Tove Jansson Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dolina Muminków w listopadzie, Książka | Tove Jansson

    Życie Muminków i ich przyjaciół z Doliny skupia się wokół domu Mamy i Tatusia Muminka, gdzie każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń. Panna Migotka, Paszczak, mała Mi, Włóczykij, Ryjek czy straszna Buka tworzą galerię postaci, które na zawsze pozostaną w pamięci czytelników. Tove Jansson (1914–2001) marzyła, by zostać latarnikiem, a stała się znaną na całym świecie pisarką, malarką, ilustratorką i rysowniczką komiksów. Zadebiutowała jako graficzka prasowa w 1928 roku – miała wt...

Tove Jansson Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Tove Jannson urodziła się w 1914 roku w Helsinkach, które wówczas należały do Imperium Rosyjskiego. Wychowała się w Finlandii, ale na co dzień mówiła i pisała w języku szwedzkim. Tove Jannson była pisarką, malarką, rysowniczką, autorką powieści dla dzieci i dorosłych. Największą popularność przyniosła jej seria książek o Muminkach, którą przetłumaczono na kilkadziesiąt języków na całym świecie.

Życiorys Tove Jonnson

Już od najmłodszych lat Jannson była przyzwyczajona do obcowania ze sztuką. Jej rodzice byli artystami – ojciec był rzeźbiarzem, a matka zajmowała się projektowaniem i grafiką prasową. Sztuką zajęła się nie tylko Tove, ale również jej bracia, którzy kształcili się w kierunku fotografii i rysunku. Jeden z braci Tove był współautorem książki o Muminkach. Choć Jannson jest znana na całym świecie dzięki tej serii, to trzeba podkreślić, że swoją edukację prowadziła w kierunku artystycznym – w Sztokholmie, Paryżu i Helsinkach Tove studiowała grafikę na Akademiach Sztuk Pięknych. Już w 1938 roku odbyła się jej pierwsza indywidualna wystawa. Literacko zadebiutowała siedem lat później. Tove malowała obrazy, tworzyła grafiki, rysunki oraz murale.

Tove Jannson mimo iż miała w swoim życiu kilka związków z mężczyznami, była homoseksualistką. Przez wiele lat musiała ukrywać swoje romanse z kobietami, bowiem ich ujawnienie mogłoby skutkować wybuchem skandalu obyczajowego. Miłością jej życia była Tuulikki Pietilä, którą poznała w 1956 roku. Kobiety mieszkały w stojących obok siebie blokach, między którymi dało się przejść specjalnym korytarzem. W obawie przed niezrozumieniem społecznym kobiety spotykały się po kryjomu. Ponadto, by móc spędzić czas w spokoju, wyjeżdżały na jedną z odludnych wysepek znajdujących się w Zatoce Fińskiej.

Muminki

W 1945 roku ukazał się debiut Tove Jannson pt. „Małe trolle i duża powódź”. Była to pierwsza odsłona przygód Muminków. Ostatecznie seria składa się z 9 części. Po „Małych trollach i dużej powodzi” ukazały się „Kometa nad Doliną Muminków”, „W Dolinie Muminków”, „Pamiętniki Tatusia Muminka”, „Lato Muminków”, „Zima Muminków”, „Opowiadania z Doliny Muminków”, „Tatuś Muminka i morze”, „Dolina Muminków w listopadzie”. Ponadto Muminki występują w kilkunastu komiksach, serialach telewizyjnych i filmach pełnometrażowych. Kilkadziesiąt komiksów stworzył brat Tove – Lars Jansson.

Muminki to fikcyjne istoty, które wyglądem przypominają połączenie hipopotama z człowiekiem i poruszają się na dwóch nogach. Na co dzień mieszkają w dolinie podobnej do jednej z krain Finlandii. W serii ukazały się również „Co było potem? Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi”, „Kto pocieszy Maciupka?”, „Niebezpieczna podróż” oraz „Łobuz w Dolinie Muminków”. Muminki są uwielbiane na całym świecie, w różnych krajach świata powstają wioski stylizowane na Dolinę Muminków. W Szwecji i Finlandii Muminki stanowią dobro narodowe, w wielu sklepach można kupić wyjątkowe pamiątki z podobizną najpopularniejszych postaci – Włóczykijem, Małą Mi, Ryjkiem, Panną Migotką, Paszczakami, Mamą i Tatą Muminka oraz Muminkiem.

Tove Jannson ma na koncie również kilka książek dla dorosłego czytelnika. Ponadto w życiu zajmowała się nie tylko malowaniem i pisaniem powieści, ale również dorabiała w szwedzkojęzycznym magazynie „Garm”, gdzie tworzyła karykatury i ilustracje satyryczne. Głównymi tematami obrazków były sprawy polityczne i społeczne, wiele z nich stanowiły karykatury Adolfa Hitlera. Po wybuchu wojny, pod koniec listopada 1939 roku, po ataku Związku Radzieckiego na Finlandię, władze kraju postanowiły zawiązać sojusz z Hitlerem. Mimo to pismo „Garm” nie zwolniło tempa i nadal publikowało artykuły i ilustracje krytytczne zarówno wobec wschodniego, jak i zachodniego mocarstwa.

Tove Jannson napisała pięć powieści i kilka zbiorów opowiadań. W 1972 roku ukazała się jej książka „Lato”. Dwa lata później swoją premierę miało „Słoneczne miasto”, a w 1984 „Kamienne pole”. W 2017 roku obie książki ukazały się w jednym tomie pt. „Słoneczne miasto” nakładem Wydawnictwa Marginesy. W 1982 roku ukazała się trzecia powieść Jannson pt. „Uczciwa oszustka”. W 1989 roku swoją premierę miała ostatnia powieść fińskiej pisarki pt. „Rent spel”, która w Polsce weszła w skład zbioru opowiadań „Podróż z małym bagażem”. W Polsce ukazał się również zbiór opowiadań Jannson pt. „Córka rzeźbiarza”.

Książki Tove Jannson na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Tove Jansson we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa). Dostępne są zarówno wszystkie części przygód Muminków („Małe trolle i duża powódź”, „Kometa nad Doliną Muminków”, „W Dolinie Muminków”, „Pamiętniki Tatusia Muminka”, „Lato Muminków”, „Zima Muminków”, „Opowiadania z Doliny Muminków”, „Tatuś Muminka i morze”, „Dolina Muminków w listopadzie”) oraz powieści i zbiory opowiadań dla dorosłych („Słoneczne miasto”, „Uczciwa oszustka”, „Lato”).

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).