Sylwia Chutnik Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Sylwia Chutnik Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Sylwia Chutnik to polska pisarka, kulturoznawczyni, feministka i działaczka społeczna. Jest laureatką Paszportu Polityki w kategorii Literatura w roku 2008 za swoją debiutancką książkę „Kieszonkowy atlas kobiet”. Chutnik była także trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike za ten sam „Kieszonkowy atlas kobiet” w roku 2009, za „Cwaniary” w roku 2013 oraz za „W krainie czasów” w roku 2015. Pisarka jest także przewodniczką miejską, oprowadza po Warszawie po autorskich trasach śladami wybitnych kobiet. Jej twórczość literacka porusza wiele kwestii feministycznych, a także tych związanych z gender, historią oraz kulturą Polski.

Kariera literacka Sylwii Chutnik

Sylwia Chutnik urodziła się w 1979 roku w Warszawie. Ukończyła gender studies na Uniwersytecie Warszawskim, a 27 listopada 2018 roku otrzymała tytuł doktora w Zakładzie Historii Kultury Instytutu Kultury Polskiej UW. Przez 18 lat żyła w związku z mężczyzną i ma syna. W lipcu 2020 roku w magazynie „Replika” wyoutowała się jako osoba nieheteromatywna, będąca w stałym związku z kobietą. Chutnik jest aktywną działaczką społeczną, założyła Fundację MaMa, która zajmuje się przede wszystkim prawami matek. Należy także do Porozumienia Kobiet 8 Marca, nieformalnej i niezależnej grupy powstałej w 2000 roku i walczącej w sprawach równouprawnienia kobieta, jak również sprzeciwiającej się dyskryminacji kobiet w polskim prawie. Porozumienie to konsekwentnie odmawia jakiejkolwiek współpracy z partiami politycznymi i finansuje swoją działalność ze środków własnych. Grupa organizuje różnego rodzaju pokojowe manifestacje, potępiające akty przemocy, a także coroczne manify.

Od jesieni 2014 roku do końca roku 2015 Sylwia Chutnik wraz z Karoliną Sulej prowadziły program literacki na antenie TVP Kultura zatytułowany „Cappuccino z książką”. W tej samej stacji prowadziła także program „Zapomniani-odzyskani”. Zakończyła swoją współpracę z telewizją publiczną po zmianach w jej kierownictwie, jakie dokonały się po wyborach w 2015 roku. Chutnik i Sulej przeniosły się na Youtube, gdzie publikują na kanale „Barłóg literacki”. Od listopada 2016, wraz z Grażyną Plebanek, pisarka publikuje felietony w czasopiśmie „Polityka”. Jest również felietonistką miesięcznika „Pani” oraz „Gazety stołecznej”, a od 2012 na antenie rozgłośni Halo.Radio co czwartek emitowane są jej autorskie felietony.

Sylwia Chutnik jest laureatką konkursu „Dama Warszawy” (2007), „Wawoaktywni” (2008) oraz Społecznego Nobla Ashoki (2008). Była także stypendystką Homines Urbani w roku 2008. Pisarka jest laureatką VII edycji Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska (2010), stypendystką Miasta Stołecznego Warszawy (2010) oraz Instytutu Goethego (2010). Jest także członkinią Związku Literatów Polskich.

„Kieszonkowy atlas kobiet”

