Tomasz Duszyński II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Tomasz Duszyński II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Tomasz Duszyński urodził się w 1982 roku. To polski dziennikarz, pisarz, autor scenariuszy do gier komputerowych oraz słuchowisk. Z zamiłowania maratończyk. Duszyński jest autorem bestsellerowego cyklu kryminalnego „Glatz”, którego fabuła rozgrywa się w czasie dwudziestolecia międzywojennego w Kłodzku. Jest laureatem Złotego Pocisku Publiczności za pierwszą część serii. Ponadto Duszyński otrzymał wyróżnienie jury Kryminalnej Piły oraz Nagrodę Kryminalną Magiel za najlepszy kryminał retro wydany w 2019 roku. Dwukrotnie nominowany był do Nagrody Wielkiego Kalibru. Duszyński przez kilka lat związany był z Radiem RMF FM i Radiem Aplauz. Pisarz był współtwórcą i współzałożycielem wrocławskiego Tramwaju Gwiazd – projektu ruchomej alei gwiazd, do której zapraszani byli znani goście m.in. gwiazdy filmowe, muzyczne i sportowe. Duszyński był również zaangażowany w powstawanie i realizację Strzelińskiego Festiwalu Literatury.

Debiut Tomasza Duszyńskiego

Tomasz Duszyński debiutował zbiorem opowiadań pt. „Produkt uboczny”, który ukazał się w 2007 roku nakładem wydawnictwa Fabryka Słów. Następnie opublikował kilka powieści i kilkadziesiąt opowiadań utrzymanych w gatunku fantastyki. Publikował m.in. w „Science Fiction Fantasy i Horror” oraz „Nowej Fantastyce”. Duszyński napisał również kilka książek dla dzieci oraz legend związanych z regionem, w którym mieszka na co dzień.

Glatz

W 2019 roku ukazała się powieść „Glatz”, przełomowa książka w dorobku Duszyńskiego. To pierwszy tom serii retro kryminalnej, której fabuła rozgrywa się w latach 20. XX wieku w Kłodzku. Do tej pory ukazały się trzy tomy cyklu.

Glatz jest dolnośląskim miasteczkiem, w którym jeszcze słychać echa niedawno zakończonej wojny. W cieniu potężnej kłodzkiej twierdzy chowa się wiele zagadek i ponurych tajemnic. W pierwszym tomie Duszyński pisze o tajemniczym odkryciu, jakiego dokonał profesor miejscowego liceum. Nauczyciel znajduje na moście okaleczone zwłoki. Kilka dni wcześniej na jednej z ruchliwych ulic zastrzelony zostaje wysoki rangą oficer. Czy te dwie zbrodnie może coś łączyć? Do rozwiązania śledztwa z Berlina zostaje ściągnięty kapitan Wilhelm Klein. Jest byłym wojskowym śledczym, a jego przeszłość jest równie tajemnicza, jak dokonane w mieście zbrodnie. W prowadzeniu sprawy wspierają go wachmistrz Koschella i asystent policyjny Jürgen Roth.

Glatz. Kraj Pana Boga

W drugim tomie serii – „Glatz. Kraj Pana Boga” – akcja po raz kolejny zaczyna się od mocnego uderzenia. W pobliżu Zieleńca zostają odkryte zwłoki. To zaginiona pięć lat wcześniej Sabine Hunfeld, córka popularnego w okolicy importera cygar. Sprawę przejmuje nowo utworzony kłodzki Wydział Kryminalny, z Franzem Koschellą na czele. Śledczy ma utrudnione zadanie, bowiem morderca przez pięć lat sukcesywnie zacierał ślady. Niebawem Koschella zostaje okrzyknięty Mścicielem z Kłodzka, a do miasta przybywa kapitan Wilhelm Klein.

Najnowszy tom cyklu – „Glatz. Zamieć” – ukazał się w maju 2021 roku również nakładem krakowskiego Wydawnictwa SQN. Fabuła powieści rozpoczyna się zimą 1923 roku. Lokalną społecznością znów wstrząsają tragiczne doniesienia – na szczycie Wieży Wilhelma zostają znalezione zwłoki turysty. Jego ciało jest okaleczone w niezwykle brutalny i przemyślny sposób. Tego samego dnia ginie szanowany naukowiec. Morderca zostawia po sobie ślad – w liście przedstawia się jako Duch Gór, Rübezhal – bohater miejscowych legend. Sprawa wydaje się być niezwykle tajemnicza i trudna, bowiem śledczy Kłodzkiego Wydziału Kryminalnego podejrzewają, że mają do czynienia z niezrównoważonym psychicznie zbrodniarzem. Sprawę prowadzi szef Wydziału, nadwachmistrz Franz Kochella. Szybko okazuje się, że Rübezahl wybiera swoje ofiary nieprzypadkowo. Wszystkie tropy prowadzą do podberlińskiego szpitala w Beelitz.

Inne książki

Oprócz serii „Glatz” nakładem krakowskiego Wydawnictwa SQN ukazały się również dwie inne książki Duszyńskiego – „Impuls” oraz „Toksyczni”. Opowiadania Tomasza Duszyńskiego ukazały się również w kilku antologiach – m.in. „Jeszcze nie zginęła”, „Zabójczy Pocisk. Dziedzictwo”, „Science Fiction po polsku”.

Książki Tomasza Duszyńskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Tomasza Duszyńskiego we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).