Tomasz Jastrun Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    PromocjaNowość
    okładka Epoka wymierania, Książka | Tomasz Jastrun

    Pająk

    Szedłem beztrosko spać
    Gdy na prześcieradle
    Zobaczyłem pająka olbrzyma
    Stał nieruchomo
    Na swoich cienkich długich nogach
    Patrzyliśmy na siebie w milczeniu
    Nie wierząc własnym oczom
    Dwie niepojęte istoty
    Na trzeciej planecie od słońca
    Samotne i nagie
    W swoim istnieniu

    Promocja
    okładka Album rodzinny, Ebook | Tomasz Jastrun

    Wychowałem się w domu poetów. Zarówno mama, jak i ojciec pisali wiersze. Skrzypienie wiecznego pióra i stukot maszyn do pisania stały się muzyką mojego dzieciństwa. Ojciec, Mieczysław Jastrun, był w XX wieku bardzo cenionym pisarzem, przede wszystkim poetą, ale też eseistą i tłumaczem, historykiem literatury, autorem słynnej biografii Adama Mickiewicza. Mama, Mieczysława Buczkówna, pisała wiersze, ale też książki dla dzieci, napisała ich wiele. Uważała się jednak przede wszys...

    Promocja
    okładka Album rodzinny Wiersze i fotografie, Książka | Tomasz Jastrun

    Wychowałem się w domu poetów. Zarówno mama, jak i ojciec pisali wiersze. Skrzypienie wiecznego pióra i stukot maszyn do pisania stały się muzyką mojego dzieciństwa. Ojciec, Mieczysław Jastrun, był w XX wieku bardzo cenionym pisarzem, przede wszystkim poetą, ale też eseistą i tłumaczem, historykiem literatury, autorem słynnej biografii Adama Mickiewicza. Mama, Mieczysława Buczkówna, pisała wiersze, ale też książki dla dzieci, napisała ich wiele. Uważała się jednak przede wszys...

    Promocja
    okładka Przed Zmierzchem, Książka | Tomasz Jastrun

    Nowy zbiór wierszy Tomasza Jastruna, poety, pisarza, felietonisty. Wybór 130 utworów powstałych w latach 2017–2021. Miniaturki poetyckie, zapiski pamięci, przelotne obrazy uchwycone często przypadkowo, czułe pamiątki po bliskich i nieobecnych, gra skojarzeń i refleksje o przemijaniu. Poezja, która porusza, zaskakuje dosłownością słowa, zmysłem obserwacji i poetycką wyobraźnią.

    Promocja
    okładka Naprzeciw siebie, Książka | Tomasz Jastrun

    NOWY TOM POEZJI TOMASZA JASTRUNA Tomasz Jastrun (ur. 1950) - poeta, prozaik, dziennikarz. Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, nagrody kulturalnej „Solidarności” za twórczość z okresu stanu wojennego, nagrody Dziennikarzy Niezależnych im. A. Słonimskiego. Kilka spośród jego tomików ukazało się poza obiegiem oficjalnym. W okresie 1990-1994 przebywał w Szwecji, jako attaché kulturalny i dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Przez wiele lat autor paryskiej „Kultury”,...

Tomasz Jastrun Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Tomasz Jastrun urodził się w 1950 roku. To polski pisarz, poeta, prozaik, krytyk literacki, eseista, autor książek dla dorosłych i dla dzieci. Przez wiele lat związany był z paryską „Kulturą”. Jastrun był również dziennikarzem radiowym. Pisał m.in. dla miesięcznika „Nowy Wyraz”, „Tygodnika Kulturalnego”,„Miesięcznika Literackiego”, „Literatury” oraz dla czasopism dla najmłodszych – „Świerszczyka”, „Płomyczka” i „Płomyka”. Jastrun jest autorem takich książek jak „Bez usprawiedliwienia”, „Promienie błędnego koła”, „W złotej klatce”, „Gorący lód”, „Splot słoneczny”, „Arytmia i kwarantanna” czy „Opiłki i okruszki”. Jastrun jest niezwykle wszechstronnym i płodnym pisarzem. Ma na swoim koncie przeszło 40 książek i publikacji.

