Stephen Hawking Powieści i lektury - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka George i tajny klucz do wszechświata, Ebook | Stephen Hawking, Lucy Hawking

    Znany fizyk i bestsellerowy autor Stephen Hawking i jego córka Lucy w swojej fascynującej książce wyjaśniają czytelnikom w każdym wieku, czym jest wszechświat. Ucieczka Freddy’ego, niesfornej świnki George’a, staje się początkiem niezwykłej przygody. Chłopiec poznaje swoich sąsiadów, Annie i jej ojca Erica, a dzięki nim i superinteligentnemu komputerowi Kosmosowi tajemnice wszechświata, począwszy od atomów, poprzez planety i ich księżyce, gwiazdy, galaktyki, na cza...

    Promocja
    okładka George i tajny klucz do wszechświata, Audiobook | Stephen Hawking, Lucy Hawking

    Znany fizyk i bestsellerowy autor Stephen Hawking i jego córka Lucy w swojej fascynującej książce wyjaśniają czytelnikom w każdym wieku, czym jest wszechświat. Ucieczka Freddy’ego, niesfornej świnki George’a, staje się początkiem niezwykłej przygody. Chłopiec poznaje swoich sąsiadów, Annie i jej ojca Erica, a dzięki nim i superinteligentnemu komputerowi Kosmosowi tajemnice wszechświata, począwszy od atomów, poprzez planety i ich księżyce, gwiazdy, galaktyki, na cza...

Stephen Hawking Powieści i lektury - książki, ebooki i audiobooki

Stephen Hawking urodził się w 1942 roku. To brytyjski fizyk teoretyczny i matematyczny, specjalista w dziedzinie astrofizyki i kosmologii, publicysta, autor bestsellerowych książek popularnonaukowych. Hawking określany jest mianem jednego z najwybitniejszych fizyków teoretycznych wszechczasów. W trakcie swojej kariery naukowej zajmował się m.in. zgłębianiem tajemnic czarnych dziur, fizyki kwantowej, teorii strun, supergrawitacji, fal grawitacyjnych, macierzy gęstości wszechświata. Hawking był jednym z najczęściej cytowanych i nagradzanych badaczy na świecie. Otrzymał dziesiątki tytułów, medali i wyróżnień, w tym cztery honorowe doktoraty – Uniwersytetu w Oxfordzie, Cambridge, Nowym Jorku i Notre Dame. Za swoje sukcesy otrzymał również Medal Wolności oraz Order Imperium Brytyjskiego. Hawking jest autorem książek, które przez wiele tygodni utrzymywały się na listach bestsellerów New York Timesa oraz innych prestiżowych magazynów. Wśród nich warto wyróżnić takie tytuły jak „Krótka historia czasu”, „Czarne dziury”, „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania”. Jest również autorem serii książek dla dzieci napisanych wspólnie z córką – Lucy Hawking. Seria „George i kosmos” składa się z pięciu tomów: „George i tajny klucz do wszechświata”, „George i poszukiwanie kosmicznego skarbu”, „George i Wielki Wybuch”, „George i niezniszczalny kod”, „George i błękitny księżyc”. Ponadto z córką napisał „Przewodnik po wszechświecie”.

Stephen Hawking bardzo chciał przyczynić się do popularyzacji wiedzy o fizyce i wszechświecie. Był przekonany, że może tego dokonać, pisząc książki, które będą dostosowane do zasobu słownictwa przeciętnego czytelnika, niekoniecznie związanego ze specjalistyczną nauką. Hawking napisał kilkanaście książek popularnonaukowych, które sprzedały się na świecie w wielomilionowych nakładach i były tłumaczone na kilkadziesiąt języków. Najpopularniejsza z nich – „Krótka historia czasu” – ukazała się w 1988 roku. Była to pierwsza popularnonaukowa książka Brytyjczyka, na dodatek wydana własnym sumptem. Nikt nie spodziewał się, że „Krótka historia czasu” w błyskawicznym tempie stanie się światowym bestsellerem.

Krótka historia czasu - światowy bestseller Hawkingsa

„Krótka historia czasu” miała przybliżać czytelnikom dokonania współczesnej nauki i najświeższych osiągnięć z dziedziny fizyki, astronomii i kosmologii. Hawking szuka odpowiedzi na pytania dotyczące początku i końca Wszechświata. W kolejnych rozdziałach autor dywaguje na temat natury czasu oraz istnienia Boga.

Na fali popularności „Krótkiej historii czasu” Hawking zaczął pisać i wydawać kolejne książki popularnonaukowe. W 1993 roku ukazała się kolejna książka, która zyskała status światowego bestsellera. „Czarne dziury i wszechświaty niemowlęce” to zbiór artykułów, esejów, wykładów i notek biograficznych. Pojawiają się tu tematy czarnych dziur, fizyki kwantowej, opowieść o Albercie Einsteinie, a także esej o postawie społecznej wobec nauki.

