Tomasz Jastrun Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Antek i przyjaciele, Książka | Tomasz Jastrun

    Cześć. To znowu ja, Antoś! Jestem trochę starszy niż ostatnio, więc możecie mówić mi Antek. Pamiętacie te zwariowane przygody, o których ostatnio Wam opowiadałem? Gwarantuję, że teraz będzie jeszcze większy ubaw! Zdradzę Wam sekret… Niedługo spełni się moje wielkie marzenie. Już nie mogę się doczekać, aż dowiecie się jakie. W środku jest też wiele innych niespodzianek, chcecie wiedzieć jakich? Przeczytajcie i dowiedzcie się sami! Szykujcie się na odlotową lekturę! Tomasz Jast...

    Promocja
    okładka Antoś i jeszcze ktoś, Książka | Tomasz Jastrun

    Cześć. Nazywam się Antoś. Mam 10 lat i niestety, nie zostałem tenisistą. Ale za to wspólnie z chłopakami i dziewczynami z mojej klasy mamy bardzo śmieszne przygody. Chociaż czasem to naprawdę nie ma się z czego śmiać… na przykład z tego jak z Sergiuszem, Moniką i innymi, postanowiliśmy pojeździć windą i zgubiliśmy babcię. Albo wtedy jak z Cezarym czatowaliśmy na złodziei u mnie w domu i niespodziewanie wystrzelił nam taki wielki sztuczny ogień… albo… a zresztą, co ja Wam będę...

    Promocja
    okładka Antek i przyjaciele, Ebook | Tomasz Jastrun

    Cześć. To znowu ja, Antoś! Jestem trochę starszy niż ostatnio, więc możecie mówić mi Antek. Pamiętacie te zwariowane przygody, o których ostatnio Wam opowiadałem? Gwarantuję, że teraz będzie jeszcze większy ubaw! Zdradzę Wam sekret… Niedługo spełni się moje wielkie marzenie. Już nie mogę się doczekać, aż dowiecie się jakie. W środku jest też wiele innych niespodzianek, chcecie wiedzieć jakich? Przeczytajcie i dowiedzcie się sami! Szykujcie się na odlotową lekturę! ...

Tomasz Jastrun Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Tomasz Jastrun urodził się w 1950 roku. To polski pisarz, poeta, prozaik, krytyk literacki, eseista, autor książek dla dorosłych i dla dzieci. Przez wiele lat związany był z paryską „Kulturą”. Jastrun był również dziennikarzem radiowym. Pisał m.in. dla miesięcznika „Nowy Wyraz”, „Tygodnika Kulturalnego”,„Miesięcznika Literackiego”, „Literatury” oraz dla czasopism dla najmłodszych – „Świerszczyka”, „Płomyczka” i „Płomyka”. Jastrun jest autorem takich książek jak „Bez usprawiedliwienia”, „Promienie błędnego koła”, „W złotej klatce”, „Gorący lód”, „Splot słoneczny”, „Arytmia i kwarantanna” czy „Opiłki i okruszki”. Jastrun jest niezwykle wszechstronnym i płodnym pisarzem. Ma na swoim koncie przeszło 40 książek i publikacji.

Życiorys i kariera Tomasza Jastruna

Jastrun studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył Wydział Filologii Polskiej w 1974 roku. Jego pierwsze teksty ukazały się w miesięczniku „Nowy wyraz” w 1973 roku. Następnie pracował w „Tygodniku Kulturalnym”. W czasach PRL był związany z demokratyczną opozycją. W 1977 roku organizował w swoim mieszkaniu dystrybucję niezależnych publikacji. W 1980 roku uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej. Jastrun był członkiem „Solidarności”. Pomagał w redagowaniu gazety I Krajowego Zjazdu Delegatów w Gdańsku. Na początku lat 80. napisał scenariusz do telewizyjnej produkcji dla dzieci pt. „Nasze podwórko”. Przy tej okazji wystąpił również w kilku epizodycznych rolach. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się do listopada 1982 roku. Następnie został internowany i kilka tygodni spędził w Białołęce. W latach 80. publikował dla czasopism wydawanych wbrew cenzurze – w „Pulsie”, „Zapisie” – oraz czasopismach emigracyjnych – „Przeglądu Polskiego”, „Polski w Europie”, „Wiadomościach Polskich” oraz paryskiej „Kulturze” prowadzonej przez Jerzego Giedroycia.

W podziemiu pracował nie tylko dla gazet. Wydawał wówczas także tomy wierszy („Biała łąka”) i reportaże. W 1983 roku otrzymał nagrodę kulturalną „Solidarności”. Następnie otrzymał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej. Jednym z największych sukcesów w jego karierze pisarskiej była Nagroda im. Fundacji Kościelskich. Pod pseudonimami Witold Charłamp i Smecz kontynuował swoją współpracę z paryską „Kulturą”. Po 1989 roku związał się z „Rzeczpospolitą” i „Newsweekiem”. Na początku lat 90. objął funkcję dyrektora Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Następnie prowadził program kulturalny „Pegaz”. Później współpracował z takimi czasopismami jak „Twój Styl”, „Zwierciadło” , „Życie Warszawy”, „Wprost”, „Przegląd”. W 2008 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Jastrun ma na swoim koncie kilkanaście książek: powieści, tomów poetyckich, reportaży oraz książek dla dzieci. Debiutował w 1978 roku tomem poezji „Bez usprawiedliwienia”. Nakładem Wydawnictwa Literackiego w 1980 roku ukazał się drugi tom jego poezji pt. „Promienie błędnego koła”. Kolejnymi książkami Jastruna były „Na skrzyżowaniu Azji i Europy”, „Biała łąka”, „Zapiski z błędnego koła”, „Czas pamięci i zapomnienia”, „Kropla, kropla”.

W 1985 roku ukazała się biograficzna opowieść Jastruna o życiu Anny Walentynowicz. W 1989 roku ukazał się kolejny zbiór reportaży Jastruna o Stanach Zjednoczonych pt. „W złotej klatce. Notatnik amerykański”. Następnie ciągiem ukazały się cztery tomy poetyckie Jastruna – „Od prawie dwustu lat”, „Węzeł polski”, „Obok siebie”, „21 wierszy”. 1994 nakładem paryskiego Instytutu Literackiego ukazał się zbiór felietonów pt. „Z ukosa”.

Najnowsze książki Jastruna to „Rzeka podziemna”, „Eksplozje”, „Splot słoneczny”, „Opiłki i okruszki” i „Arytmia i kwarantanna”. Ostatnia z nich to poetycka próba zmierzenia się pisarza z rzeczywistością czasu pandemii. Jastrun pisze w niej o swoich codziennych aktywnościach w dobie kwarantanny.

Wśród książek Jastruna warto wyróżnić również książki przeznaczone dla najmłodszych czytelników. Nakładem wydawnictwa Czarna Owca ukazały się dwie części przygód Antosia – „Antek i przyjaciele” i „Antoś i jeszcze ktoś”. Tytułowy Antoś ma 10 lat i niestety nie dane mu było zostać tenisistą. Czas wypełnia sobie zabawami ze swoimi koleżankami i kolegami z klasy. Razem przeżywają niesamowite przygody. Niestety niekiedy pomysły dzieciaków prowadzą do niespodziewanych konsekwencji – dzieci gubią babcię albo doprowadzają do eksplozji wielkich sztucznych ogni.

Książki Tomasza Jastruna na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Tomasza Jastruna we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.