Tomasz Jastrun II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Tomasz Jastrun II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Tomasz Jastrun urodził się w 1950 roku. To polski pisarz, poeta, prozaik, krytyk literacki, eseista, autor książek dla dorosłych i dla dzieci. Przez wiele lat związany był z paryską „Kulturą”. Jastrun był również dziennikarzem radiowym. Pisał m.in. dla miesięcznika „Nowy Wyraz”, „Tygodnika Kulturalnego”,„Miesięcznika Literackiego”, „Literatury” oraz dla czasopism dla najmłodszych – „Świerszczyka”, „Płomyczka” i „Płomyka”. Jastrun jest autorem takich książek jak „Bez usprawiedliwienia”, „Promienie błędnego koła”, „W złotej klatce”, „Gorący lód”, „Splot słoneczny”, „Arytmia i kwarantanna” czy „Opiłki i okruszki”. Jastrun jest niezwykle wszechstronnym i płodnym pisarzem. Ma na swoim koncie przeszło 40 książek i publikacji.

Życiorys i kariera Tomasza Jastruna

Jastrun studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył Wydział Filologii Polskiej w 1974 roku. Jego pierwsze teksty ukazały się w miesięczniku „Nowy wyraz” w 1973 roku. Następnie pracował w „Tygodniku Kulturalnym”. W czasach PRL był związany z demokratyczną opozycją. W 1977 roku organizował w swoim mieszkaniu dystrybucję niezależnych publikacji. W 1980 roku uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej. Jastrun był członkiem „Solidarności”. Pomagał w redagowaniu gazety I Krajowego Zjazdu Delegatów w Gdańsku. Na początku lat 80. napisał scenariusz do telewizyjnej produkcji dla dzieci pt. „Nasze podwórko”. Przy tej okazji wystąpił również w kilku epizodycznych rolach. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się do listopada 1982 roku. Następnie został internowany i kilka tygodni spędził w Białołęce. W latach 80. publikował dla czasopism wydawanych wbrew cenzurze – w „Pulsie”, „Zapisie” – oraz czasopismach emigracyjnych – „Przeglądu Polskiego”, „Polski w Europie”, „Wiadomościach Polskich” oraz paryskiej „Kulturze” prowadzonej przez Jerzego Giedroycia.

W podziemiu pracował nie tylko dla gazet. Wydawał wówczas także tomy wierszy („Biała łąka”) i reportaże. W 1983 roku otrzymał nagrodę kulturalną „Solidarności”. Następnie otrzymał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej. Jednym z największych sukcesów w jego karierze pisarskiej była Nagroda im. Fundacji Kościelskich. Pod pseudonimami Witold Charłamp i Smecz kontynuował swoją współpracę z paryską „Kulturą”. Po 1989 roku związał się z „Rzeczpospolitą” i „Newsweekiem”. Na początku lat 90. objął funkcję dyrektora Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Następnie prowadził program kulturalny „Pegaz”. Później współpracował z takimi czasopismami jak „Twój Styl”, „Zwierciadło” , „Życie Warszawy”, „Wprost”, „Przegląd”. W 2008 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Jastrun ma na swoim koncie kilkanaście książek: powieści, tomów poetyckich, reportaży oraz książek dla dzieci. Debiutował w 1978 roku tomem poezji „Bez usprawiedliwienia”. Nakładem Wydawnictwa Literackiego w 1980 roku ukazał się drugi tom jego poezji pt. „Promienie błędnego koła”. Kolejnymi książkami Jastruna były „Na skrzyżowaniu Azji i Europy”, „Biała łąka”, „Zapiski z błędnego koła”, „Czas pamięci i zapomnienia”, „Kropla, kropla”.

W 1985 roku ukazała się biograficzna opowieść Jastruna o życiu Anny Walentynowicz. W 1989 roku ukazał się kolejny zbiór reportaży Jastruna o Stanach Zjednoczonych pt. „W złotej klatce. Notatnik amerykański”. Następnie ciągiem ukazały się cztery tomy poetyckie Jastruna – „Od prawie dwustu lat”, „Węzeł polski”, „Obok siebie”, „21 wierszy”. 1994 nakładem paryskiego Instytutu Literackiego ukazał się zbiór felietonów pt. „Z ukosa”.

Najnowsze książki Jastruna to „Rzeka podziemna”, „Eksplozje”, „Splot słoneczny”, „Opiłki i okruszki” i „Arytmia i kwarantanna”. Ostatnia z nich to poetycka próba zmierzenia się pisarza z rzeczywistością czasu pandemii. Jastrun pisze w niej o swoich codziennych aktywnościach w dobie kwarantanny.

Wśród książek Jastruna warto wyróżnić również książki przeznaczone dla najmłodszych czytelników. Nakładem wydawnictwa Czarna Owca ukazały się dwie części przygód Antosia – „Antek i przyjaciele” i „Antoś i jeszcze ktoś”. Tytułowy Antoś ma 10 lat i niestety nie dane mu było zostać tenisistą. Czas wypełnia sobie zabawami ze swoimi koleżankami i kolegami z klasy. Razem przeżywają niesamowite przygody. Niestety niekiedy pomysły dzieciaków prowadzą do niespodziewanych konsekwencji – dzieci gubią babcię albo doprowadzają do eksplozji wielkich sztucznych ogni.

Książki Tomasza Jastruna na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Tomasza Jastruna we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).