Stieg Larsson Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet. , Audiobook | Stieg Larsson

    Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika jak kamień w wodę. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera. Stojący na czele wielkiego koncernu magnat przemysłowy prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania zagadki zniknięcia Harriet. Mikael Blomkvist, skazany za z...

Stieg Larsson Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Stieg Larsson to autor najpopularniejszej skandynawskiej serii kryminalnej XXI wieku. Jego „Millennium” sprzedało się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy na całym świecie. Przed śmiercią Larsson napisał trzy tomy sagi – „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, „Dziewczyna, która igrała z ogniem” i „Zamek z piasku, który runął”. Na podstawie notatek autora po jego śmierci powstały kolejne trzy części – „Co nas nie zabije”, „Mężczyzna, który gonił swój cień”, „Ta, która musi umrzeć”. Napisał je David Lagerkrantz, znany wcześniej z autorstwa biografii Zlatana Ibrahimovicia, która stała się jedną z najpopularniejszych sportowych biografii na świecie.

Stieg Larsson był członkiem Komunistycznej Ligi Robotniczej i zagorzałym przeciwnikiem faszyzmu. Zmarł w 2004 roku na zawał serca, a w swoim testamencie zapisał, że wszystkie pieniądze chce przeznaczyć na działalność partii. Wola pisarza nie została jednak uznana przez sąd i cały majątek trafił do ojca i brata Larssona, z którymi nie miał kontaktu przez większość życia. Narzeczona Larssona także nie otrzymała ani grosza. W obawie przed prawicowymi ekstremistami Larsson nigdy nie wziął ślubu ze swoją partnerką ‒ w Szwecji pary nowożeńców muszą upubliczniać swoje miejsce zamieszkania.

„Millennium”

„Millennium” to jeden z najpopularniejszych cykli kryminalnych na świecie ‒ saga sprzedała się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy. Na podstawie serii w Szwecji powstały trzy pełnometrażowe filmy, powstała również amerykańska adaptacja filmowa. W produkcji wyreżyserowanej przez Davida Finchera zagrali między innymi Daniel Craig, Rooney Mara, Stellan Skarsgård i Robin Wright.

„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”

W pierwszym tomie poznajemy głównych bohaterów serii „Millennium” – Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander. Blomkvist jest dziennikarzem i wydawcą magazynu „Millennium”. Pewnego dnia dostaje tajemnicze zlecenie od oligarchy Henrika Vangera. Dziennikarz zostaje poproszony o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Szybko okazuje się, że prośba to jedynie pretekst do próby rozwikłania zawiłej zagadki – blisko czterdzieści lat wcześniej szesnastoletnia wówczas Harriet Vanger zniknęła bez śladu. Blomkvist rezygnuje z pracy na rzecz zbadania sprawy. Z czasem dołącza do niego Lisbeth Salander, ambitna młoda researcherka, najlepsza w swoim fachu. Wspólnie wpadają na trop krwawej historii.

Pierwszą część sagi „Millennium” pt. „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej.

„Dziewczyna, która igrała z ogniem”

W drugim tomie sagi „Millennium” główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Po serii mrożących krew w żyłach wydarzeń Lisbeth zaczyna wspominać mroczną przeszłość. Dziewczyna postanawia stanowczo rozprawić się z tym, co wydarzyło się wiele lat temu. Tymczasem na trop przestępczej siatki nielegalnie przemycającej ludzi z Europy Wschodniej do Szwecji trafia dwójka dziennikarzy – Dag i Mia. Na dodatek mowa o handlu ludźmi, którzy mają później pracować w branży seksualnej. Szybko dochodzą do informacji, że w przemyt i biznes zaangażowani są ludzie piastujący ważne funkcje państwowe. Kiedy dochodzi do brutalnego morderstwa Daga i Mii, podejrzenie pada na Lisbeth Salander. Wtedy do akcji wkracza Blomkvist. Okazuje się, że niebezpiecznie dużo powiązań łączy brutalne morderstwa z przemytem i Lisbeth.

Drugą część sagi „Millennium” pt. „Dziewczyna, która igrała z ogniem” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej.

„Zamek z piasku, który runął” [UWAGA SPOILER]

Trzeci tom serii „Millennium” pt. „Zamek z piasku, który runął” to ostatnia część sagi napisana oryginalnie przez Stiega Larssona przed śmiercią. Kolejne trzy tomy, na podstawie notatek Larssona, napisał David Lagerkrantz.

„Zamek z piasku, który runął” to bezpośrednia kontynuacja poprzedniej części ‒ akcja rozpoczyna się dokładnie w miejscu, w którym zakończyła się fabuła „Dziewczyny, która igrała z ogniem”. Lisbeth Salander udaje się wyjść cało z próby pogrzebania żywcem. To jednak nie koniec historii głównej bohaterki, ponieważ Blomkvist odkrywa jej tajemniczą przeszłość. Dziennikarz pracuje nad tekstem, który ma oczyścić nazwisko Salander ze wszystkich zarzutów, jednocześnie chce wywołać poruszenie w państwie. Jego tekst ma bowiem dotyczyć istotnych urzędników państwowych i służb bezpieczeństwa. Czy Lisbeth wykorzysta szansę na rehabilitację? O tym dowiecie się z ostatniej części oryginalnej trylogii Larssona.

Trzecią część sagi „Millennium” pt. „Zamek z piasku, który runął” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).