Tomasz Duszyński Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Tomasz Duszyński Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Tomasz Duszyński urodził się w 1982 roku. To polski dziennikarz, pisarz, autor scenariuszy do gier komputerowych oraz słuchowisk. Z zamiłowania maratończyk. Duszyński jest autorem bestsellerowego cyklu kryminalnego „Glatz”, którego fabuła rozgrywa się w czasie dwudziestolecia międzywojennego w Kłodzku. Jest laureatem Złotego Pocisku Publiczności za pierwszą część serii. Ponadto Duszyński otrzymał wyróżnienie jury Kryminalnej Piły oraz Nagrodę Kryminalną Magiel za najlepszy kryminał retro wydany w 2019 roku. Dwukrotnie nominowany był do Nagrody Wielkiego Kalibru. Duszyński przez kilka lat związany był z Radiem RMF FM i Radiem Aplauz. Pisarz był współtwórcą i współzałożycielem wrocławskiego Tramwaju Gwiazd – projektu ruchomej alei gwiazd, do której zapraszani byli znani goście m.in. gwiazdy filmowe, muzyczne i sportowe. Duszyński był również zaangażowany w powstawanie i realizację Strzelińskiego Festiwalu Literatury.

Debiut Tomasza Duszyńskiego

Tomasz Duszyński debiutował zbiorem opowiadań pt. „Produkt uboczny”, który ukazał się w 2007 roku nakładem wydawnictwa Fabryka Słów. Następnie opublikował kilka powieści i kilkadziesiąt opowiadań utrzymanych w gatunku fantastyki. Publikował m.in. w „Science Fiction Fantasy i Horror” oraz „Nowej Fantastyce”. Duszyński napisał również kilka książek dla dzieci oraz legend związanych z regionem, w którym mieszka na co dzień.

Glatz

W 2019 roku ukazała się powieść „Glatz”, przełomowa książka w dorobku Duszyńskiego. To pierwszy tom serii retro kryminalnej, której fabuła rozgrywa się w latach 20. XX wieku w Kłodzku. Do tej pory ukazały się trzy tomy cyklu.

Glatz jest dolnośląskim miasteczkiem, w którym jeszcze słychać echa niedawno zakończonej wojny. W cieniu potężnej kłodzkiej twierdzy chowa się wiele zagadek i ponurych tajemnic. W pierwszym tomie Duszyński pisze o tajemniczym odkryciu, jakiego dokonał profesor miejscowego liceum. Nauczyciel znajduje na moście okaleczone zwłoki. Kilka dni wcześniej na jednej z ruchliwych ulic zastrzelony zostaje wysoki rangą oficer. Czy te dwie zbrodnie może coś łączyć? Do rozwiązania śledztwa z Berlina zostaje ściągnięty kapitan Wilhelm Klein. Jest byłym wojskowym śledczym, a jego przeszłość jest równie tajemnicza, jak dokonane w mieście zbrodnie. W prowadzeniu sprawy wspierają go wachmistrz Koschella i asystent policyjny Jürgen Roth.

Glatz. Kraj Pana Boga

W drugim tomie serii – „Glatz. Kraj Pana Boga” – akcja po raz kolejny zaczyna się od mocnego uderzenia. W pobliżu Zieleńca zostają odkryte zwłoki. To zaginiona pięć lat wcześniej Sabine Hunfeld, córka popularnego w okolicy importera cygar. Sprawę przejmuje nowo utworzony kłodzki Wydział Kryminalny, z Franzem Koschellą na czele. Śledczy ma utrudnione zadanie, bowiem morderca przez pięć lat sukcesywnie zacierał ślady. Niebawem Koschella zostaje okrzyknięty Mścicielem z Kłodzka, a do miasta przybywa kapitan Wilhelm Klein.

Najnowszy tom cyklu – „Glatz. Zamieć” – ukazał się w maju 2021 roku również nakładem krakowskiego Wydawnictwa SQN. Fabuła powieści rozpoczyna się zimą 1923 roku. Lokalną społecznością znów wstrząsają tragiczne doniesienia – na szczycie Wieży Wilhelma zostają znalezione zwłoki turysty. Jego ciało jest okaleczone w niezwykle brutalny i przemyślny sposób. Tego samego dnia ginie szanowany naukowiec. Morderca zostawia po sobie ślad – w liście przedstawia się jako Duch Gór, Rübezhal – bohater miejscowych legend. Sprawa wydaje się być niezwykle tajemnicza i trudna, bowiem śledczy Kłodzkiego Wydziału Kryminalnego podejrzewają, że mają do czynienia z niezrównoważonym psychicznie zbrodniarzem. Sprawę prowadzi szef Wydziału, nadwachmistrz Franz Kochella. Szybko okazuje się, że Rübezahl wybiera swoje ofiary nieprzypadkowo. Wszystkie tropy prowadzą do podberlińskiego szpitala w Beelitz.

Inne książki

Oprócz serii „Glatz” nakładem krakowskiego Wydawnictwa SQN ukazały się również dwie inne książki Duszyńskiego – „Impuls” oraz „Toksyczni”. Opowiadania Tomasza Duszyńskiego ukazały się również w kilku antologiach – m.in. „Jeszcze nie zginęła”, „Zabójczy Pocisk. Dziedzictwo”, „Science Fiction po polsku”.

Książki Tomasza Duszyńskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Tomasza Duszyńskiego we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.