W 2001 roku ukazała się książka „Wszechświat w skorupce orzecha” – kontynuacja „Krótkiej historii czasu”. Hawking rozwija w niej tematy poruszone w swojej pierwszej bestsellerowej pozycji. Na dodatek, fizyk komentuje i opowiada o tym, jak zmieniła się nauka od końca lat 80. XX wieku i co udało mu się odkryć i zbadać przez przeszło dekadę od wydania „Krótkiej historii czasu”.

W 2007 roku ukazała się książka „George i klucz do wszechświata”, którą Hawking napisał wspólnie ze swoją córką Lucy Hawking. Książka rozpoczyna pięciotomowy cykl przeznaczony dla najmłodszych czytelników, w którym autorzy wyjaśniają, czym jest wszechświat. Dzięki superinteligentnemu komputerowi bohaterowie książki mogą zgłębiać tajemnice wszechświata i przeżywać fantastyczne przygody.

Od 22 roku życia Hawking chorował na stwardnienie zanikowe boczne. Choroba doprowadziła do całkowitego paraliżu badacza. Gdy Hawking był nastolatkiem, aktywnie uprawiał sport – jeździł konno oraz należał do zespołu wioślarskiego. Po tym, jak przeniósł się na uniwersytet w Cambridge, zaczęły pojawiać się u niego pierwsze symptomy choroby. Choć lekarze dawali mu szansę na przeżycie zaledwie trzech lat, Hawking dożył 76 lat – zmarł w 2018 roku. Przez większość życia poruszał się na specjalnie zaprojektowanym wózku. Ponieważ fizyk miał sparaliżowany aparat mowy, porozumiewał się z ludźmi za pomocą specjalnego syntezatora mowy.

Choć choroba bardzo doświadczyła Hawkinga, badacz często powtarzał, że jest szczęśliwym człowiekiem. Autor „Krótkiej historii czasu” słynął z dużego dystansu do siebie. Świadczą o tym jego gościnne występu w skeczach brytyjskiej grupy Monty Python, udział w jednym z epizodów serialu „Big Bang Theory” oraz krótkie role w serialach „Star Trek” i „The Simpsons”.

Życie Hawkinga było na tyle fascynujące, że James Marsh postanowił stworzyć film poświęcony brytyjskiemu fizykowi. W 2015 roku do kin trafił film pt. „Teoria wszystkiego”, w którym przedstawiony został życiorys Hawkinga, począwszy od wystąpienia u badacza pierwszych symptomów choroby. Następnie widzowie mogą śledzić historię jego małżeństwa, odkryć naukowych oraz postępującą chorobę, coraz większy paraliż, a także rozpad jego związku. W rolę głównego bohatera wcielił się Eddie Redmayne, za którą otrzymał Oscara w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska. Ponadto film nominowany był w czterech innych kategoriach.

Książki Stephena Hawkinga na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Stephena Hawkinga we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa). Ponadto znajdziecie całą serię książek dla dzieci, które Hawking napisał wspólnie ze swoją córką Lucy Hawking.

Co znajdziesz w kategorii: Powieści i lektury

„Powieści i lektury” to bardzo szeroka kategoria, w której zawierają się zarówno utwory wchodzące w skład ustalonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kanonu obowiązujących lektur szkolnych, jak i książki należące do niezwykle obszernego gatunku, jakim jest powieść. Lista lektur obowiązkowych i uzupełniających dla szkół ciągle się zmienia. Do kategorii „Powieści i lektury” należą nie tylko najbardziej cenione utwory tworzące świadomość kulturową nowych pokoleń, uczące historii i tradycji, ale także pozycje nowe, odpowiadające potrzebom młodego czytelnika i przez to bardziej dla niego atrakcyjne. Oprócz książek wymaganych przez szkoły znaleźć tu można również bardzo szeroką ofertę powieści przeznaczonych dla dzieci, młodzieży czy też „młodych dorosłych” (Young Adult). W związku z tym w kategorii „Powieści i lektury” w serwisie Woblink.com znajduje się klasyka literatury dziecięcej – magiczna „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla, uwielbiany również przez dorosłych „Mały Książę” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego czy niezwykle zabawna „Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy. Znaleźć tu można także pozycje dla trochę starszych uczniów, czyli m.in. dramaty Williama Szekspira, powieści Henryka Sienkiewicza, poezje Adama Mickiewicza. Nie brakuje bestsellerowej serii brytyjskiej pisarki J.K. Rowling o Harrym Potterze, popularnych cykli Ricka Riordana o bogach greckich („Percy Jackson i bogowie olimpijscy”), egipskich („Kroniki rodu Kane”) i nordyckich („Magnus Chase i bogowie Asgardu”) czy głośnej książki „Cudowny chłopak” R.J. Palacio, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem z Julią Roberts i Owenem Wilsonem.