Thomas Mann Religia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Thomas Mann Religia - książki, ebooki i audiobooki

Thomas Mann (wł. Paul Thomas Mann) urodził się w 1875 roku. To niemiecki prozaik, eseista, jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Uważany jest, obok Goethego, za najwybitniejszego pisarza niemieckojęzycznego. W 1929 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Jest autorem takich dzieł jak „Buddenbrookowie”, „Śmierć w Wenecji”, „Czarodziejska góra” i „Doktor Faustus”.

Inne jego dzieła to: „Upadła” (1894), „Mały pan Friedemann” (1899), „Buddenbrookowie” (1901), „Tonio Kröger” (1903), „Tristan” (1903), „U proroka” (1904), „Królewska Wysokość” (1909), „Śmierć w Wenecji” (1912), „Rozważania człowieka apolitycznego” (1918), „Czarodziejska góra” (1924), „Mario i czarodziej” (1930), „Józef i jego bracia” (1933-1943), „Historie Jakubowe” (1933), „Młody Józef” (1934), „Józef w Egipcie” (1936), „Józef Żywiciel” (1943), „Lotta w Weimarze” (1939), „Doktor Faustus” (1947), „Jak powstał Doktor Faustus. Powieść o powieści” (1949), „Wybraniec” (1951), „Wyznania hochsztaplera Feliksa Krulla” (1954), „Niemcy, słuchajcie!” (cykl mów radiowych, 1942).

Życiorys Thomasa Manna

Thomas Mann pochodził z Lubeki, hanzeatyckiego miasta wchodzącego w skład Cesarstwa Niemieckiego posiadającego jednak prawa samodzielnego landu. Jego ojciec należał do starej hanzeatyckiej rodziny, był hurtownikiem i senatorem miasta, natomiast matka była pochodzenia niemiecko-brazylijsko-kreolskiego. Starszym bratem Thomasa Manna był Heinrich, który również został uznanym pisarzem. Po śmierci senatora Manna rodzina przeprowadziła się do Monachium. Tam Thomas pracował w rachunkowości oraz korzystał z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana jako wolny słuchacz. Ostatecznie pisarz mieszkał w Monachium aż do 1933 roku.

Nowele w dorobku literackim Thomasa Manna

Nowele Thomas pisał jeszcze przed końcem XIX wieku. W 1989 roku ukazał się pierwszy zbiór tekstów Mann pt. „Mały pan Friedemann”. Swoją pierwszą powieść napisał w 1900 roku w wieku 25 lat. „Buddenbrookowie” to saga rodzinna przedstawiająca dostatnie życie, a następnie upadek wielkiego mieszczańskiego roku hanzeatyckiego. Nie ma wątpliwości, że inspiracją do napisania powieści były własne doświadczenia rodzinne pisarza. Wydana w 1901 roku w dwóch tomach powieść „Buddenbrookowie” przyniosła młodemu Thomasowi Mannowi sławę w środowisku literackim. Rainer Maria Rilke, Samuel Lubliński, Gertrud Bäumer i inni znani krytycy literaccy określili to dzieło mianem wybitnego. W 1912 roku ukazała się „Śmierć w Wenecji” – najważniejsza nowela w dorobku przyszłego noblisty. Mann opowiada w niej historię starzejącego się cenionego pisarza Gustawa von Aschenbacha, który wybiera się na podróż do Wenecji. Tam zakochuje się w polskim chłopcu o imieniu Tadziu. Aschenbach dostaje obsesji na punkcie chłopaka – spędzając czas na plaży i w hotelu, tak naprawdę śledzi Tadzia i jego rodzinę. Choć bardzo chce uciec przed uczuciem, nie może się wydostać z Wenecji, co będzie miało tragiczne skutki.

W 1918 roku ukazała się książka „Rozważania człowieka apolitycznego”. Publikacja doprowadziła do otwartego konfliktu Thomasa z jego bratem. Thomas był zwolennikiem silnego cesarstwa, natomiast Heinrich miał poglądy demokratyczne. Kilka lat później Thomas zmienił poglądy polityczne, zwracając się ku demokracji, co ostudziło napięte nastroje w rodzinie.

Czarodziejska góra

Od 1913 roku rodziły się w Thomasie pierwsze koncepcje jego największego dzieła – „Czarodziejskiej góry”. Ostatecznie dzieło ukazało się w 1924 roku. To opowieść o losach młodego Hansa Castorpa, który odwiedza swojego kuzyna Joachima Ziemssena w sanatorium w Davos. Castorp planował spędzić w lecznicy 3 tygodnie, jednak jego pobyt przedłużył się do 7 lat. Powodem tej sytuacji było stwierdzenie u chłopaka gruźlicy. Hans dorasta i dojrzewa w środowisku bardzo nietypowym. Z jednej strony towarzyszy mu racjonalista Sttembrini, z drugiej Naptha – klerykał zgłębiający mistykę i gnostycyzm. Między nimi rozgrywa się symboliczna „walka o duszę” młodego Castorpa. „Czarodziejska góra” to uniwersalna, pełna symboli, paraboli i metafor opowieść o życiu, zamknięta w hermetycznym świecie, w którym czas i życie płyną inaczej niż w rzeczywistości. W powieści można doszukać się odniesień do wielkich powieści Marcela Prousta i Franza Kafki. W książce nie brakuje również nawiązań do autobiograficznych wspomnień autora.

