Susan Sontag II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Susan Sontag II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Susan Sontag była amerykańską pisarką - autorką esejów i powieści, producentką filmową, filozofką, nauczycielką, aktywistką społeczną i polityczną. Pisała m.in. o fotografii, kulturze, mediach, prawach człowieka czy AIDS. Jej książki przetłumaczono na ponad 30 języków. Jest uważana za jedną z najważniejszych intelektualistek swojej generacji.

Kariera akademicka Susan Sontag

Autorka urodziła się w 1933 roku w Nowym Jorku jako Susan Rosenblatt. Pochodziła z rodziny żydowskiej o korzeniach litewsko-polskich. Jej ojciec, Jack Rosenblatt, zmarł w Chinach na gruźlicę, gdy dziewczynka miała 5 lat. Matka poślubiła Nathana Sontaga, kapitana armii USA, siedem lat później. Susan i jej siostra Judith odziedziczyły nazwisko po ojczymie, nigdy jednak formalnie ich nie zaadoptował. Susan nie miała dobrych kontaktów z matką, pociechy szukała w książkach. W wieku 15 lat ukończyła North Hollywood High School, następnie rozpoczęła studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Szybko jednak przeniosła się na Uniwersytet w Chicago, podejmując studia z filozofii, historii starożytnej i literatury. Pośród jej profesorów znaleźli się m.in. Leo Strauss, Richard MCKeon czy Kenneth Burke. Trzy lata później otrzymała tytuł licencjata sztuk pięknych i została wybrana członkinią Towarzystwa Phi Beta Kappa, najstarszego akademickiego stowarzyszenia honorowego w Stanach Zjednoczonych, które promuje sztuki wyzwolone i nauki ścisłe. W 1951 roku jej praca ukazała się po raz pierwszy drukiem w zimowym numerze „Chicago Review”. W wieku 17 lat Sontag wyszła za mąż za wykładowcę socjologii na Uniwersytecie w Chicago, Philipa Rieffa. Małżeństwo przetrwało 8 lat. Para doczekała się syna Davida, który w przyszłości został redaktorem matki w „Farrar”, „Straus” i „Giroux”, a także pisarzem.

Susan Sontag była biseksualna. W trakcie swojego życia miała kilku partnerów i partnerek. Jak przyznawała w wywiadach, w życiu zakochała się 7 razy. To jednak z fotografką Annie Leibovitz spędziła ostatnie kilkanaście lat swojego życia.

Po ukończeniu studiów licencjackich i rocznej przerwie Sontag rozpoczęła studia podyplomowe na Harvardzie. Początkowo była to literatura, później filozofia i teologia. Po ukończeniu studiów magisterskich rozpoczęła studia doktoranckie z zakresu metafizyki, etyki, filozofii greckiej oraz filozofii i teologii kontynentalnej, również na Harvardzie. W 1957 roku otrzymała stypendium Amerykańskiego Stowarzyszenia Kobiet Uniwersyteckich na St Anne’s College w Oksfordzie. Zaledwie po semestrze przeniosła się na Sorbonę. Będąc w Paryżu, udzielała się towarzysko, spotykając z artystami i naukowcami, m.in. Allanem Bloomem, Harriet Sohmers oraz Maríą Irene Fornés. W 1959 roku przeniosła się do Nowego Jorku, zamieszkała z Fornés, przejęła opiekę nad synem i rozpoczęła wykłady na uniwersytetach. Jej literacka kariera zaczęła nabierać tempa.

Twórczość literacka Susan Sontag

Pomimo niewielkiego dorobku powieściowego Sontag uważała się za prozaiczkę. W wieku 30 lat opublikowała eksperymentalną powieść „The Benefactor” (1963), cztery lata później „Death Kit”, a w 1986 roku opowiadanie o epidemii AIDS „The Way We Live Now”. Sukces jako bestsellerowa autorka odniosła dopiero w 1992 roku dzięki „Miłośnikowi wulkanów”. Ostatnią powieść „W Ameryce” opublikowała na cztery lata przed swoją śmiercią. Otrzymała za nią w 2000 roku U.S National Book Award for Fiction. Ostatnie dwie książki osadziła w przeszłości, gdyż dzięki temu, jak twierdziła, mogła swobodnie pisać polifonicznym głosem. Ponadto napisała i wyreżyserowała cztery filmy oraz kilka sztuk teatralnych, m.in. „Alice in Bed” oraz „Lady from the Sea” – adaptację sztuki Henrika Ibsena.

