Szczepan Twardoch Technika, Inżynieria, Rolnictwo - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Szczepan Twardoch Technika, Inżynieria, Rolnictwo - książki, ebooki i audiobooki

Szczepan Twardoch to jeden z najważniejszych polskich pisarzy XXI wieku. Autor uważa się za Ślązaka. Urodził się na Śląsku, w Knurowie. Jest mocno związany z regionem, a śląska tożsamość w ogromnym stopniu wpłynęła i nadal wpływa na jego twórczość. Na co dzień mieszka w Pilchowicach. Twardoch jest absolwentem socjologii na Międzywydziałowych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Oprócz pisania powieści zajmuje się publicystyką. Twardoch publikował swoje teksty w „Życiu”, „Frondzie”, „44/Czterdzieści i cztery”, „Nowej Gazecie Śląskiej“, „Arcanach” oraz „Rzeczpospolitej”. Był redaktorem działu literackiego dwumiesięcznika „Christianitas”, felietonistą „Polityki”, „Pani” oraz „Wysokich Obcasów Extra”. Od przełomu 2020 i 2021 roku jest stałym felietonistą „Dużego formatu” w „Gazecie Wyborczej”.

Twardoch zaczynał od pisania opowiadań i powieści utrzymanych w gatunku fantastyki i historii alternatywnej. Pierwsze teksty publikował w „Nowej Fantastyce”. Jego debiutem wydawniczym był zbiór opowiadań „Obłęd rotmistrza von Egern”, wydany w 2005 roku przez Fabrykę Słów. W kolejnych latach ukazały się „Epifania wikarego Trzaski” (2007, Wydawnictwo Dolnośląskie), „Przemienienie” (2008, Wydawnictwo Dębogóra), „Prawem wilka” (2008, superNOWA) oraz „Zimne wybrzeża” (2009, Wydawnictwo Dolnośląskie).

Wieczny Grunwald – zwrot w karierze Szczepana Twardocha

Punktem przełomowym w karierze Twardocha było wydanie powieści „Wieczny Grunwald. Powieść zza końca czasów”. Książka została wydana przez Narodowe Centrum Kultury w 2010 roku w ramach obchodów 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Choć w książce pojawiają się elementy fantastyczne, był to wyraźny zwrot autora w stronę ambitniejszej prozy, który pozwolił Twardochowi zaistnieć szerzej na polskiej scenie literackiej. To opowieść o bękarcie, synu króla Kazimierza, który po śmierci rodziców stara się dowiedzieć, kim jest. Bękartem czy prawowitym synem monarchy? Rycerzem czy mordercą? Polakiem czy Niemcem? Podróż, w którą wyrusza, zaprowadzi go aż pod pola Grunwaldu. W „Wiecznym Grunwaldzie” Twardoch bierze na warsztat relacje polsko-niemieckie, rozprawia się z mitem polskiego wallenrodyzmu oraz miażdży stereotypy etosu rycerskiego.

Najważniejsze powieści Twardocha: Morfina, Drach, Król

Choć „Wieczny Grunwald” był przełomową powieścią w karierze Twardocha, to zdecydowanie największą popularność przyniosła mu wydana w 2012 roku „Morfina”. Głównym bohaterem powieści jest Konstanty Willemann, oficer rezerwy Wojska Polskiego, syn wybitnego oficera armii pruskiej. Willemann jest rozdarty pomiędzy dwoma krajami i dwoma światami. Jest kobieciarzem i morfinistą, obcuje zarówno z największymi artystami współczesnej mu Warszawy, jak i kurtyzanami. Uzależnienia zaczynają dawać się Kostce we znaki, a sytuacji nie ułatwia inwazja III Rzeszy na Polskę.

Jednym z najważniejszych wątków w „Morfinie”, powracającym niczym bumerang w innych książkach Twardocha, jest problem z identyfikacją bohatera, poszukiwanie jego miejsca w świecie, w którym trzeba określić się po którejś ze stron.

Dwa lata po „Morfinie” ukazała się kolejna pozycja autora pt. „Drach”, czyli wielopokoleniowa opowieść osadzona na Śląsku. Książka przedstawia losy mieszkańców Śląska na przestrzeni kilkuset lat. Historii przygląda się tytułowy Drach, który widzi wojny, powstania, narodziny i śmierć. Patrzy na świat surowym spojrzeniem, widzi ludzkie błędy powtarzane z pokolenia na pokolenie, obserwuje absurdalne bratobójcze walki i rozdarcie śląsko-niemiecko-polskiej przeklętej ziemi.

W 2016 roku swoją premierę miała najgłośniejsza książka Szczepana Twardocha pt. „Król”. Książka szybko zyskała status bestsellera i jest uznawana za jedną z najlepszych polskich powieści początku XXI wieku. „Król” to połączenie retro-sensacyjnej opowieści, miejskiej ballady gangsterskiej o drodze na szczyt i upadku na samo dno z pełnokrwistą powieścią historyczną. Fabuła powieści osadzona jest w burzliwych latach 30. XX wieku, w Warszawie, w której panują podziały klasowe, polityczne i społeczne, a widmo zbliżającej się wojny czuć coraz mocniej. Wśród bohaterów „Króla” znajdują się politycy, wojskowi, gangsterzy, Polacy i Żydzi – socjaliści, narodowcy, syjoniści. Wśród nich wyróżnia się Jakub Szapiro, kochający kobiety, alkohol i władzę bokser wiernie służący Kumowi Kaplicy, gangsterowi-socjaliście, królowi mrocznej Warszawy. Na podstawie powieści powstał serial produkcji Canal+ Polska w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Co ciekawe, nad scenariuszem pracował sam Szczepan Twardoch, który na dodatek pojawia się na małym ekranie w epizodycznej roli.