Życiorys i kariera Tomasza Jastruna

Jastrun studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył Wydział Filologii Polskiej w 1974 roku. Jego pierwsze teksty ukazały się w miesięczniku „Nowy wyraz” w 1973 roku. Następnie pracował w „Tygodniku Kulturalnym”. W czasach PRL był związany z demokratyczną opozycją. W 1977 roku organizował w swoim mieszkaniu dystrybucję niezależnych publikacji. W 1980 roku uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej. Jastrun był członkiem „Solidarności”. Pomagał w redagowaniu gazety I Krajowego Zjazdu Delegatów w Gdańsku. Na początku lat 80. napisał scenariusz do telewizyjnej produkcji dla dzieci pt. „Nasze podwórko”. Przy tej okazji wystąpił również w kilku epizodycznych rolach. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się do listopada 1982 roku. Następnie został internowany i kilka tygodni spędził w Białołęce. W latach 80. publikował dla czasopism wydawanych wbrew cenzurze – w „Pulsie”, „Zapisie” – oraz czasopismach emigracyjnych – „Przeglądu Polskiego”, „Polski w Europie”, „Wiadomościach Polskich” oraz paryskiej „Kulturze” prowadzonej przez Jerzego Giedroycia.

W podziemiu pracował nie tylko dla gazet. Wydawał wówczas także tomy wierszy („Biała łąka”) i reportaże. W 1983 roku otrzymał nagrodę kulturalną „Solidarności”. Następnie otrzymał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej. Jednym z największych sukcesów w jego karierze pisarskiej była Nagroda im. Fundacji Kościelskich. Pod pseudonimami Witold Charłamp i Smecz kontynuował swoją współpracę z paryską „Kulturą”. Po 1989 roku związał się z „Rzeczpospolitą” i „Newsweekiem”. Na początku lat 90. objął funkcję dyrektora Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Następnie prowadził program kulturalny „Pegaz”. Później współpracował z takimi czasopismami jak „Twój Styl”, „Zwierciadło” , „Życie Warszawy”, „Wprost”, „Przegląd”. W 2008 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Jastrun ma na swoim koncie kilkanaście książek: powieści, tomów poetyckich, reportaży oraz książek dla dzieci. Debiutował w 1978 roku tomem poezji „Bez usprawiedliwienia”. Nakładem Wydawnictwa Literackiego w 1980 roku ukazał się drugi tom jego poezji pt. „Promienie błędnego koła”. Kolejnymi książkami Jastruna były „Na skrzyżowaniu Azji i Europy”, „Biała łąka”, „Zapiski z błędnego koła”, „Czas pamięci i zapomnienia”, „Kropla, kropla”.

W 1985 roku ukazała się biograficzna opowieść Jastruna o życiu Anny Walentynowicz. W 1989 roku ukazał się kolejny zbiór reportaży Jastruna o Stanach Zjednoczonych pt. „W złotej klatce. Notatnik amerykański”. Następnie ciągiem ukazały się cztery tomy poetyckie Jastruna – „Od prawie dwustu lat”, „Węzeł polski”, „Obok siebie”, „21 wierszy”. 1994 nakładem paryskiego Instytutu Literackiego ukazał się zbiór felietonów pt. „Z ukosa”.

Najnowsze książki Jastruna to „Rzeka podziemna”, „Eksplozje”, „Splot słoneczny”, „Opiłki i okruszki” i „Arytmia i kwarantanna”. Ostatnia z nich to poetycka próba zmierzenia się pisarza z rzeczywistością czasu pandemii. Jastrun pisze w niej o swoich codziennych aktywnościach w dobie kwarantanny.

Wśród książek Jastruna warto wyróżnić również książki przeznaczone dla najmłodszych czytelników. Nakładem wydawnictwa Czarna Owca ukazały się dwie części przygód Antosia – „Antek i przyjaciele” i „Antoś i jeszcze ktoś”. Tytułowy Antoś ma 10 lat i niestety nie dane mu było zostać tenisistą. Czas wypełnia sobie zabawami ze swoimi koleżankami i kolegami z klasy. Razem przeżywają niesamowite przygody. Niestety niekiedy pomysły dzieciaków prowadzą do niespodziewanych konsekwencji – dzieci gubią babcię albo doprowadzają do eksplozji wielkich sztucznych ogni.

Książki Tomasza Jastruna na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Tomasza Jastruna we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.