W latach 1933-1943 ukazały się cztery tomy cyklu „Józef i jego bracia”: „Historie Jakubowe”, „Młody Józef”, „Józef w Egipcie” i „Józef żywiciel”.

Pozostałe książki Thomasa Manna to „Lotta w Weimarze” (1939), „Doktor Faustus” (1947), „Jak powstał Doktor Faustus. Powieść o powieści” (1949), „Wybraniec” (1951), „Wyznania hochsztaplera Feliksa Krulla” (1954) i cykl mów radiowych pt. „Niemcy, słuchajcie!” (1942).

W 1929 roku Mann otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Wśród kandydatów do tego wyróżnienia wymieniany był już od wydania „Śmierci w Wenecji” w 1913 roku. Nobla otrzymał „przede wszystkim za wielką powieść „Buddenbrookowie”, która stała się klasyką współczesnej literatury i której popularność nieustannie rośnie”. Część honorarium z nagrody przeznaczył na budowę niemieckojęzycznej szkoły w Obórkach, która została ukończona dwa lata później.

Mann był aktywnym krytykiem i przeciwnikiem ruchu nazistowskiego.

Mann, który należał do aktywnych przeciwników ruchu nazistowskiego, w chwili przejęcia przez Hitlera władzy w Niemczech znajdował się za granicą i tam też postanowił pozostać. Decyzja ta umocniła się w nim po pożarze Reichstagu w lutym 1933 roku niedługo po nominowaniu Hitlera na kanclerza Rzeszy. Stosunki z Mannami zerwał m.in. również noblista i dawny przyjaciel Gerhart Hauptmann, który pozostał w kraju. Początkowo rodzina Mannów mieszkała w Szwajcarii. Na początku 1936 Thomas Mann zrzekł się obywatelstwa niemieckiego, oświadczając, że nie powróci do Niemiec. W roku 1937 przyjął z rodziną obywatelstwo Czechosłowacji, jednak niedługo potem przenieśli się do znacznie bezpieczniejszych Stanów Zjednoczonych, gdzie zamieszkał także Heinrich oraz inni znani niemieccy pisarze walczący z hitleryzmem (na przykład Bertolt Brecht). Początkowo mieszkali w Princeton w stanie New Jersey, gdzie Mann wykładał gościnnie na Uniwersytecie w Princeton. Niedługo potem przenieśli się do Kalifornii i wybudowali tam nowy dom. Pod koniec II wojny światowej Mann uzyskał obywatelstwo amerykańskie. Po upadku dyktatury Hitlera Mann dalej pozostał na emigracji w Stanach Zjednoczonych (potem wyjechał znów do Szwajcarii, w 1952), tylko dwa razy odwiedzając swoją ojczyznę (ostatni raz w roku swej śmierci, 1955).

Mann zmarł w 1955 roku w Zurychu.

Książki Thomasa Manna na Woblinku

Książki Thomasa Manna znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formacie ebooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Religia

Książki z kategorii „Religia” dotyczą wierzeń i praktyk, a także sfery sacrum. Religia wyraża się w wierze, podejmowaniu określonych czynności religijnych, indywidualnej duchowości, a także we wspólnocie religijnej. Naukami poruszającymi temat religii i skupiającymi się na niej są między innymi teologia, filozofia religii, socjologia religii, a także psychologia religii. Na platformie Woblink.com znajdują się głównie pozycje poświęcone chrześcijaństwu, ale nie brakuje również publikacji z zakresu islamu, judaizmu, hinduizmu, buddyzmu, sikhizmu czy bahaizmu. W obręb kategorii „Religia” wchodzą również książki dotyczące mitologii greckiej, rzymskiej, słowiańskiej i wielu innych. Znajdziemy tutaj publikacje Jana Pawła II („Anioły”, „Jan Paweł II. Autobiografia”), papieża Franciszka („Bóg szuka nas na marginesie”, „Bóg jest młody”), księdza Józefa Tischnera („Drogi i bezdroża miłosierdzia”, „Nieszczęsny dar wolności”), księdza Jana Kaczkowskiego („Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica, miłość”, „Dasz radę. Ostatnia rozmowa”) czy księdza Jana Twardowskiego („Tylko miłość się liczy”, „Życie jak różaniec”). W księgarni internetowej Woblink.com nie zabrakło też książek zmarłej mistyczki Alicji Lenczewskiej: „Świadectwo. Dziennik duchowy” i „Słowo pouczenia”, światowego bestsellera o chłopcu, który odwiedził niebo „Niebo istnieje… Naprawdę!” Todda Burpy, rozmowy siostry Angeli Musolesi z ojcem Gabrielem Amorthem „Egzorcysta Watykanu” czy „Wyznań” św. Augustyna. Znajdują się tu również takie pozycje jak „Ufność. Przeżywaj swoje życie otwarcie i spontanicznie” OSHO, „Wiara. Skarb ukryty w Bogu” Agaty Łucji Bazak, „Różaniec” abp. Grzegorza Rysia, „Modlitewnik” o. Leona Knabita, „Średniowieczne źródła do filozofii mesjanizmu” Władysława Horodyskiego, „U źródeł pobytu św. Piotra w Rzymie. Tradycja i krytyka historyczna” Kazimierza Zakrzewskiego, a także książki „Diabeł. Szkic monografii okultystycznej” Bolesława Wójcickiego.