Tevis Walter Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Tevis Walter Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Walter Tevis to amerykański pisarz oraz wykładowca akademicki. Urodził się w San Francisco, młodość spędził w Kentucky, a dorosłość w Ohio, gdzie wykładał anglistykę. Po przeprowadzce do Nowego Jorku całkowicie poświęcił się pisaniu książek. Wydał sześć powieści i wiele opowiadań, które zostały przetłumaczone na około 20 języków. Dodatkowo cztery z nich doczekały się ekranizacji: „Bilardzista”, „Kolor pieniędzy”, „Człowiek, który spadł na Ziemię” i „Gambit królowej”. Na podstawie ostatniego tytułu Netflix zrealizował siedmioodcinkowy miniserial, który okazał się ogromnym sukcesem. Tevis był członkiem Authors Guild, a na początku 2018 roku jego nazwisko zostało wprowadzone do Kentucky Writers Hall of Fame.

Młodość i kariera Tevisa

Autor „Gambitu królowej” urodził się w 1928 roku w San Francisco. Był drugim dzieckiem Anny Elizabeth Bacon i Waltera Stone’a Tevisa. Dorastał w Sunset District w okolicy parku Golden Gate. Miał starszą siostrę Betty, która przyszła na świat w 1925 roku. Walter jako dziecko zachorował na chorobę reumatyczną serca – w jej konsekwencji przebywał przez ponad rok w szpitalu Stanford Children’s Convalescent, gdzie podawano mu duże dawki fenobarbitalu. Uważa się, że owo doświadczenie mogło zainspirować go do wykreowania postaci Beth Harmon w „Gambicie królowej”. Sam autor twierdził, że przyjmowanie fenobarbitalu w tak młodym wieku przyczyniło się do jego późniejszego alkoholizmu. W momencie opuszczenia szpitala Walter Tevis miał jedenaście lat i odbył samotną podróż pociągiem do rodziny, która w czasie jego leczenia przeniosła się do hrabstwa Madison w Kentucky. Po przeprowadzce doznawał przemocy ze strony rówieśników, jednak nie wszyscy byli nastawieni do niego negatywnie. Zaprzyjaźnił się w kolegą z liceum, Tobym Kavanaugh. W rodzinnej rezydencji Kavanaugh nauczył się grać w bilard, a także przeczytał pierwszą książkę science fiction w swoim życiu. Walter i Toby pozostali przyjaciółmi na całe życie. Co ciekawe, Kavanaugh stał się z czasem właścicielem Sali bilardowej w Lexington co miało wpływ na twórczość pisarza.

Pod koniec II wojny światowej Tevis jako siedemnastolatek zaciągnął się do USA Navy, gdzie służył jako cieśla okrętowy na pokładzie USS Hamilton. Po wojnie poszedł na studia – uzyskał stopień licencjata, a następnie magistra na Uniwersytecie Kentucky. Uczęszczał także na prestiżowe zajęcia Iowa Writers’ Workshop. Uzyskał na nich tytuł M.F.A. z twórczego pisania. Po zakończeniu studiów podjął pracę jako nauczyciel i uczył różnych przedmiotów np. języka angielskiego czy wychowania fizycznego. Wtedy też zaczął pisać. Następnie pracował na Northern Kentucky University, University of Kentucky i Southern Connecticut State University. Na Uniwersytecie Ohio otrzymał tytuł profesora. Wykładał tam kreatywne pisanie oraz literaturę angielską. Ostatnie lata swojego życia, utrzymując się wyłącznie z pisania, spędził w Nowym Jorku.

Prywatne życie Waltera Tevisa

Pisarz w 1952 roku wziął ślub z Jamie Griggs, z którą rozwiódł się po prawie trzydziestu latach małżeństwa. Para miała dwójkę dzieci, syna i córkę. W 1983 roku Tevis powtórnie się ożenił. W 2003 roku pierwsza żona autora opublikowała swoją autobiografię „My Life with the Hustler”.

Autor „Przedrzeźniacza” był alkoholikiem, hazardzistą i palaczem. Odzwierciedlają to, często pojawiające się w jego powieściach, motywy odnoszące się do nałogów. Miał za sobą także próby samobójcze. Gry, również te hazardowe, odgrywały istotną rolę w jego życiu. Swoje pierwsze szachy otrzymał w wieku siedmiu lat, a w liceum zaczął grać w bilard. W czasie służby w marynarce nauczył się grać w pokera. W latach 70., dzięki Anonimowy Alkoholikom, udało mu się pokonać alkoholizm. Tevis zmarł w 1984 roku na raka płuc.

