Sylwia Chutnik Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Sylwia Chutnik Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Sylwia Chutnik to polska pisarka, kulturoznawczyni, feministka i działaczka społeczna. Jest laureatką Paszportu Polityki w kategorii Literatura w roku 2008 za swoją debiutancką książkę „Kieszonkowy atlas kobiet”. Chutnik była także trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike za ten sam „Kieszonkowy atlas kobiet” w roku 2009, za „Cwaniary” w roku 2013 oraz za „W krainie czasów” w roku 2015. Pisarka jest także przewodniczką miejską, oprowadza po Warszawie po autorskich trasach śladami wybitnych kobiet. Jej twórczość literacka porusza wiele kwestii feministycznych, a także tych związanych z gender, historią oraz kulturą Polski.

Kariera literacka Sylwii Chutnik

Sylwia Chutnik urodziła się w 1979 roku w Warszawie. Ukończyła gender studies na Uniwersytecie Warszawskim, a 27 listopada 2018 roku otrzymała tytuł doktora w Zakładzie Historii Kultury Instytutu Kultury Polskiej UW. Przez 18 lat żyła w związku z mężczyzną i ma syna. W lipcu 2020 roku w magazynie „Replika” wyoutowała się jako osoba nieheteromatywna, będąca w stałym związku z kobietą. Chutnik jest aktywną działaczką społeczną, założyła Fundację MaMa, która zajmuje się przede wszystkim prawami matek. Należy także do Porozumienia Kobiet 8 Marca, nieformalnej i niezależnej grupy powstałej w 2000 roku i walczącej w sprawach równouprawnienia kobieta, jak również sprzeciwiającej się dyskryminacji kobiet w polskim prawie. Porozumienie to konsekwentnie odmawia jakiejkolwiek współpracy z partiami politycznymi i finansuje swoją działalność ze środków własnych. Grupa organizuje różnego rodzaju pokojowe manifestacje, potępiające akty przemocy, a także coroczne manify.

Od jesieni 2014 roku do końca roku 2015 Sylwia Chutnik wraz z Karoliną Sulej prowadziły program literacki na antenie TVP Kultura zatytułowany „Cappuccino z książką”. W tej samej stacji prowadziła także program „Zapomniani-odzyskani”. Zakończyła swoją współpracę z telewizją publiczną po zmianach w jej kierownictwie, jakie dokonały się po wyborach w 2015 roku. Chutnik i Sulej przeniosły się na Youtube, gdzie publikują na kanale „Barłóg literacki”. Od listopada 2016, wraz z Grażyną Plebanek, pisarka publikuje felietony w czasopiśmie „Polityka”. Jest również felietonistką miesięcznika „Pani” oraz „Gazety stołecznej”, a od 2012 na antenie rozgłośni Halo.Radio co czwartek emitowane są jej autorskie felietony.

Sylwia Chutnik jest laureatką konkursu „Dama Warszawy” (2007), „Wawoaktywni” (2008) oraz Społecznego Nobla Ashoki (2008). Była także stypendystką Homines Urbani w roku 2008. Pisarka jest laureatką VII edycji Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska (2010), stypendystką Miasta Stołecznego Warszawy (2010) oraz Instytutu Goethego (2010). Jest także członkinią Związku Literatów Polskich.

„Kieszonkowy atlas kobiet”

