Susan Sontag Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Susan Sontag Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Susan Sontag była amerykańską pisarką - autorką esejów i powieści, producentką filmową, filozofką, nauczycielką, aktywistką społeczną i polityczną. Pisała m.in. o fotografii, kulturze, mediach, prawach człowieka czy AIDS. Jej książki przetłumaczono na ponad 30 języków. Jest uważana za jedną z najważniejszych intelektualistek swojej generacji.

Kariera akademicka Susan Sontag

Autorka urodziła się w 1933 roku w Nowym Jorku jako Susan Rosenblatt. Pochodziła z rodziny żydowskiej o korzeniach litewsko-polskich. Jej ojciec, Jack Rosenblatt, zmarł w Chinach na gruźlicę, gdy dziewczynka miała 5 lat. Matka poślubiła Nathana Sontaga, kapitana armii USA, siedem lat później. Susan i jej siostra Judith odziedziczyły nazwisko po ojczymie, nigdy jednak formalnie ich nie zaadoptował. Susan nie miała dobrych kontaktów z matką, pociechy szukała w książkach. W wieku 15 lat ukończyła North Hollywood High School, następnie rozpoczęła studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Szybko jednak przeniosła się na Uniwersytet w Chicago, podejmując studia z filozofii, historii starożytnej i literatury. Pośród jej profesorów znaleźli się m.in. Leo Strauss, Richard MCKeon czy Kenneth Burke. Trzy lata później otrzymała tytuł licencjata sztuk pięknych i została wybrana członkinią Towarzystwa Phi Beta Kappa, najstarszego akademickiego stowarzyszenia honorowego w Stanach Zjednoczonych, które promuje sztuki wyzwolone i nauki ścisłe. W 1951 roku jej praca ukazała się po raz pierwszy drukiem w zimowym numerze „Chicago Review”. W wieku 17 lat Sontag wyszła za mąż za wykładowcę socjologii na Uniwersytecie w Chicago, Philipa Rieffa. Małżeństwo przetrwało 8 lat. Para doczekała się syna Davida, który w przyszłości został redaktorem matki w „Farrar”, „Straus” i „Giroux”, a także pisarzem.

Susan Sontag była biseksualna. W trakcie swojego życia miała kilku partnerów i partnerek. Jak przyznawała w wywiadach, w życiu zakochała się 7 razy. To jednak z fotografką Annie Leibovitz spędziła ostatnie kilkanaście lat swojego życia.

Po ukończeniu studiów licencjackich i rocznej przerwie Sontag rozpoczęła studia podyplomowe na Harvardzie. Początkowo była to literatura, później filozofia i teologia. Po ukończeniu studiów magisterskich rozpoczęła studia doktoranckie z zakresu metafizyki, etyki, filozofii greckiej oraz filozofii i teologii kontynentalnej, również na Harvardzie. W 1957 roku otrzymała stypendium Amerykańskiego Stowarzyszenia Kobiet Uniwersyteckich na St Anne’s College w Oksfordzie. Zaledwie po semestrze przeniosła się na Sorbonę. Będąc w Paryżu, udzielała się towarzysko, spotykając z artystami i naukowcami, m.in. Allanem Bloomem, Harriet Sohmers oraz Maríą Irene Fornés. W 1959 roku przeniosła się do Nowego Jorku, zamieszkała z Fornés, przejęła opiekę nad synem i rozpoczęła wykłady na uniwersytetach. Jej literacka kariera zaczęła nabierać tempa.

Twórczość literacka Susan Sontag

Pomimo niewielkiego dorobku powieściowego Sontag uważała się za prozaiczkę. W wieku 30 lat opublikowała eksperymentalną powieść „The Benefactor” (1963), cztery lata później „Death Kit”, a w 1986 roku opowiadanie o epidemii AIDS „The Way We Live Now”. Sukces jako bestsellerowa autorka odniosła dopiero w 1992 roku dzięki „Miłośnikowi wulkanów”. Ostatnią powieść „W Ameryce” opublikowała na cztery lata przed swoją śmiercią. Otrzymała za nią w 2000 roku U.S National Book Award for Fiction. Ostatnie dwie książki osadziła w przeszłości, gdyż dzięki temu, jak twierdziła, mogła swobodnie pisać polifonicznym głosem. Ponadto napisała i wyreżyserowała cztery filmy oraz kilka sztuk teatralnych, m.in. „Alice in Bed” oraz „Lady from the Sea” – adaptację sztuki Henrika Ibsena.

