi dramat " Tango" z 1964 roku. Był nominowany do Nagrody Literackiej Nike za książkę "Baltazar. Autobiografia", za korespondencję ze Stanisławem Lemem natomiast ("Listy") otrzymał Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego za rok 2010.

Był honorowym Obywatelem Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, a także posiadaczem tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Sławomir Mrożek, co wiemy o pisarzu?

Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie, jako drugi z trojga dzieci małżeństwa Mrożków. Miał starszego brata, Jerzego oraz młodszą siostrę Litosławę. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie i zdał maturę w 1949 roku.

Podjął studia jednocześnie na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na orientalistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim. Żadnych nie ukończył. Miał dwie żony, pierwsza, malarka Maria Obremba zmarła niespodziewanie w 1969 roku. Drugą żoną Mrożka została Meksykanka, Susana Osorio Rosas.

Sławomir Mrożek często podróżował. W 1963 roku wyemigrował do Francji, gdzie mieszkał przez kilka lat by później osiąść w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech i Meksyku. Stamtąd oprotestował interwencję wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, a w 1981 roku wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Do Polski powrócił w 1996 roku. Przeszedł udar mózgu, którego skutkiem była afazja i utrata zdolności posługiwania się językiem zarówno w mowie, jak i piśmie. Po trzyletniej terapii Mrożek powrócił do sprawności i pod wpływem doświadczeń napisał autobiografię.

W 2008 roku Sławomir Mrożek ponownie opuścił Polskę by osiąść w Nicei ze względu na korzystny dla jego zdrowia klimat. Tam zmarł 15 sierpnia 2013 roku. Prochy dramatopisarza spoczywają w Panteonie Narodowym w Krakowie.

Stanisław Mrożek za swoje zasługi dla kultury i społeczeństwa był wielokrotnie odznaczany zarówno za życia, jak i po śmierci. Został uhonorowany między innymi Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1997), Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010) czy Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski ( 2013, pośmiertnie).

Twórczość Mrożka

Sławomir Mrożek tworzył zbiory opowiadań (" Słoń", "Wesele w Atomicach", " Czekoladki dla Prezesa"), powieści ("Maleńkie lato", "Ucieczka na południe"), dramaty ("Policja", "Tango", " Emigranci"), zbiory felietonów ("Małe listy"), scenariusze filmowe.

Zadebiutował w 1950 roku jako rysownik "Przekroju". W 1953 roku opublikował zbiory opowiadań "Opowiadania z Trzmielowej Góry" oraz "Półpancerze praktyczne". W latach 1956-58 prowadził w "Życiu Literackim" rubrykę tekstów satyrycznych "Postępowiec". Pierwszą sztuką teatralną Mrożka był dramat " Policja", to jednak wydane w 1964 roku "Tango" przyniosło artyście rozgłos. "Tango" wraz z "Weselem w Atomicach" weszły nawet do kanonu lektur szkolnych.

Dzieła Sławomira Mrożka w Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie wybór twórczości Mrożka w każdym z trzech dostępnych formatów, ebooka, audiobooka oraz książki papierowej. Oprócz wyżej wspomnianych pozycji, polecamy "Dzienniki" - " Dziennik. Tom 1. 1962-1969", " Dziennik. Tom 2. 1970–1979", " Dziennik. Tom 3. 1980–1989".

Co znajdziesz w kategorii: Książki obcojęzyczne

W kategorii „Książki obcojęzyczne” umieszczone zostały wszystkie utwory napisane w języku innym niż polski. Znajdują się tutaj publikacje autorów pochodzących z różnych krajów i kultur, poruszające wiele różnych tematów, problemów czy zagadnień. Publikacje w kategorii „Książki obcojęzyczne” przeznaczone są dla czytelników, którzy przez lekturę książek w językach obcych chcą podszkolić swoją znajomość danego języka. Niektóre z publikacji zostały specjalnie przygotowane, aby pomóc w takiej nauce. Znaleźć tu można zarówno klasyki literatury światowej, jak i książki współczesnych pisarzy. Czytelnicy mogą przeczytać w oryginale m.in. książki amerykańskiego pisarza, autora fantasy i opowieści grozy oraz jednego z prekursorów fantastyki naukowej H.P. Lovecrafta (“The Call of Cthulhu”, “The Shadow Out of Time”), czołowego przedstawiciela nurtu powieści detektywistycznej i twórcy postaci Sherlocka Holmesa, Arthura Conana Doyle’a (“The Hound of the Baskervilles”, “A Study in Scarlet”), czy irlandzkiego poety, prozaika i dramatopisarza Oscara Wilde’a (“The Happy Prince and Other Tales”, “The Canterville Ghost”). W nauce języka pomogą wydania dwujęzyczne, tego typu pozycje oferuje m.in. wydawnictwo Wymowne. W ich ofercie znaleźć możemy takie tytuły jak “Treasure Island” Roberta Louisa Stevensona, “Heart of Darkness” Josepha Conrada czy “The Sphinx Without a Secret” Oscara Wilde’a. Alternatywny sposób nauki proponuje wydawnictwo Poltex. Przygotowane przez nich książki mają pomóc czytelnikowi w nauce dzięki czytaniu i jednoczesnym słuchaniu przez niego tekstu w języku angielskim oraz wykonywaniu specjalnych ćwiczeń po każdym rozdziale. Oferują oni takie tytuły jak “The Adventures of Sherlock Holmes” Arthura Conana Doyle’a, “Anne of Green Gables” Lucy Maud Montgomery, “The Secret Garden” Frances Hodgson Burnett, “Frankenstein” Mary Shelley, “Alice in Wonderland” Lewisa Carrolla czy “The Picture of Dorian Gray” Oscara Wilde’a. Najwięcej książek w tej kategorii napisanych zostało w języku angielskim, ale znajdują się tu również pozycje w języku rosyjskim, francuskim czy niemieckim.