Szczepan Twardoch Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Szczepan Twardoch Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Szczepan Twardoch to jeden z najważniejszych polskich pisarzy XXI wieku. Autor uważa się za Ślązaka. Urodził się na Śląsku, w Knurowie. Jest mocno związany z regionem, a śląska tożsamość w ogromnym stopniu wpłynęła i nadal wpływa na jego twórczość. Na co dzień mieszka w Pilchowicach. Twardoch jest absolwentem socjologii na Międzywydziałowych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Oprócz pisania powieści zajmuje się publicystyką. Twardoch publikował swoje teksty w „Życiu”, „Frondzie”, „44/Czterdzieści i cztery”, „Nowej Gazecie Śląskiej“, „Arcanach” oraz „Rzeczpospolitej”. Był redaktorem działu literackiego dwumiesięcznika „Christianitas”, felietonistą „Polityki”, „Pani” oraz „Wysokich Obcasów Extra”. Od przełomu 2020 i 2021 roku jest stałym felietonistą „Dużego formatu” w „Gazecie Wyborczej”.

Twardoch zaczynał od pisania opowiadań i powieści utrzymanych w gatunku fantastyki i historii alternatywnej. Pierwsze teksty publikował w „Nowej Fantastyce”. Jego debiutem wydawniczym był zbiór opowiadań „Obłęd rotmistrza von Egern”, wydany w 2005 roku przez Fabrykę Słów. W kolejnych latach ukazały się „Epifania wikarego Trzaski” (2007, Wydawnictwo Dolnośląskie), „Przemienienie” (2008, Wydawnictwo Dębogóra), „Prawem wilka” (2008, superNOWA) oraz „Zimne wybrzeża” (2009, Wydawnictwo Dolnośląskie).

Wieczny Grunwald – zwrot w karierze Szczepana Twardocha

Punktem przełomowym w karierze Twardocha było wydanie powieści „Wieczny Grunwald. Powieść zza końca czasów”. Książka została wydana przez Narodowe Centrum Kultury w 2010 roku w ramach obchodów 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Choć w książce pojawiają się elementy fantastyczne, był to wyraźny zwrot autora w stronę ambitniejszej prozy, który pozwolił Twardochowi zaistnieć szerzej na polskiej scenie literackiej. To opowieść o bękarcie, synu króla Kazimierza, który po śmierci rodziców stara się dowiedzieć, kim jest. Bękartem czy prawowitym synem monarchy? Rycerzem czy mordercą? Polakiem czy Niemcem? Podróż, w którą wyrusza, zaprowadzi go aż pod pola Grunwaldu. W „Wiecznym Grunwaldzie” Twardoch bierze na warsztat relacje polsko-niemieckie, rozprawia się z mitem polskiego wallenrodyzmu oraz miażdży stereotypy etosu rycerskiego.

Najważniejsze powieści Twardocha: Morfina, Drach, Król

Choć „Wieczny Grunwald” był przełomową powieścią w karierze Twardocha, to zdecydowanie największą popularność przyniosła mu wydana w 2012 roku „Morfina”. Głównym bohaterem powieści jest Konstanty Willemann, oficer rezerwy Wojska Polskiego, syn wybitnego oficera armii pruskiej. Willemann jest rozdarty pomiędzy dwoma krajami i dwoma światami. Jest kobieciarzem i morfinistą, obcuje zarówno z największymi artystami współczesnej mu Warszawy, jak i kurtyzanami. Uzależnienia zaczynają dawać się Kostce we znaki, a sytuacji nie ułatwia inwazja III Rzeszy na Polskę.

Jednym z najważniejszych wątków w „Morfinie”, powracającym niczym bumerang w innych książkach Twardocha, jest problem z identyfikacją bohatera, poszukiwanie jego miejsca w świecie, w którym trzeba określić się po którejś ze stron.

Dwa lata po „Morfinie” ukazała się kolejna pozycja autora pt. „Drach”, czyli wielopokoleniowa opowieść osadzona na Śląsku. Książka przedstawia losy mieszkańców Śląska na przestrzeni kilkuset lat. Historii przygląda się tytułowy Drach, który widzi wojny, powstania, narodziny i śmierć. Patrzy na świat surowym spojrzeniem, widzi ludzkie błędy powtarzane z pokolenia na pokolenie, obserwuje absurdalne bratobójcze walki i rozdarcie śląsko-niemiecko-polskiej przeklętej ziemi.