To jednak dzięki esejom Susan Sontag zyskała międzynarodową sławę. Pisała w nich m.in. o przenikaniu się sztuki niskiej oraz wysokiej. W 1964 roku w jej szeroko znanym eseju „Zapiski o kampie” zburzyła mur pomiędzy powyższymi, uznając że sztuka może mówić również o tematach pospolitych, absurdalnych czy burleskowych. Esej został opublikowany w kolekcji „Przeciw interpretacji i inne eseje”. Sontag pisała także dużo o fotografii. W 1977 roku opublikowała serię esejów zebranych w kolekcji „O fotografii”, w których badała funkcję oraz znaczenie fotografii w świecie – m.in. jak wpłynęła na nasze postrzeganie świata i jak zastępuje rzeczywistość. Rozważała również jej powiązanie ze sztuką. Eseje to jednak także wnikliwa analiza współczesnego świata. Za książkę otrzymała National Book Critics Circle Award. Na temat roli fotografii Sontag teoretyzowała również w eseju „Looking at War: Photography’s View of Devastation and Death” (2002). Uważała, że problem polega nie na tym, że ludzie pamiętają przez fotografie, ale że pamiętają tylko je.

Wśród kolekcji jej esejów należy wymienić także „Style radykalnej woli”, „Pod znakiem Saturna” oraz „Widok cudzego cierpienia”. Sontag jest również autorką monografii m.in. „Choroby jako metafora” oraz jej kontynuacji „AIDS i jego metafory” (w Polsce wydanych w jednym tomie), a także innych form jak na przykład „Jak świadomość związana jest z ciałem”, „Odrodzona” czy „Myśl to forma odczuwania”. W Polsce Susan Sontag wydaje krakowskie wydawnictwo Karakter.

Za swoją działalność twórczą autorka zdobyła wiele nagród, wśród nich m.in. MacArthur Fellowship (1990), Nagrodę Malaparte (1992), Order Sztuki i Literatury (1999), Nagrodę Jerozolimską (2001), Nagrodę Księcia Asturii w kategorii literatura (2003). W 2003 roku otrzymała doktorat honorowy na Uniwersytecie Tübingen, a w 2010 roku w Sarajewie jej nazwiskiem nazwano plac teatralny „Theater Square of Susan Sontag”.

Eseje Susan Sontag w formie ebooka oraz książki papierowej znajdziecie na stronie księgarni internetowej Woblink.com.

Susan Sontag – aktywistka

Sontag rozpoczęła swoją misję jako aktywistka w 1960 roku. Sprzeciwiała się wojnie w Wietnamie. W 1968 podpisała nawet tzw. „Writers and Editors War Tax Protest”, odmawiając płacenia podatków. W tym samym roku odwiedziła Hanoi, co zaowocowało esejem „Trip to Hanoi”, w którym pozytywnie wypowiadała się na temat północnowietnamskiego społeczeństwa. Była prezeską PEN American Center, głównego amerykańskiego oddziału międzynarodowej organizacji pisarzy PEN. Wsparła Salmana Rushdiego po tym, jak irański przywódca Ayatollah Khomeini wydał na niego fatwę (wyrok śmierci) za bluźniercze w jego opinii „Szatańskie wersety”. Kilka lat później wyreżyserowała „Czekając na Godota” Samuela Becketta podczas oblężenia Sarajewa w oświetlonym świecami teatrze. Dla mieszkańców stolicy Bośni stała się symbolem, była często zapraszana, by udzielać przemówień i wywiadów dla gazet i telewizji. Burmistrz miasta, Muhamed Kreševljaković, ogłosił ją honorową obywatelką miasta. Była jedyną cudzoziemką, która została w ten sposób uhonorowana.

Jednak Susan Sontag znana też była ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi, które niejednokrotnie powodowały ostrą krytykę opinii publicznej. Uważała na przykład, że biała rasa ludzi jest „rakiem” historii człowieka – niszczy delikatną równowagę ekologiczną planety, co w prostej linii prowadzi do zagłady. Swoją opinią podzieliła się w 1967 roku w „Partisan Review”. Później przeprosiła wszystkich chorych na raka za użycia słowa „rak” w tym kontekście i napisała książkę, w której wyjaśniała dlaczego nie powinno się używać nazwy choroby jako metafory. Autorka wypowiedziała się także po atakach 11 września na World Trade Center. Nazwała je „potworną dawką rzeczywistości”, krytykując jednocześnie urzędników i media za próby przekonania opinii publicznej, że sprawcy byli „tchórzami”, którzy dokonali zamachu na demokrację niż raczej na samozwańcze supermocarstwo.

Susan Sontag zmarła w Nowym Jorku w grudniu 2004 roku w wyniku powikłań zespołu mielodysplastycznego, który przekształcił się w ostrą białaczkę szpikową. Została pochowana w Paryżu na cmentarzu Montparnasse.

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.