Tomasz Lis II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Tomasz Lis II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Tomasz Lis jest polskim dziennikarzem, publicystą, prezenterem telewizyjnym i wydawcą, kontrowersyjną postacią polskiego dziennikarstwa, od wielu lat aktywnie angażującą się w dyskusje na bieżące tematy polityczne i społeczne. Lis rozpoczął swoją karierę jako dziennikarz Telewizji Polskiej - prowadził między innymi "Wiadomości" na TVP1. Później był związany ze stacją TVN, gdzie przede wszystkim współtworzył "Fakty", oraz Polsatem i jego "Wydarzeniami". Przez dekadę Tomasz Lis był redaktorem naczelnym tygodnika "Newsweek Polska". Został trzykrotnie wyróżniony nagrodą Grand Press dla dziennikarza roku, dziewięciokrotnie otrzymał Wiktora (w tym Super Wiktora), a dwukrotnie Telekamerę. W 2014 roku Prezydent RP odznaczył Tomasza Lisa Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Różne działania dziennikarza, w tym jego zaangażowanie polityczne, wywołały jednak liczne kontrowersje. Ich swoistym ukoronowaniem było nadanie mu przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich antynagrody "Hiena Roku" (2015) za "wielokrotne łamanie zasad etyki dziennikarskiej".

Życie prywatne

Tomasz Rafał Lis urodził się 6 marca 1966 roku w Zielonej Górze w domu Stefana oraz Wandy Lisów. Nie udało mu się dostać na studia medyczne do Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu - jest natomiast absolwentem dziennikarstwa na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (studiował tam przez chwilę również prawo). Po ukończeniu nauki Tomasz Lis rozpoczął swoją karierę dziennikarską. W 1994 roku poślubił dziennikarkę Kingę Rusin - para ma dwie córki, Polę oraz Igę. Rozwiedli się w 2006 roku, zaś rok później Lis ożenił się z inną dziennikarką, Hanną Lis - to małżeństwo jednak także się rozpadło (rozwód orzeczono w 2022 roku). Prywatnie Tomasz Lis jest fanem sportu żużlowego, pasjonuje się także piłką nożną (jest kibicem Realu Madryt) oraz uwielbia biegać - jest wielokrotnym maratończykiem. Obecnie ma jednak nieco ograniczone możliwości w tym obszarze - przeszedł bowiem cztery udary mózgu.

Kariera dziennikarska - początki

Dziennikarsko Tomasz Lis zadebiutował w 1984 roku, w prasie, tekstem opublikowanym na łamach czasopisma "Sztandar Młodych", z którym współpracował przez kolejne kilka lat. Na czwartym roku studiów dziennikarskich Lis wygrał konkurs na reportera Telewizji Polskiej, na której antenie zadebiutował 3 maja 1990 roku jako prowadzący wieczorne wydanie "Wiadomości". Już dwa miesiące później przeprowadził wywiad z prezydentem Wojciechem Jaruzelskim. Później był także sprawozdawcą w Senacie oraz głównym sprawozdawcą parlamentarnym TVP. W latach 1994-1997 Tomasz Lis pracował jako korespondent telewizji publicznej w Stanach Zjednoczonych. Lata 90. to także czas, w którym pisał teksty dla czasopisma "Polityka".

Późniejsza działalność - praca w TVN i Polsacie

Kiedy Tomasz Lis wrócił w 1997 roku do Polski, związał się z powstającą wówczas stacją TVN. Wraz z Grzegorzem Miecugowem oraz Milanem Subiticiem był współtwórcą, a później także szefem redakcji i prowadzącym głównego wydania "Faktów". Jeszcze w 1999 roku został felietonistą magazynu "Wprost", a początek XXI wieku przywitał jako jeden z komentatorów w rubryce "To był tydzień" w "Gazecie Wyborczej". Od 2003 roku Tomasz Lis jest gościem piątkowych poranków na falach radia Tok FM, gdzie komentuje bieżące wydarzenia z Polski i świata.

Od 1 września 2004 roku Lis był członkiem zarządu oraz dyrektorem programowym telewizji Polsat, a także szefem programu "Wydarzenia" (nie był już jego prowadzącym, lecz przeznaczono dla niego czas, jako codziennego komentatora). W tym czasie dziennikarz prowadził także cotygodniowy program publicystyczny "Co z tą Polską". 19 września 2007 roku prezes Polsatu Zygmunt Solorz-Żal odsunął Tomasza Lisa od kierowania "Wydarzeniami", a dzień później dziennikarz odszedł ze stacji. Do dziś nie są ostatecznie znane przyczyny tej decyzji - spekuluje się, że poprzedziły je naciski wywierane przez nowy ówczesny rząd Prawa i Sprawiedliwości, a konflikt z nim nie był Solorzowi na rękę. Sytuacja ta była głośno krytykowana chociażby przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, a Rada Etyki Mediów zaapelowała do zarządu Polsatu o jednoznaczną informację co do okoliczności tej sytuacji. Decyzję o odejściu ze stacji podjęła wtedy również ówczesna partnerka dziennikarza, Hanna Lis.

Dalsza kariera dziennikarska - "Tomasz Lis na żywo"

Po zakończeniu pracy w Polsacie, Tomasz Lis rozpoczął emisję swojego programu "Co z Polską" na portalu Gazeta.pl. Był także stałym felietonistą dziennika "Polska The Times", a od 25 lutego 2008 roku prowadził na antenie TVP2 głośny program "Tomasz Lis na żywo". Książkę o tym samym tytule znajdziecie także na Woblink. Dwa lata później dziennikarz został redaktorem naczelnym tygodnika "Wprost" - zwolniono go w 2012 roku pod zarzutem konfliktu interesów. Pojawiły się bowiem informacje o tworzeniu przez publicystę własnego portalu, NaTemat.pl (jest jego współwłaścicielem). Z kolei Lis zarzucał wydawcy opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń. Ostatecznie sprawa znalazła się w sądzie, który nakazał dziennikarzowi przeproszenie prezesa zarządu "Wprost", Michała Lisieckiego. Tomasz Lis po opuszczeniu biur "Wprost" przeniósł się do "Newsweeka", gdzie objął stanowisko redaktora naczelnego. Z kolei współpracę z TVP zakończył w 2016 roku - przez tydzień był felietonistą "Faktu", jednak wydawca zawiesił z nim współpracę w związku ze sprzeciwem pracowników redakcji co do jego zatrudnienia. 24 maja 2022 roku wydawca "Newsweeka" także poinformował o zakończeniu współpracy z Tomaszem Lisem - dziennikarz założył w 2023 roku własny kanał na YouTube, "Tomasz Lis Oficjalnie".

Lista książek Tomasza Lisa

Spośród wielu książek, których autorem jest Tomasz Lis, polecamy szczególnie ebook " A nie mówiłem?". To zbiór tekstów, w których dziennikarz przewidywał, co będzie po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, jak wyglądać będzie prezydentura Andrzeja Dudy oraz działania rządu prowadzonego przez Beatę Szydło. "A nie mówiłem?" pozwala na prześledzenie opinii i analiz Tomasza Lisa związanych z ówczesnymi sprawami bieżącymi, zwłaszcza wydarzeniami politycznymi. Te i inne książki dziennikarza czekają na Was na Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).