Sofi Oksanen Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Sofi Oksanen Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Sofi Oksanen urodziła się w 1977 roku. To współczesna fińska pisarka. Jest córką Fina i Estonki, co ma odzwierciedlenie w jej literackich zainteresowaniach. W Polsce ukazały się cztery książki Oksanen – „Oczyszczenie”, „Gdy zniknęły gołębie”, „Norma” i „Psi park”.

Kariera literacka Sofi Oksanen

Popularność pisarce przyniosła publikacja powieści „Stalinin lehmät” („Krowy Stalina”), która otrzymała nominacje do prestiżowych nagród literackich. W 2005 roku ukazała się kolejna książka Oksanen – „Baby Jane”. Następnym dziełem fińskiej pisarki była sztuka teatralna pt. „Oczyszczenie”, która została wystawiona w Fińskim Teatrze Narodowym. Autorka postanowiła rozszerzyć opowieść przedstawioną w dramacie i w 2008 roku na podstawie sztuki napisała powieść o tym samym tytule. Książka błyskawicznie stała się bestsellerem w Finlandii. Dzięki sukcesowi powieść dostrzegły wydawnictwa poza granicami kraju. Ostatecznie „Oczyszczenie” zostało przetłumaczone na blisko trzydzieści języków w tym język polski.

Kolejną książkę Oksanen napisała wspólnie z estońską dziennikarką Imbi Paju. „Poza wszystkim był strach. Jak Estonia straciła swoją historię i jak może ją odzyskać” to antologia tekstów poświęconych czasom radzieckiej okupacji Estonii. Publikacja książka rozpoczęła debatą na temat identyfikacji narodowej Finów i Estończyków oraz destrukcyjnej roli Związku Radzieckiego w ich historii. Książka wzbudziła kontrowersje w Rosji i została zbojkotowana przez członków wspierającej rząd partii Jedna Rosja.

W 2015 roku nakładem Wydawnictwa Czarne na polskim rynku ukazała się powieść „Gdy zniknęły gołębie”. To wielowątkowa opowieść o dwóch kuzynach, którzy stają przed życiowymi wyborami. Muszą podjąć decyzje w obliczu brutalnych warunków zawieruchy wojennej, okupacji niemieckiej i terroru sowieckiego. Jedną z głównych kwestii poruszanych w powieści jest obraz Estonii lat czterdziestych i sześćdziesiątych. Kraj został boleśnie doświadczony przez historię. Przez Estonię przemaszerowały wojska radzieckie i niemieckie, na kraj spadły bomby, okupanci dokonywali eksterminacji ludności żydowskiej i romskiej oraz licznych zsyłek na Wschód. „Gdy zniknęły gołębie” to powieść o różnych możliwościach przetrwania i próbach adaptacji do skrajnych warunków życia w kraju brutalnie wyzyskiwanym przez niemieckich okupantów, a następnie wyniszczonym przez Sowietów.

Psi Park - najnowsza książka Oksanen

Najnowszą książką Sofi Oksanen jest „Psi park”. Na polskim rynku książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak, w tłumaczeniu Katarzyny Aniszewskiej. Powieść poruszyła recenzentów i czytelników z całego świata. O „Psim parku” pisały „Le Figaro”, „The Wall Street Journal”, „The Guardian” i wiele innych. „Psi park” to opowieść o marzeniach, strachu i wyzysku. Akcja powieści rozgrywa się w 2016 roku w Helsinkach. Bohaterka książki, Olenka, obserwuje w parku rodzinę, która bawi się z psem. Po chwili przysiada się do niej młoda kobieta. Błyskawicznie ją rozpoznaje, bowiem w przeszłości Olenka zniszczyła jej życie. Teraz to ona może zemścić się na Olence. „Psi park” to wstrząsająca, trzymająca w napięciu opowieść o nierównościach społecznych we współczesnym świecie – głównie o dysproporcjach w życiu bogatych i biednych. Sofi Oksanen zestawia ze sobą egzystencje w dwóch krajach, leżących stosunkowo blisko siebie – w Finlandii i Ukrainie. Przez to książka jest niezwykle aktualna.

Książki Sofi Oksanen na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Sofi Oksanen w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o nowożytności

Historia nowożytna to okres w dziejach, który nastąpił po średniowieczu, a więc w XV wieku, i trwał aż do początku wieku XIX. Nowożytność dzieli się na cztery okresy: renesans, barok, oświecenie i romantyzm, dlatego kategoria „Historia nowożytna” jest bardzo obszerna. Należą do niej książki opisujące wydarzenia historyczne, przemiany kulturowe, polityczne i ideologiczne. W kategorii „Historia nowożytna” znajdziemy wiele książek napisanych przez Normana Daviesa, jednego z najbardziej znanych w Polsce historyków. Davis to autor posiadający polskie i brytyjskie obywatelstwo, ale pochodzący z Walii. Napisał wiele książek historycznych dotyczących Europy Środkowej i Wschodniej, głównie Polski. W księgarni internetowej Woblink.com odnaleźć możemy takie książki Daviesa jak „Boże igrzysko. Historia Polski”, pozycję przez większość historyków uznaną za jedną z najlepszych książek o dziejach naszego kraju, „Serce Europy” – książkę, w której Davies przeciwstawia się utartym schematom i przedstawia historię Polski od czasów najnowszych do epok najbardziej w czasie odległych, czy „Zaginione królestwa”, w których przeczytać możemy o nieznanej historii Europy. Warto sięgnąć także po biografie i poznać bliżej takie postaci jak laureat literackiego Nobla Henryk Sienkiewicz („Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy” Kamila Kartasińskiego), niezrównany francuski dowódca Napoleon Bonaparte („Napoleon na ziemiach polskich. Przewodnik historyczny” Jakuba Hermanowicza), inicjator reformacji Marcin Luter („Marcin Luter. Prorok i buntownik” Lyndal Roper). Znajdują się tu również książki, które w centrum zainteresowania stawiają życie kobiet. Wśród nich są „Damy złotego wieku” Kamila Janickiego czy „Kobiety niepokorne. Reformatorki – buntowniczki – rewolucjonistki. Herstorie” Izabeli Desperak i Ingi Kuźmy. W tej kategorii mieszczą się też książki poświęcone historii seksualności – „W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii” Amy Licence oraz „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek” Marka Telera.