Stephen King Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Stephen King Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Stephen King to amerykański autor tworzący przede wszystkim literaturę grozy ‒ nazywany jest często królem horroru. W swoim życiu przeszedł drogę od początkującego twórcy do ikony popkultury i obecnie jest jednym z najpopularniejszych i najlepiej zarabiających pisarzy na całym świecie. Jego kariera jest niepowtarzalnym fenomenem. Książki Kinga sprzedały się w nakładzie ponad 350 milionów egzemplarzy, co potwierdza niezwykłą popularność pisarza. Autor kultowej „Carrie” jest ceniony nie tylko przez rzesze czytelników, ale także przez krytyków. Został wielokrotnie uhonorowany Nagrodą Brama Stokera oraz British Fantasy Award. W 2003 roku otrzymał prestiżową literacką nagrodę National Book Award, a w 2014 roku został uhonorowany Narodowym Medalem Sztuki. Jego horrory, takie jak „Carrie”, „Lśnienie”, „Miasteczko Salem” czy „Podpalaczka”, są obecnie zaliczane do klasyków gatunku. King nie ogranicza się jednak wyłącznie do tego gatunku. Jest autorem takich tytułów jak „Zielona mila”, „Joyland” czy cyklu „Mroczna Wieża”. Stephen King przez lata zmagał się z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. W walce z nałogiem pomogła mu rodzina i przyjaciele. Obecnie pisarz mieszka w Bangor w stanie Maine razem ze swoją żoną. Córka Naomi jest duchowną powszechnego Kościoła antytrynitariuszy, a synowie Owen i Joe zostali pisarzami.

Autor jest bardzo otwarty na książki elektroniczne. Jedno z jego opowiadań „W wysokiej trawie”, które napisał razem ze swoim synem Joe Hillem, jest dostępne wyłącznie w formie ebooka i audiobooka.

Stephen King – spełnienie amerykańskiego snu

Stephen King jest obecnie najpoczytniejszym autorem horrorów, a także ikoną popkultury. W swoim literackim dorobku ma prawie 100 książek, a duża część jego powieści została zekranizowana. Życie Kinga nie składało się jednak zawsze z samych sukcesów. Kiedy miał trzy lata, jego ojciec zostawił rodzinę i od tego czasu Stephen razem ze starszym bratem byli wychowywani tylko przez matkę. Mimo trudnej sytuacji finansowej kobieta wspierała swoje dzieci i ich pasje. To właśnie ona namówiła Stephena do rozpoczęcia pisania i podarowała mu w prezencie maszynę do pisania.

W latach 70. studiował anglistykę na University of Maine. Krótko po zakończeniu studiów poślubił Tabithę Spruce. Ich małżeństwo trwa do dzisiaj. Początkowo Stephen King podejmował się wielu różnych zajęć. Pracował w pralni przemysłowej, uczył angielskiego i pisał opowiadania, których większość publikowana była w magazynach dla mężczyzn. W tym czasie Stephen King pracował nad wieloma powieściami. Pierwsza z nich, „Carrie”, historia dziewczyny ze zdolnością telekinezy, miała na początku być tylko krótkim opowiadaniem, ale przerodziła się w pełnowymiarową powieść. Autor miał problem z jej ukończeniem ‒ w pewnym momencie wyrzucił ją nawet do śmieci, skąd uratowała ją jego żona. Po ukończeniu pracy wysłał tekst do wydawcy, który zdecydował się wydać „Carrie”. Od tego czasu każda kolejna książka mistrza grozy zdobywała coraz większą popularność, a sam pisarz stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych autorów na świecie.

Mistrz horroru

Stephen King ma w swoim dorobku kilkadziesiąt powieści grozy. Prawie wszystkie ukazały się nie tylko w formie papierowej, ale także w postaci ebooków oraz audiobooków. Jego najbardziej kultowymi książkami są „Miasteczko Salem” (1975), „Lśnienie” (1977), „Podpalaczka” (1980), „Cujo” (1981), „Smętarz dla zwierzaków” (1983), „To” (1986), „Stukostrachy” (1987), „Pokochała Toma Gordona” (1999), „Historia Lisey” (2006) czy „Śpiące królewny” (2017). Właściwie każda z jego powieści stawała się bestsellerem, a najnowszy „Instytut” (2019) zaraz po premierze znalazł się na szczycie listy najpopularniejszych książek. Stephen King wydał też kilka powieści pod pseudonimem Richard Bachman. Zdecydował się na taki krok, gdyż niedługo po sukcesie „Carrie” oraz „Miasteczka Salem” chciał opublikować swoje wcześniejsze powieści, a wydanie czterech tytułów pod rząd nie było zbyt korzystne. Chciał także sprawdzić, czy uda mu się powtórzyć sukces pod innym nazwiskiem. Najpopularniejszą powieścią wydaną pod pseudonimem jest „Wielki marsz” (1979), mroczna i alegoryczna wizja przyszłości USA.

