Tomasz Piątek Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Morawiecki i jego tajemnice, Książka | Tomasz Piątek

    Gdy wkroczył na główną scenę polskiej polityki, większość komentatorów dała wyraz swemu zaskoczeniu. Kojarzony z zapleczem merytorycznym Platformy Obywatelskiej i wpływowym w tej formacji Janem Krzysztofem Bieleckim bankowiec stał się z dnia na dzień jedną z twarzy przejmującego władzę obozu Prawa i Sprawiedliwości. Szybko okazało się, że Mateusz Morawiecki nie jest jedynie dodatkiem do tej ekipy. Obdarzony szczególnym zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego umiejętnie poszerzał zak...

    Promocja
    okładka Macierewicz i jego tajemnice, Książka | Tomasz Piątek

    „Macierewicz i jego tajemnice" zawiera fakty na temat niepokojących koneksji obecnego ministra obrony Antoniego Macierewicza. Jej główną treścią jest dokładny i udokumentowany opis licznych powiązań ministra z wybitnym gangsterem-finansistą Siemionem Mogilewiczem. Mogilewicz od dziesięcioleci współpracuje z sowieckim/rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. Jak również z samym Władimirem Putinem. Tomasz Piątek prowadzi śledztwo dziennikarskie w sprawie Antoniego Macierewicza od pó...

Tomasz Piątek Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Tomasz Piątek urodził się w 1974 roku. To polski dziennikarz, dziennikarz śledczy, copywriter, wydawca, publicysta i pisarz. Jest autorem powieści i głośnych książek o środowisku Prawa i Sprawiedliwości (Mateuszu Morawieckim, Andrzeju Dudzie, Antonim Macierewiczu) i Tadeuszu Rydzyku.

Piątek ukończył lingwistykę na Uniwersytecie w Mediolanie. Pracował m.in. w „Polityce”, RMF FM, „La Stampa”, Inforadiu, Radiostacji. Ponadto publikował felietony w miesięczniku „Film”, pisał dla „Życia Warszawy” i „Krytyki politycznej”. Przez kilka lat pracował jako stały felietonista „Gazety Wyborczej”. Tomasz Piątek ma na swoim koncie również udział w reklamie oraz na stanowisku copywritera. W latach 2019-2020 współpracował z internetowym Halo.Radiem. Od 2021 roku prowadzi program autorski pt. „Dochodzenie do prawdy” na kanale Reset Obywatelski na YouTube.

Debiut literacki Tomasza Piątka - Heroina

Tomasz Piątek zadebiutował w 2002 roku powieścią „Heroina” opublikowaną przez Wydawnictwo Czarne. Otrzymał za nią nominację do Paszportu „Polityki”. To powieść w dużej mierze oparta na autobiograficznych doświadczeniach autora. Głównym bohaterem książki jest Tomasz, popularny lingwista występujący w telewizji jako ekspert. Poza godzinami pracy szuka okazji do zapalenia brauna. Stąd miejscami akcji są brudne piwnice, osiedlowe śmietniki i toalety. Tomasz jest nałogowym heroinistą, narkotyk to jedyna rzecz, która dostarcza mu wrażeń.

W 2002 roku ukazała się jego druga książka „Kilka nocy poza domem”, thriller, w którym seryjny morderca zabija ludzi tylko wtedy, gdy się bawią, a jego strzały zagłusza dudniąca muzyka. W tajemniczych okolicznościach zaczynają znikać młode pary. Wokół zaczyna dochodzić do coraz głośniejszych zbrodni.

W 2003 roku Piątek rozpoczął pisanie trylogii fantasy pt. „Ukochani poddani cesarza”. Na cykl składają się książki „Żmije i krety”, „Szczury i rekiny”, „Elfy i ludzie”.

W kolejnych latach ukazały się „Przypadek Justyny”, „Nionio”, „Dobry pan”, „Błogosławiony wiek”, „Pałac Ostrogskich”, „Morderstwo w La Scali”, „Wąż w kaplicy”, „Podręcznik dla klasy pierwszej”, „Miasto Ł”, „Magdalena”, „Kartoflada”.

Za powieść „Pałac Ostrogskich” Tomasz Piątek otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike. Ostatecznie znalazł się w finale Nagrody.

Macierewicz i jego tajemnice

W 2017 roku ukazała się książka „Macierewicz i jego tajemnice”, która w ciągu miesiąca od premiery sprzedała się w nakładzie blisko 100 tysięcy egzemplarzy. Jej publikacja wiązała się z wieloma kontrowersjami. Według dociekań autora i zebranych przez niego dokumentów, Antoni Macierewicz powiązany jest z rosyjskim wywiadem. W konsekwencji wydania książki, polityk złożył zawiadomienie do prokuratury zarzucając Piątkowi przemoc i groźby wobec przedstawiciela państwa. Za książkę „Macierewicz i jego tajemnice” autor otrzymał Nagrodę Wolności Prasy. Rok później został wyróżniony Nagrodą Wolności i Przyszłości Mediów.

Piątek kontynuował badanie życiorysu Macierewicza, czego efektem była publikacja w 2018 roku pozycji „Macierewicz. Jak to się stało”. W 2019 roku premierę miała książka, której bohaterem jest premier RP Mateusz Morawiecki pt. „Morawiecki i jego tajemnice”. Piątek opisuje w niej drogę, jaką przeszedł on od bycia doradcą Donalda Tuska, do zostania jedną z najbardziej wpływowych osób w państwie. Autor analizuje działania i powiązania premiera oraz poddaje w wątpliwość fakty z jego życia, które napędzały jego karierę polityczną.

W 2020 roku ukazała się kolejna książka Piątka, napisana wspólnie z Marcinem Celińskim. Tym razem oczy reporterów śledczych skierowały się w kierunku prezydenta Andrzeja Dudy. W książce „Duda i jego tajemnice” autorzy piszą o kulisach sukcesu polityka, który pojawił się znikąd i zdobył najwyższy urząd w kraju. Piątek i Celiński rozprawiają o tajemnicach, powiązaniach politycznych i aferach, w które zamieszany jest Andrzej Duda.

Najnowszą książką Tomasza Piątka jest opowieść o założycielu Radia Maryja, jednym z najbardziej wpływowych graczy tzw. dobrej zmiany. W publikacji „Rydzyk i przyjaciele. Kręte ścieżki”, Piątek ujawnia nieznane fakty z życia toruńskiego redemptorysty. Autor wyjaśnia, w jaki sposób chłopak z Olkusza stał się jedną z najważniejszych osób polskiej prawicy.

Książki Tomasza Piątka w księgarni Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Tomasza Piątka we wszystkich formatach, ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!