Sylwia Chutnik zadebiutowała na rynku książki w 2008 roku powieścią „Kieszonkowy atlas kobiet”. Jest to historia czterech osób mieszkających w kamienicy przy ul. Opaczewskiej na warszawskiej Ochocie. Poznajemy zatem Czarną Mańkę, panią Marię, Marysię i paniopana Mariana. Zbuntowaną nastolatkę, starszą już uczestniczkę powstania warszawskiego, młodą kobietę z marginesu społecznego oraz mężczyznę o nieokreślonej tożsamości seksualnej. Uchylają drzwi swoich mieszkań, żeby przedstawić ułamek płynącej swoim własnym, powolnym rytmem codzienności, a przy tym pokazać różne grupy kobiet w ich naturalnych środowiskach. Matki gastronomiczne, córki różowe, cukiernicy, handlarki bazarowe przesiadują w przychodniach, na osiedlach i targach, tworząc równocześnie specyficzny przewodnik po Warszawie. Takiej, której nie znajdzie się w oficjalnych wydaniach – mocno feminizującej opowieści o mieście pełnym historii osób najuboższych i wyrzuconych poza nawias. „Kieszonkowy atlas kobiet” został nagrodzony Paszportem Polityki w 2008 roku, a także był nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Przetłumaczono go na język czeski, niemiecki, litewski, rosyjski i słowacki. Wersję papierową, wydaną przez Świat Książki, znajdziecie na Woblink.

„Cwaniary”

Wydane przez Świat Książki w 2012 roku „Cwaniary” to historia mokotowskiego gangu kobiet zdeterminowanego, by pomścić doznane krzywdy i nie ugiąć się pod żadnym ciężarem czy przeciwnościami. Halina, choć ciąża nie pozwala jej już na walkę wręcz, świetnie posługuje się metalową pałką. Ulubiony chwyt Celiny zaczyna się od delikatnego wykręcenia rąk, a potem delikwent już nic nie widzi zza ściany łez. Bronka, w szpilkach i służbowej garsonce, wyprowadza tylko perfekcyjne ciosy. Stefa ma dwójkę dzieci, podbite oko i dużo cierpliwości, mści się niespiesznie, elegancko. Grupa rusza na ratunek zawsze, gdy tylko brzmi gdzieś wołanie o pomoc. Ratuje kobiety uwięzione w swoich mieszkaniach i narzuconych rolach. Bezlitośnie mści się za każdą przemoc. Ten egzystencjalny komediodramat autorstwa Chutnik był nominowany do Nagrody Literackiej Nike, a jego wersja papierową, ebooka oraz audiobooka czeka na Woblink.

„Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sztuk walki”

Najnowszą jak dotychczas publikacją Sylwii Chutnik jest książka „Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sztuk walki”. Wydana przez wydawnictwo WAB seria wywiadów z paniami, które – zawodowo lub amatorsko – uprawiają sporty walki. Chutnik pyta je, dlaczego to robią? Jak wygląda ich codzienny trening, a potem walka? Czemu wybrały ten sport, który stereotypowo postrzegany jest jako „niekobiecy” – brutalny i brudny? Pisarka rozmawia z zawodniczkami: Joanną Jędrzejczyk, Agnieszką Rylik, Sylwią Kusiak, Agnieszką Niedźwiedź, Gabrielą Kuzawińską, Iwoną Guzowską, Ewą Brodnicką oraz Sylwią Zaczkiewicz. Ta ostatnia jest także trenerką – prowadzi klub Otwarte Serca Zaciśnięte Pięści. Właśnie ze strony trenerek o swoich doświadczeniach opowiadają również Joanna Piotrowska (WenDo) oraz Jolanta Wasilewska (krav maga). Poza kobietami uprawiającymi sporty walki zawodowo Sylwia Chutnik przeprowadziła wywiady także z amatorkami, które traktują treningi jako swoje hobby. Są to pisarka Grażyna Plebanek, dziennikarka, blogerka i pisarka Małgorzata Halber oraz pisarka, piosenkarka, instrumentalistka oraz autorka piosenek Natalia Fiedorczuk.

Książki Sylwii Chutnik dostępne w księgarni Woblink

Zarówno „Kobiety, które walczą …”, jak i inne książki autorstwa Sylwii Chutnik, takie jak „Mama ma zawsze rację”, „Jolanta” czy „Smutek cinkciarza”, znajdziecie na Woblink w wygodnej formie książek papierowych, ebooków lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!