Kryminały Stephena Kinga

Stephen King, mimo że powszechnie nazywany jest królem horroru, nie zamyka się na inne gatunki. W ostatnich latach skupił się na powieściach kryminalnych z wątkiem paranormalnym. Najlepszym przykładem jest trylogia kryminalna o detektywie Billu Hodgesie. Na cykl składają się następujące tytuły: „Pan Mercedes” (2014), „Znalezione nie kradzione” (2015) i „Koniec warty” (2016). „Outsider” z 2018 roku również jest powieścią kryminalną. Oprócz powieści kryminalnych i horrorów King tworzy również fantastykę czy powieści obyczajowe. Nieobce są mu krótkie formy literackie – nowele i opowiadania. Wydał również kilka książek non-fiction, jak na przykład „Danse Macabre” (1980) czy „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” (2000).

Ekranizacje książek króla grozy

Stephen King jest najczęściej ekranizowanym autorem na świecie. Jego książki stały się inspiracją dla takich reżyserów jak Stanley Kubrick, David Cronenberg czy Brian de Palma. „Lśnienie” Kubricka przeszło do historii filmografii, a Sissy Spacek grająca Carrie otrzymała nominację do Oscara w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. W ostatnich latach zrealizowano filmy na podstawie powieści „To”, „Smętarz dla zwierzaków” i „Doktor Sen”. Również twórcy seriali sięgają po książki króla horroru. Stacja HBO wyprodukowała w 2018 roku „Castle Rock” inspirowane twórczością Kinga, a w 2020 „Outsidera”. W ostatnich latach ukazał się także serial „Mr. Mercedes” i „Mgła”.

Billy Summers – najnowsza powieść Stephena Kinga

Na początku sierpnia 2021 roku na polskim rynku wydawniczym ukazała się powieść Stephena Kinga pt. „Billy Summers”. To 62 książka w obszernym dorobku literackim amerykańskiego mistrza grozy. Tym razem King serwuje czytelnikom nie przerażający horror, a rasową powieść sensacyjną z elementami thrillera oraz rozbudowanym wątkiem obyczajowym. Główny bohater powieści, tytułowy Billy Summers, to były żołnierz marines i eks snajper z Iraku. Po zakończeniu służby mężczyzna został zabójcą na zlecenie – zabija jednak tylko tych, którzy sobie na to zasłużyli. Na koncie ma już prawie 20 perfekcyjnie zrealizowanych akcji. Teraz na Summersa czeka ostatnie zadanie, po którym ma zamiar przejść na emeryturę. Niestety, wszystko idzie nie tak, jak powinno…

Stephen King - „Baśniowa opowieść”

Jedną z najnowszych powieści autorstwa Stephena Kinga jest „Baśniowa opowieść”, która ukazała się w Polsce w 2022 roku nakładem Wydawnictwa Albatros. To opowieść o pozornie zwyczajnym chłopcu, któremu przeznaczone są bohaterskie czyny. Siedemnastoletni Charlie Reade niczym specjalnym się nie wyróżnia - poza tym, że jego przeszłość pełna jest dramatycznych wydarzeń. Jego matka zginęła w wypadku, gdy chłopiec miał dziewięć lat - sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Pogrążony w rozpaczy ojciec zaczął pić, Charlie musiał więc wcześnie nauczyć się, jak dbać nie tylko o samego siebie, ale i o tatę. Wiele lat później, właśnie w wieku siedemnastu lat, chłopak poznaje psa Radara oraz jego starzejącego się właściciela, Howarda Bowditcha. Pies i jego pan mieszkają samotnie w imponującej, odciętej od świata rezydencji na szczycie wzgórza. Za tym domem stała zamknięta szopa, z której dobiegały dziwne dźwięki, jakby nieduże stworzenia próbowały się wydostać… Charlie wykonywał dla pana Bowditcha najróżniejsze prace, a po jego śmierci odziedziczył nie tylko posiadłość na wzgórzu, ale także kasetę z opowieścią, w którą trudno uwierzyć. Wynika z niej bowiem, że wewnątrz szopy ukryty jest portal do innego świata, którego mieszkańcom grozi ogromne niebezpieczeństwo. Przywódcy tego świata gotowi są sprowadzić zniszczenie zarówno na siebie, jak i na ludzką rzeczywistość. Charlie znowu musi bardzo szybko dorosnąć, czy tego chce czy nie, bowiem to właśnie na nim spoczywa odpowiedzialność za uratowanie obydwu światów. Chłopiec i jego wierny psi towarzysz zrobią wszystko, by poprowadzić siły dobra do zwycięstwa w ostatecznym starciu z siłami zła. Wydaje się Wam, że już nieraz czytaliście podobną historię? Gdy opowiedziana jest przez twórcę rangi Stephena Kinga, wszystko wydaje rozgrywać się na nowo.

Książki Stephena Kinga w księgarni internetowej Woblink

Obok klasycznych już „Carrie”, „Miasteczka Salem” czy serii „Mroczna wieża”, na Woblinku znajdziecie wiele innych tytułów autorstwa Stephena Kinga. „Czarna bezgwiezdna noc” to pięć historii o mrocznej stronie ludzkiej natury. „Marzenia i koszmary” to zbiór dwudziestu pięciu fantastycznych opowiadań mistrza grozy. Wraz z nimi czekają także autobiograficzny poradnik „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika”, powieści „Doktor Sen”, „Dallas’63”, „Pod kopułą” czy „Ręka mistrza”. Chcesz poznać więcej książek Kinga? Zapraszamy na Woblink.com, gdzie znajdziesz szeroki wybór książek papierowych, ebooków oraz audiobooków Stephena Kinga.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!