Suzanne Collins Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Suzanne Collins Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Suzanne Collins to bestsellerowa amerykańska pisarka i scenarzystka telewizyjna. Pisze przede wszystkim powieści młodzieżowe z gatunku science fiction i fantasy. Popularność na całym świecie przyniosła jej dystopijna seria „Igrzyska śmierci”, która doczekała się głośnej adaptacji z Jennifer Lawrence w roli głównej.

Przyszła pisarka urodziła się w 1962 roku w Hartford w stanie Connecticut. Jej ojciec był oficerem United States Air Force. Stacjonował w Wietnamie podczas wojny, co miało wpływ na późniejszą twórczość Collins. Autorka „Igrzysk śmierci” ukończyła Alabama School of Fine Arts, a następnie rozpoczęła studia artystyczne na Uniwersytecie Indiany. Ukończyła także studia ze scenariopisarstwa w New York University Tisch School of the Arts.

Telewizyjne programy dla dzieci

Suzanne Collins rozpoczęła swoją przygodę z pisaniem w 1991 roku. Podjęła wtedy pracę jako twórca telewizyjnych programów dla dzieci. Tworzyła scenariusze dla największych stacji emitujących programy dla dzieci, takich jak Nickelodeon czy Minimini. W swoim dorobku ma scenariusze do kreskówek „Klarysa wyjaśni wszystko”, „Mały Miś”, „Oswald” i „Clifford”. Za współtworzenie odcinka „Santa, Baby!” otrzymała nominację do nagrody Writers Guild of America.

Cykl „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins

„Igrzyska śmierci” to bestsellerowy cykl powieści Suzanne Collins łączący science fiction z dystopią. To opowieść o nastoletniej Katniss Everdeen, która aby ratować młodszą siostrę, zostaje zmuszona do walki na śmierci i życie w bestialskich zawodach zwanych Głodowymi Igrzyskami. Igrzyska te powstały, aby upamiętnić krwawo stłumiony bunt udręczonej ludności. Katniss wraz z przedstawicielami innych dystryktów będzie musiała walczyć o przetrwanie, a także o wolność wszystkich mieszkańców Panem.

Pierwsza część trylogii została wydana w 2008 roku przez wydawnictwo Scholastic. Książka była inspirowana mitem o Minotaurze i Tezeuszu, a także pracą ojca pisarki w lotnictwie, przez którą Suzanne Collins zrozumiała, jak wygląda bieda, głód, wojna oraz jej skutki. Początkowo historia Katniss Everdeen miała zamykać się w jednym tomie, jednak w czasie pisania autorka postanowiła rozwinąć historię, czego efektem są dwie kolejne części: „W pierścieniu ognia” i „Kosogłos”. Niedawno ukazał się także prequel serii „Ballada ptaków i węży”.

Cykl „Igrzyska śmierci” często określany jest mianem największego sukcesu autorki. To właśnie dzięki tej bestsellerowej trylogii Collins została uznana za jedną z najbardziej wpływowych osób 2010 roku według tygodnika „Times”, a pierwszy tom cyklu trafił na listę bestsellerów „The New York Times”.

„Ballada ptaków i węży” – najnowsza powieść Suzanne Collins

Ballada ptaków i węży” to najnowsza powieść należąca do bestsellerowego cyklu „Igrzyska śmierci”. Polska premiera wydanej nakładem wydawnictwa Media Rodzina książki odbyła się 17 czerwca 2020 roku. „Ballada ptaków i węży” jest prequelem wydarzeń znanych z poprzednich części. Autorka cofa czytelników o sześćdziesiąt cztery lata - do czasu Dziesiątych Głodowych Igrzysk. Główny bohater, osiemnastoletni Coriolanus Snow, pragnie za wszelką cenę wykorzystać szansę, jaką daje mu rola mentora i zdobyć sławę. Potężny niegdyś ród Snowów teraz podupadł, a dalsze życie chłopaka będzie zależało tylko od tego, czy uda mu się pokonać innych mentorów. Jednak los nie wydaje mu się sprzyjać – w udziale przypada mu dziewczyna z Dwunastego Dystryktu, najbiedniejszego ze wszystkich.

„Kroniki Podziemia”

Zanim Suzanne Collins stworzyła swój najpopularniejszy cykl powieściowy, pisała bajki i opowiadania. W niedługim czasie rozpoczęła pięciotomowy cykl „Kroniki Podziemia”. Jego głównym bohaterem jest nastoletni Gregor, który pewnego razu odkrywa istnienie ukrytego świata położonego pod Nowym Jorkiem. Ów świat zwany jest Podziemiem, a Gregor ma w nim szansę poznać prawdę o swoim zaginionym w niewyjaśnionych okolicznościach ojcu. W cyklu ukazały się następujące tytuły „Gregor i Niedokończona Przepowiednia”, „Gregor i Przepowiednia Zagłady”, „Gregor i Klątwa Stałocieplnych”, „Gregor i Tajemne Znaki” oraz „Gregor i Kod Pazura”.

Ekranizacje książek Suzanne Collins

Seria „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins okazała się gigantycznym sukcesem, nikogo nie zdziwiła więc decyzja o przeniesieniu jej na ekran. Studio Lions Entertainment wykupiło prawa do ekranizacji. Za scenariusz pierwszego filmu „Igrzyska śmierci” odpowiadała sama autorka, a także Billy Ray i reżyser produkcji Gary Rossem. Zdjęcia do filmu ruszyły w 2011 roku, a obraz trafił do kin rok później. W głównych bohaterów wcielili się Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson i Liam Hemsworth. W filmie wystąpili również Woody Harrelson, Lenny Kravitz czy Donald Sutherland. Produkcja została bardzo dobrze przyjęta przez widzów. Kolejne części serii, „W pierścieniu ognia” i „Kosogłos”, również cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Książki, ebooki i audiobooki Suzanne Collins znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com. Zapraszamy!

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.