Sławomir Mrożek Zdrowie, Rodzina, Związki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Sławomir Mrożek Zdrowie, Rodzina, Związki - książki, ebooki i audiobooki

Sławomir Mrożek był jednym z najbardziej charakterystycznych polskich dramatopisarzy, prozaików oraz rysowników. W jego dorobku znajdziemy wiele opowiadań satyrycznych oraz utworów dramatycznych, które zaliczane są do tzw. teatru absurdu. W swoich utworach Mrożek poruszał m.in. tematy społeczne, filozoficzne, polityczne czy psychologiczne. Bawił się treścią wykorzystując ją by przedstawiać i ośmieszać absurdy PRL-u ale także obnażać ludzkie słabości.

Światową sławę i rozpoznawalność przyniósł Mrożkowi dramat " Tango" z 1964 roku. Był nominowany do Nagrody Literackiej Nike za książkę "Baltazar. Autobiografia", za korespondencję ze Stanisławem Lemem natomiast ("Listy") otrzymał Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego za rok 2010.

Był honorowym Obywatelem Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, a także posiadaczem tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Sławomir Mrożek, co wiemy o pisarzu?

Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie, jako drugi z trojga dzieci małżeństwa Mrożków. Miał starszego brata, Jerzego oraz młodszą siostrę Litosławę. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie i zdał maturę w 1949 roku.

Podjął studia jednocześnie na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na orientalistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim. Żadnych nie ukończył. Miał dwie żony, pierwsza, malarka Maria Obremba zmarła niespodziewanie w 1969 roku. Drugą żoną Mrożka została Meksykanka, Susana Osorio Rosas.

Sławomir Mrożek często podróżował. W 1963 roku wyemigrował do Francji, gdzie mieszkał przez kilka lat by później osiąść w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech i Meksyku. Stamtąd oprotestował interwencję wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, a w 1981 roku wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Do Polski powrócił w 1996 roku. Przeszedł udar mózgu, którego skutkiem była afazja i utrata zdolności posługiwania się językiem zarówno w mowie, jak i piśmie. Po trzyletniej terapii Mrożek powrócił do sprawności i pod wpływem doświadczeń napisał autobiografię.

W 2008 roku Sławomir Mrożek ponownie opuścił Polskę by osiąść w Nicei ze względu na korzystny dla jego zdrowia klimat. Tam zmarł 15 sierpnia 2013 roku. Prochy dramatopisarza spoczywają w Panteonie Narodowym w Krakowie.

Stanisław Mrożek za swoje zasługi dla kultury i społeczeństwa był wielokrotnie odznaczany zarówno za życia, jak i po śmierci. Został uhonorowany między innymi Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1997), Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010) czy Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski ( 2013, pośmiertnie).

Twórczość Mrożka

Sławomir Mrożek tworzył zbiory opowiadań (" Słoń", "Wesele w Atomicach", " Czekoladki dla Prezesa"), powieści ("Maleńkie lato", "Ucieczka na południe"), dramaty ("Policja", "Tango", " Emigranci"), zbiory felietonów ("Małe listy"), scenariusze filmowe.

Zadebiutował w 1950 roku jako rysownik "Przekroju". W 1953 roku opublikował zbiory opowiadań "Opowiadania z Trzmielowej Góry" oraz "Półpancerze praktyczne". W latach 1956-58 prowadził w "Życiu Literackim" rubrykę tekstów satyrycznych "Postępowiec". Pierwszą sztuką teatralną Mrożka był dramat " Policja", to jednak wydane w 1964 roku "Tango" przyniosło artyście rozgłos. "Tango" wraz z "Weselem w Atomicach" weszły nawet do kanonu lektur szkolnych.

Dzieła Sławomira Mrożka w Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie wybór twórczości Mrożka w każdym z trzech dostępnych formatów, ebooka, audiobooka oraz książki papierowej. Oprócz wyżej wspomnianych pozycji, polecamy "Dzienniki" - " Dziennik. Tom 1. 1962-1969", " Dziennik. Tom 2. 1970–1979", " Dziennik. Tom 3. 1980–1989".

Co znajdziesz w kategorii: Zdrowie, Rodzina, Związki

Kategoria „Zdrowie / Rodzina / Związki” zawiera przede wszystkim publikacje dotyczące zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, oraz relacji z partnerem, rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Umieszczone tu zostały pozycje poświęcone zdrowemu odżywianiu, zbilansowanej diecie, chorobom i różnym dolegliwościom – ich przyczynom, objawom i leczeniu. Wiele tytułów to poradniki na temat utrzymania dobrych relacji z bliskimi, unikania toksycznych znajomości i zachowań. Znajdziemy tu również książki dotyczące różnych światopoglądów, które mogą zainspirować czytelnika do poczynienia zmian w swoim życiu. W związku z tym w kategorii „Zdrowie / Rodzina / Związki” w księgarni internetowej Woblink.com obecne są zarówno książki poświęcone zdrowym dietom, coraz popularniejszym sposobom odżywiania się wykluczającym produkty odzwierzęce, oczyszczaniu organizmu, kondycji psychicznej, rozpoznawaniu szkodliwych relacji oraz związków. Nie mogło tu zabraknąć „Food Pharmacy” kładącego nacisk na propagowanie dobrze zbilansowanej diety i racjonalnego odżywiania. Autorkami tej pozycji są Mia Clase oraz Lina Nertby, które w celach badawczych eksperymentowały z różnymi sposobami odżywiania się, aby po zakończeniu testów zawrzeć w „Food Pharmacy” przepis na to, co jeść, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić. Czytelnicy znajdą tu również „Kuchnię wegetariańską. Smaki świata” Arto der Haroutuniana, „Smak życia” Agnieszki Maciąg oraz pozycję pomagającą odczytać sygnały wysyłane przez organizm „Doktor Ty. O wewnętrznej sile organizmu i zdolności do samouzdrawiania” Jeremy’ego Howickiego. W obrębie tej kategorii mieszczą się również książki skupione na ludzkich osobowościach i cechach wyróżniających te toksyczne („Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpoznać tych, którzy tobą manipulują” oraz „Otoczeni przez idiotów” Thomasa Eriksona).