W 2018 roku Twardoch zaskoczył wszystkich wydając kontynuację „Króla”, powieść całkowicie różniącą się od pierwszej części. Nie ma tutaj brawurowych pościgów, walk między gangami, sprzeczek między socjalistami a narodowcami, burzliwych romansów. Jest za to zdewastowana Warszawa, brud, wszechobecna śmierć, dym wydobywający się z płonących budynków oraz widmo obozów koncentracyjnych.

Najnowsza powieść Twardocha – Pokora

Najnowszą, wydaną w 2020 roku, powieścią Twardocha jest „Pokora”. To literacki powrót pisarza na Śląsk. „Pokora” to konstrukcyjnie najbardziej uproszczona powieść Twardocha od lat (licząc od daty wydania „Wiecznego Grunwaldu”). Autor nie raczy czytelników radykalnymi przeskokami czasowymi, wielowątkową, rozciągniętą na setki lat fabułą. To powieść-spowiedź, w której tytułowy Alois Pokora opowiada o swoim życiu, zwracając się do swojej platonicznej miłości z młodości – tajemniczej Agnes. Fabuła rozpoczyna się od tego, że Pokora budzi się w szpitalu, po tym jak został ranny na froncie, w trakcie ostatnich walk wojny. Skończyła się I wojna światowa, rodzi się nowy świat, Niemcy przegrały. Bohater próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jednocześnie rozprawiając się ze swoją tożsamością. Bohater daje się wciągnąć w wir historii. W tym czasie pozna Różę Luksemburg, będzie świadkiem powstań śląskich oraz będzie ukrywał się przed ludźmi pamiętającymi jego burzliwą przeszłość. „Pokorę” w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Nagrody i wyróżnienia

Szczepan Twardoch był wielokrotnie wyróżniany i nominowany do prestiżowych nagród literackich i kulturalnych. W 2012 roku za zbiór opowiadań „Tak jest dobrze” otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2013 roku otrzymał Paszport Polityki za „Morfinę”. Ta książka zakwalifikowała go również do finału Nagrody Literackiej Nike oraz przyniosła mu kolejną nominacją do Nagrody Literackiej Gdynia. Ostatecznie za „Morfinę” otrzymał tzw. „Nike Czytelników”. Za „Dracha” po raz kolejny nominowany był do Nike oraz otrzymał nagrodę literacką Brücke Berlin 2016. W 2015 został laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich. W 2017 oraz w 2020 otrzymał nagrody w plebiscycie „O!Lśnienia”, organizowanym przez Onet oraz Miasto Kraków.

Książki Szczepana Twardocha w księgarni internetowej Woblink

Książki „Król”, „Królestwo”, „Morfina”, „Pokora”, „Ballada o pewnej panience”, „Jak nie zostałem poetą”, „Wieloryby i ćmy. Dzienniki 2007-2015” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka. Ponadto w sklepie znajdziecie audiobooki oraz wersje papierowe wybranych tytułów.

Co znajdziesz w kategorii: Technika, Inżynieria, Rolnictwo

Kategoria „Technika / Inżynieria / Rolnictwo” zawiera publikacje dotyczące różnych tematów, w głównej mierze są to podręczniki i poradniki przeznaczone dla osób poszukujących konkretnej wiedzy. Znajdują się tu teksty z zakresu architektury i budownictwa, jak „Akustyka w budownictwie” Jacka Nurzyńskiego traktująca nie tylko o salach koncertowych i wnętrzach przeznaczonych do słuchania muzyki, ale także o ochronie przed hałasem, o jego dokuczliwości, szkodliwości oraz środkach zapobiegawczych. Poza tym w tej kategorii znaleźć można teksty z dziedziny informatyki i robotyki, np. książkę „To żyje! Sztuczna inteligencja”, w której autor Toby Walsh przedstawia historię sztucznej inteligencji i pokazuje, jak do tej pory zdążyła już zmienić nasze społeczeństwo, gospodarkę i nas samych. Nie brakuje także tytułów z sektora automatyki, m.in. książki Andrzeja Dębowskiego „Automatyka. Podstawy teorii”, która stanowi wprowadzenie do podstawowych pojęć z zakresu automatyki, a także zaznajamia czytelnika z analizowaniem, działaniem i projektowaniem różnych układów dynamicznych. Wydawnictwo Naukowe PWN proponuje natomiast publikację z zakresu technologii w piekarni – „Zakwas” pod redakcją Marcusa Brandta i Michaela Ganzlego, traktujący o tym, jak zakwas wpływa na jakość pieczywa i jego właściwości odżywcze, oraz „Chłodnictwo” pod redakcją Klausa Löscha, gdzie możemy znaleźć informacje na temat istotnych zagadnień technologicznych związanych z procesami chłodzenia i mrożenia różnych typów produktów spożywczych.