Stieg Larsson Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet. , Ebook | Stieg Larsson

    Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika jak kamień w wodę. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera. Stojący na czele wielkiego koncernu magnat przemysłowy prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania zagadki zniknięcia Harriet. Mikael Blomkvist, skazany za z...

    Promocja
    okładka Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet. , Audiobook | Stieg Larsson

    Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika jak kamień w wodę. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera. Stojący na czele wielkiego koncernu magnat przemysłowy prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania zagadki zniknięcia Harriet. Mikael Blomkvist, skazany za z...

Stieg Larsson Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Stieg Larsson to autor najpopularniejszej skandynawskiej serii kryminalnej XXI wieku. Jego „Millennium” sprzedało się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy na całym świecie. Przed śmiercią Larsson napisał trzy tomy sagi – „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, „Dziewczyna, która igrała z ogniem” i „Zamek z piasku, który runął”. Na podstawie notatek autora po jego śmierci powstały kolejne trzy części – „Co nas nie zabije”, „Mężczyzna, który gonił swój cień”, „Ta, która musi umrzeć”. Napisał je David Lagerkrantz, znany wcześniej z autorstwa biografii Zlatana Ibrahimovicia, która stała się jedną z najpopularniejszych sportowych biografii na świecie.

Stieg Larsson był członkiem Komunistycznej Ligi Robotniczej i zagorzałym przeciwnikiem faszyzmu. Zmarł w 2004 roku na zawał serca, a w swoim testamencie zapisał, że wszystkie pieniądze chce przeznaczyć na działalność partii. Wola pisarza nie została jednak uznana przez sąd i cały majątek trafił do ojca i brata Larssona, z którymi nie miał kontaktu przez większość życia. Narzeczona Larssona także nie otrzymała ani grosza. W obawie przed prawicowymi ekstremistami Larsson nigdy nie wziął ślubu ze swoją partnerką ‒ w Szwecji pary nowożeńców muszą upubliczniać swoje miejsce zamieszkania.

„Millennium”

„Millennium” to jeden z najpopularniejszych cykli kryminalnych na świecie ‒ saga sprzedała się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy. Na podstawie serii w Szwecji powstały trzy pełnometrażowe filmy, powstała również amerykańska adaptacja filmowa. W produkcji wyreżyserowanej przez Davida Finchera zagrali między innymi Daniel Craig, Rooney Mara, Stellan Skarsgård i Robin Wright.

„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”

W pierwszym tomie poznajemy głównych bohaterów serii „Millennium” – Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander. Blomkvist jest dziennikarzem i wydawcą magazynu „Millennium”. Pewnego dnia dostaje tajemnicze zlecenie od oligarchy Henrika Vangera. Dziennikarz zostaje poproszony o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Szybko okazuje się, że prośba to jedynie pretekst do próby rozwikłania zawiłej zagadki – blisko czterdzieści lat wcześniej szesnastoletnia wówczas Harriet Vanger zniknęła bez śladu. Blomkvist rezygnuje z pracy na rzecz zbadania sprawy. Z czasem dołącza do niego Lisbeth Salander, ambitna młoda researcherka, najlepsza w swoim fachu. Wspólnie wpadają na trop krwawej historii.

Pierwszą część sagi „Millennium” pt. „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej.

„Dziewczyna, która igrała z ogniem”

W drugim tomie sagi „Millennium” główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Po serii mrożących krew w żyłach wydarzeń Lisbeth zaczyna wspominać mroczną przeszłość. Dziewczyna postanawia stanowczo rozprawić się z tym, co wydarzyło się wiele lat temu. Tymczasem na trop przestępczej siatki nielegalnie przemycającej ludzi z Europy Wschodniej do Szwecji trafia dwójka dziennikarzy – Dag i Mia. Na dodatek mowa o handlu ludźmi, którzy mają później pracować w branży seksualnej. Szybko dochodzą do informacji, że w przemyt i biznes zaangażowani są ludzie piastujący ważne funkcje państwowe. Kiedy dochodzi do brutalnego morderstwa Daga i Mii, podejrzenie pada na Lisbeth Salander. Wtedy do akcji wkracza Blomkvist. Okazuje się, że niebezpiecznie dużo powiązań łączy brutalne morderstwa z przemytem i Lisbeth.

Drugą część sagi „Millennium” pt. „Dziewczyna, która igrała z ogniem” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej.

„Zamek z piasku, który runął” [UWAGA SPOILER]

Trzeci tom serii „Millennium” pt. „Zamek z piasku, który runął” to ostatnia część sagi napisana oryginalnie przez Stiega Larssona przed śmiercią. Kolejne trzy tomy, na podstawie notatek Larssona, napisał David Lagerkrantz.

„Zamek z piasku, który runął” to bezpośrednia kontynuacja poprzedniej części ‒ akcja rozpoczyna się dokładnie w miejscu, w którym zakończyła się fabuła „Dziewczyny, która igrała z ogniem”. Lisbeth Salander udaje się wyjść cało z próby pogrzebania żywcem. To jednak nie koniec historii głównej bohaterki, ponieważ Blomkvist odkrywa jej tajemniczą przeszłość. Dziennikarz pracuje nad tekstem, który ma oczyścić nazwisko Salander ze wszystkich zarzutów, jednocześnie chce wywołać poruszenie w państwie. Jego tekst ma bowiem dotyczyć istotnych urzędników państwowych i służb bezpieczeństwa. Czy Lisbeth wykorzysta szansę na rehabilitację? O tym dowiecie się z ostatniej części oryginalnej trylogii Larssona.

Trzecią część sagi „Millennium” pt. „Zamek z piasku, który runął” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).