Stieg Larsson Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Stieg Larsson Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Stieg Larsson to autor najpopularniejszej skandynawskiej serii kryminalnej XXI wieku. Jego „Millennium” sprzedało się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy na całym świecie. Przed śmiercią Larsson napisał trzy tomy sagi – „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, „Dziewczyna, która igrała z ogniem” i „Zamek z piasku, który runął”. Na podstawie notatek autora po jego śmierci powstały kolejne trzy części – „Co nas nie zabije”, „Mężczyzna, który gonił swój cień”, „Ta, która musi umrzeć”. Napisał je David Lagerkrantz, znany wcześniej z autorstwa biografii Zlatana Ibrahimovicia, która stała się jedną z najpopularniejszych sportowych biografii na świecie.

Stieg Larsson był członkiem Komunistycznej Ligi Robotniczej i zagorzałym przeciwnikiem faszyzmu. Zmarł w 2004 roku na zawał serca, a w swoim testamencie zapisał, że wszystkie pieniądze chce przeznaczyć na działalność partii. Wola pisarza nie została jednak uznana przez sąd i cały majątek trafił do ojca i brata Larssona, z którymi nie miał kontaktu przez większość życia. Narzeczona Larssona także nie otrzymała ani grosza. W obawie przed prawicowymi ekstremistami Larsson nigdy nie wziął ślubu ze swoją partnerką ‒ w Szwecji pary nowożeńców muszą upubliczniać swoje miejsce zamieszkania.

„Millennium”

„Millennium” to jeden z najpopularniejszych cykli kryminalnych na świecie ‒ saga sprzedała się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy. Na podstawie serii w Szwecji powstały trzy pełnometrażowe filmy, powstała również amerykańska adaptacja filmowa. W produkcji wyreżyserowanej przez Davida Finchera zagrali między innymi Daniel Craig, Rooney Mara, Stellan Skarsgård i Robin Wright.

„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”

W pierwszym tomie poznajemy głównych bohaterów serii „Millennium” – Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander. Blomkvist jest dziennikarzem i wydawcą magazynu „Millennium”. Pewnego dnia dostaje tajemnicze zlecenie od oligarchy Henrika Vangera. Dziennikarz zostaje poproszony o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Szybko okazuje się, że prośba to jedynie pretekst do próby rozwikłania zawiłej zagadki – blisko czterdzieści lat wcześniej szesnastoletnia wówczas Harriet Vanger zniknęła bez śladu. Blomkvist rezygnuje z pracy na rzecz zbadania sprawy. Z czasem dołącza do niego Lisbeth Salander, ambitna młoda researcherka, najlepsza w swoim fachu. Wspólnie wpadają na trop krwawej historii.

Pierwszą część sagi „Millennium” pt. „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej.

„Dziewczyna, która igrała z ogniem”

W drugim tomie sagi „Millennium” główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Po serii mrożących krew w żyłach wydarzeń Lisbeth zaczyna wspominać mroczną przeszłość. Dziewczyna postanawia stanowczo rozprawić się z tym, co wydarzyło się wiele lat temu. Tymczasem na trop przestępczej siatki nielegalnie przemycającej ludzi z Europy Wschodniej do Szwecji trafia dwójka dziennikarzy – Dag i Mia. Na dodatek mowa o handlu ludźmi, którzy mają później pracować w branży seksualnej. Szybko dochodzą do informacji, że w przemyt i biznes zaangażowani są ludzie piastujący ważne funkcje państwowe. Kiedy dochodzi do brutalnego morderstwa Daga i Mii, podejrzenie pada na Lisbeth Salander. Wtedy do akcji wkracza Blomkvist. Okazuje się, że niebezpiecznie dużo powiązań łączy brutalne morderstwa z przemytem i Lisbeth.

Drugą część sagi „Millennium” pt. „Dziewczyna, która igrała z ogniem” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej.

„Zamek z piasku, który runął” [UWAGA SPOILER]

Trzeci tom serii „Millennium” pt. „Zamek z piasku, który runął” to ostatnia część sagi napisana oryginalnie przez Stiega Larssona przed śmiercią. Kolejne trzy tomy, na podstawie notatek Larssona, napisał David Lagerkrantz.

„Zamek z piasku, który runął” to bezpośrednia kontynuacja poprzedniej części ‒ akcja rozpoczyna się dokładnie w miejscu, w którym zakończyła się fabuła „Dziewczyny, która igrała z ogniem”. Lisbeth Salander udaje się wyjść cało z próby pogrzebania żywcem. To jednak nie koniec historii głównej bohaterki, ponieważ Blomkvist odkrywa jej tajemniczą przeszłość. Dziennikarz pracuje nad tekstem, który ma oczyścić nazwisko Salander ze wszystkich zarzutów, jednocześnie chce wywołać poruszenie w państwie. Jego tekst ma bowiem dotyczyć istotnych urzędników państwowych i służb bezpieczeństwa. Czy Lisbeth wykorzysta szansę na rehabilitację? O tym dowiecie się z ostatniej części oryginalnej trylogii Larssona.

Trzecią część sagi „Millennium” pt. „Zamek z piasku, który runął” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!