Literackie początki i debiutancka powieść

Swoją karierę literacką rozpoczął podczas pracy jako nauczyciel w małych miasteczkach w stanie Kentucky. Opowiadania jego autorstwa były publikowane między inny w takich magazynach jak „The Saturday Evening Post”, „Esquire”, „Cosmopolitan”, „Playboy” i „Redbook”. Jego debiutancki tekst „The Big Hustle” powstał w 1955 roku. Ukazał się w „Collier’s”, a w 1957 roku Tevis opublikował swoje pierwsze opowiadanie utrzymane w tonie fantastycznonaukowym. Dwa lata później wydał swój prozatorski debiut, jakim była powieść „The Hustler”.

Książki Tevisa Waltera

Tevis Walter jest autorem kilkudziesięciu opowiadań i sześciu powieści: „The Hustler” (1959), „The Man Who Fell to Earth” (1963), „Mockingbird” (1980), „The Steps of the Sun” (1983), „The Queen’s Gambit” (1983) oraz „The Color of Money” (1984). Na polskim rynku wydawniczym ukazały się trzy książki Waltera, są to: „Człowiek, który spadł na ziemię” (Wydawnictwo Mag 2017), „Przedrzeźniacz” (Wydawnictwo Mag 2015) i „Gambit królowej” (Wydawnictwo Czarne 2020).

„Człowiek, który spadł na ziemię” to realistyczna historia o obcym, który przybywa na ziemię. Celem jego wizyty jest zdobycie wody, której brakuje na jego ojczystej planecie. Początkowo proste zadanie komplikuje się, a obcy zaczyna zwlekać z jego wykonaniem. Fantastyczna opowieść staje się metaforą ludzkiego smutku i samotności. Z kolei „Przedrzeźniacz” jest opowieścią o rzeczywistości, w której odurzeni narkotykami ludzie żyją w świecie pozbawionym sztuki – świecie, gdzie część z nich woli dokonać samospalenia i przestać istnieć. Spofforth, najdoskonalsza maszyna, jaka kiedykolwiek powstała, także ma takie marzenie. Przynajmniej do czasu, aż nie pojawi się mała iskra nadziei.

Gambit Królowej - najpopularniejsza książka Waltera Tevisa

„Gambit królowej” to ostatnimi czasy najpopularniejsza książka Waltera Tevisa, a wszystko za sprawą doskonale przyjętego miniserialu platformy Netflix pod tym samym tytułem. Powieść jest piękną opowieścią o przyjaźni, samotności, współpracy, rywalizacji, zagubieniu oraz poszukiwaniu sensu w życiu. Ośmioletnia Beth Harmon trafia do sierocińca, gdzie szybko odkrywa swoje dwie największe pasje, a zarazem nałogi – środki odurzające i szachy. Grać w szachy uczy się od mrukliwego woźnego, który bardzo szybko dostrzega talent dziewczynki. Uzależniające tabletki są podawane Beth i innym dzieciom, aby były spokojniejsze. Obie miłości Harmon będą towarzyszyły jej w dalszym życiu, kiedy opuści sierociniec i będzie zdobywała szczyty amerykańskich, a potem światowych rankingów szachowych.

Tevis Walter i ekranizacje jego książek

Twórczość Tevisa Waltera stanowi źródło inspiracji dla filmowców. Trzy z sześciu powieści jego autorstwa zostały zaadaptowane na pełnometrażowe filmy, a jedna na miniserial. Pierwszy z nich, „Bilardzista” w reżyserii Roberta Rossena, miał swoją premierę w 1961 roku. Kolejny, „Człowiek, który spadł na ziemię”, ukazał się w 1976. Trzeci film z 1986 został wyreżyserowany przez Martina Scorsese i nosił tytuł „Kolor pieniędzy”. Ostatnią produkcją zrealizowaną w oparciu o prozę Tevisa jest netflixowy serial „Gambit królowej”, który okazał się ogromnym sukcesem. Produkcja została uhonorowana dwoma Złotymi Globami (za najlepszy serial limitowany lub film telewizyjny i za najlepszą aktorkę w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnej), z czego jeden przypadł w udziale Anyi Taylor-Joy, odtwórczyni głównej roli.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Waltera Tevisa – „Gambit królowej” w formie ebooka, audiobooka i papierowej oraz powieści „Człowiek, który spadł na ziemię” i „Przedrzeźniacz” w formie papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).