To jednak dzięki esejom Susan Sontag zyskała międzynarodową sławę. Pisała w nich m.in. o przenikaniu się sztuki niskiej oraz wysokiej. W 1964 roku w jej szeroko znanym eseju „Zapiski o kampie” zburzyła mur pomiędzy powyższymi, uznając że sztuka może mówić również o tematach pospolitych, absurdalnych czy burleskowych. Esej został opublikowany w kolekcji „Przeciw interpretacji i inne eseje”. Sontag pisała także dużo o fotografii. W 1977 roku opublikowała serię esejów zebranych w kolekcji „O fotografii”, w których badała funkcję oraz znaczenie fotografii w świecie – m.in. jak wpłynęła na nasze postrzeganie świata i jak zastępuje rzeczywistość. Rozważała również jej powiązanie ze sztuką. Eseje to jednak także wnikliwa analiza współczesnego świata. Za książkę otrzymała National Book Critics Circle Award. Na temat roli fotografii Sontag teoretyzowała również w eseju „Looking at War: Photography’s View of Devastation and Death” (2002). Uważała, że problem polega nie na tym, że ludzie pamiętają przez fotografie, ale że pamiętają tylko je.

Wśród kolekcji jej esejów należy wymienić także „Style radykalnej woli”, „Pod znakiem Saturna” oraz „Widok cudzego cierpienia”. Sontag jest również autorką monografii m.in. „Choroby jako metafora” oraz jej kontynuacji „AIDS i jego metafory” (w Polsce wydanych w jednym tomie), a także innych form jak na przykład „Jak świadomość związana jest z ciałem”, „Odrodzona” czy „Myśl to forma odczuwania”. W Polsce Susan Sontag wydaje krakowskie wydawnictwo Karakter.

Za swoją działalność twórczą autorka zdobyła wiele nagród, wśród nich m.in. MacArthur Fellowship (1990), Nagrodę Malaparte (1992), Order Sztuki i Literatury (1999), Nagrodę Jerozolimską (2001), Nagrodę Księcia Asturii w kategorii literatura (2003). W 2003 roku otrzymała doktorat honorowy na Uniwersytecie Tübingen, a w 2010 roku w Sarajewie jej nazwiskiem nazwano plac teatralny „Theater Square of Susan Sontag”.

Eseje Susan Sontag w formie ebooka oraz książki papierowej znajdziecie na stronie księgarni internetowej Woblink.com.

Susan Sontag – aktywistka

Sontag rozpoczęła swoją misję jako aktywistka w 1960 roku. Sprzeciwiała się wojnie w Wietnamie. W 1968 podpisała nawet tzw. „Writers and Editors War Tax Protest”, odmawiając płacenia podatków. W tym samym roku odwiedziła Hanoi, co zaowocowało esejem „Trip to Hanoi”, w którym pozytywnie wypowiadała się na temat północnowietnamskiego społeczeństwa. Była prezeską PEN American Center, głównego amerykańskiego oddziału międzynarodowej organizacji pisarzy PEN. Wsparła Salmana Rushdiego po tym, jak irański przywódca Ayatollah Khomeini wydał na niego fatwę (wyrok śmierci) za bluźniercze w jego opinii „Szatańskie wersety”. Kilka lat później wyreżyserowała „Czekając na Godota” Samuela Becketta podczas oblężenia Sarajewa w oświetlonym świecami teatrze. Dla mieszkańców stolicy Bośni stała się symbolem, była często zapraszana, by udzielać przemówień i wywiadów dla gazet i telewizji. Burmistrz miasta, Muhamed Kreševljaković, ogłosił ją honorową obywatelką miasta. Była jedyną cudzoziemką, która została w ten sposób uhonorowana.

Jednak Susan Sontag znana też była ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi, które niejednokrotnie powodowały ostrą krytykę opinii publicznej. Uważała na przykład, że biała rasa ludzi jest „rakiem” historii człowieka – niszczy delikatną równowagę ekologiczną planety, co w prostej linii prowadzi do zagłady. Swoją opinią podzieliła się w 1967 roku w „Partisan Review”. Później przeprosiła wszystkich chorych na raka za użycia słowa „rak” w tym kontekście i napisała książkę, w której wyjaśniała dlaczego nie powinno się używać nazwy choroby jako metafory. Autorka wypowiedziała się także po atakach 11 września na World Trade Center. Nazwała je „potworną dawką rzeczywistości”, krytykując jednocześnie urzędników i media za próby przekonania opinii publicznej, że sprawcy byli „tchórzami”, którzy dokonali zamachu na demokrację niż raczej na samozwańcze supermocarstwo.

Susan Sontag zmarła w Nowym Jorku w grudniu 2004 roku w wyniku powikłań zespołu mielodysplastycznego, który przekształcił się w ostrą białaczkę szpikową. Została pochowana w Paryżu na cmentarzu Montparnasse.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).