Sylwia Chutnik zadebiutowała na rynku książki w 2008 roku powieścią „Kieszonkowy atlas kobiet”. Jest to historia czterech osób mieszkających w kamienicy przy ul. Opaczewskiej na warszawskiej Ochocie. Poznajemy zatem Czarną Mańkę, panią Marię, Marysię i paniopana Mariana. Zbuntowaną nastolatkę, starszą już uczestniczkę powstania warszawskiego, młodą kobietę z marginesu społecznego oraz mężczyznę o nieokreślonej tożsamości seksualnej. Uchylają drzwi swoich mieszkań, żeby przedstawić ułamek płynącej swoim własnym, powolnym rytmem codzienności, a przy tym pokazać różne grupy kobiet w ich naturalnych środowiskach. Matki gastronomiczne, córki różowe, cukiernicy, handlarki bazarowe przesiadują w przychodniach, na osiedlach i targach, tworząc równocześnie specyficzny przewodnik po Warszawie. Takiej, której nie znajdzie się w oficjalnych wydaniach – mocno feminizującej opowieści o mieście pełnym historii osób najuboższych i wyrzuconych poza nawias. „Kieszonkowy atlas kobiet” został nagrodzony Paszportem Polityki w 2008 roku, a także był nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Przetłumaczono go na język czeski, niemiecki, litewski, rosyjski i słowacki. Wersję papierową, wydaną przez Świat Książki, znajdziecie na Woblink.

„Cwaniary”

Wydane przez Świat Książki w 2012 roku „Cwaniary” to historia mokotowskiego gangu kobiet zdeterminowanego, by pomścić doznane krzywdy i nie ugiąć się pod żadnym ciężarem czy przeciwnościami. Halina, choć ciąża nie pozwala jej już na walkę wręcz, świetnie posługuje się metalową pałką. Ulubiony chwyt Celiny zaczyna się od delikatnego wykręcenia rąk, a potem delikwent już nic nie widzi zza ściany łez. Bronka, w szpilkach i służbowej garsonce, wyprowadza tylko perfekcyjne ciosy. Stefa ma dwójkę dzieci, podbite oko i dużo cierpliwości, mści się niespiesznie, elegancko. Grupa rusza na ratunek zawsze, gdy tylko brzmi gdzieś wołanie o pomoc. Ratuje kobiety uwięzione w swoich mieszkaniach i narzuconych rolach. Bezlitośnie mści się za każdą przemoc. Ten egzystencjalny komediodramat autorstwa Chutnik był nominowany do Nagrody Literackiej Nike, a jego wersja papierową, ebooka oraz audiobooka czeka na Woblink.

„Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sztuk walki”

Najnowszą jak dotychczas publikacją Sylwii Chutnik jest książka „Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sztuk walki”. Wydana przez wydawnictwo WAB seria wywiadów z paniami, które – zawodowo lub amatorsko – uprawiają sporty walki. Chutnik pyta je, dlaczego to robią? Jak wygląda ich codzienny trening, a potem walka? Czemu wybrały ten sport, który stereotypowo postrzegany jest jako „niekobiecy” – brutalny i brudny? Pisarka rozmawia z zawodniczkami: Joanną Jędrzejczyk, Agnieszką Rylik, Sylwią Kusiak, Agnieszką Niedźwiedź, Gabrielą Kuzawińską, Iwoną Guzowską, Ewą Brodnicką oraz Sylwią Zaczkiewicz. Ta ostatnia jest także trenerką – prowadzi klub Otwarte Serca Zaciśnięte Pięści. Właśnie ze strony trenerek o swoich doświadczeniach opowiadają również Joanna Piotrowska (WenDo) oraz Jolanta Wasilewska (krav maga). Poza kobietami uprawiającymi sporty walki zawodowo Sylwia Chutnik przeprowadziła wywiady także z amatorkami, które traktują treningi jako swoje hobby. Są to pisarka Grażyna Plebanek, dziennikarka, blogerka i pisarka Małgorzata Halber oraz pisarka, piosenkarka, instrumentalistka oraz autorka piosenek Natalia Fiedorczuk.

Książki Sylwii Chutnik dostępne w księgarni Woblink

Zarówno „Kobiety, które walczą …”, jak i inne książki autorstwa Sylwii Chutnik, takie jak „Mama ma zawsze rację”, „Jolanta” czy „Smutek cinkciarza”, znajdziecie na Woblink w wygodnej formie książek papierowych, ebooków lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.