W 2016 roku swoją premierę miała najgłośniejsza książka Szczepana Twardocha pt. „Król”. Książka szybko zyskała status bestsellera i jest uznawana za jedną z najlepszych polskich powieści początku XXI wieku. „Król” to połączenie retro-sensacyjnej opowieści, miejskiej ballady gangsterskiej o drodze na szczyt i upadku na samo dno z pełnokrwistą powieścią historyczną. Fabuła powieści osadzona jest w burzliwych latach 30. XX wieku, w Warszawie, w której panują podziały klasowe, polityczne i społeczne, a widmo zbliżającej się wojny czuć coraz mocniej. Wśród bohaterów „Króla” znajdują się politycy, wojskowi, gangsterzy, Polacy i Żydzi – socjaliści, narodowcy, syjoniści. Wśród nich wyróżnia się Jakub Szapiro, kochający kobiety, alkohol i władzę bokser wiernie służący Kumowi Kaplicy, gangsterowi-socjaliście, królowi mrocznej Warszawy. Na podstawie powieści powstał serial produkcji Canal+ Polska w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Co ciekawe, nad scenariuszem pracował sam Szczepan Twardoch, który na dodatek pojawia się na małym ekranie w epizodycznej roli.

W 2018 roku Twardoch zaskoczył wszystkich wydając kontynuację „Króla”, powieść całkowicie różniącą się od pierwszej części. Nie ma tutaj brawurowych pościgów, walk między gangami, sprzeczek między socjalistami a narodowcami, burzliwych romansów. Jest za to zdewastowana Warszawa, brud, wszechobecna śmierć, dym wydobywający się z płonących budynków oraz widmo obozów koncentracyjnych.

Najnowsza powieść Twardocha – Pokora

Najnowszą, wydaną w 2020 roku, powieścią Twardocha jest „Pokora”. To literacki powrót pisarza na Śląsk. „Pokora” to konstrukcyjnie najbardziej uproszczona powieść Twardocha od lat (licząc od daty wydania „Wiecznego Grunwaldu”). Autor nie raczy czytelników radykalnymi przeskokami czasowymi, wielowątkową, rozciągniętą na setki lat fabułą. To powieść-spowiedź, w której tytułowy Alois Pokora opowiada o swoim życiu, zwracając się do swojej platonicznej miłości z młodości – tajemniczej Agnes. Fabuła rozpoczyna się od tego, że Pokora budzi się w szpitalu, po tym jak został ranny na froncie, w trakcie ostatnich walk wojny. Skończyła się I wojna światowa, rodzi się nowy świat, Niemcy przegrały. Bohater próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jednocześnie rozprawiając się ze swoją tożsamością. Bohater daje się wciągnąć w wir historii. W tym czasie pozna Różę Luksemburg, będzie świadkiem powstań śląskich oraz będzie ukrywał się przed ludźmi pamiętającymi jego burzliwą przeszłość. „Pokorę” w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Nagrody i wyróżnienia

Szczepan Twardoch był wielokrotnie wyróżniany i nominowany do prestiżowych nagród literackich i kulturalnych. W 2012 roku za zbiór opowiadań „Tak jest dobrze” otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2013 roku otrzymał Paszport Polityki za „Morfinę”. Ta książka zakwalifikowała go również do finału Nagrody Literackiej Nike oraz przyniosła mu kolejną nominacją do Nagrody Literackiej Gdynia. Ostatecznie za „Morfinę” otrzymał tzw. „Nike Czytelników”. Za „Dracha” po raz kolejny nominowany był do Nike oraz otrzymał nagrodę literacką Brücke Berlin 2016. W 2015 został laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich. W 2017 oraz w 2020 otrzymał nagrody w plebiscycie „O!Lśnienia”, organizowanym przez Onet oraz Miasto Kraków.

Książki Szczepana Twardocha w księgarni internetowej Woblink

Książki „Król”, „Królestwo”, „Morfina”, „Pokora”, „Ballada o pewnej panience”, „Jak nie zostałem poetą”, „Wieloryby i ćmy. Dzienniki 2007-2015” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka. Ponadto w sklepie znajdziecie audiobooki oraz wersje papierowe wybranych tytułów.

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!