Tove Jansson II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Tove Jansson II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Tove Jannson urodziła się w 1914 roku w Helsinkach, które wówczas należały do Imperium Rosyjskiego. Wychowała się w Finlandii, ale na co dzień mówiła i pisała w języku szwedzkim. Tove Jannson była pisarką, malarką, rysowniczką, autorką powieści dla dzieci i dorosłych. Największą popularność przyniosła jej seria książek o Muminkach, którą przetłumaczono na kilkadziesiąt języków na całym świecie.

Życiorys Tove Jonnson

Już od najmłodszych lat Jannson była przyzwyczajona do obcowania ze sztuką. Jej rodzice byli artystami – ojciec był rzeźbiarzem, a matka zajmowała się projektowaniem i grafiką prasową. Sztuką zajęła się nie tylko Tove, ale również jej bracia, którzy kształcili się w kierunku fotografii i rysunku. Jeden z braci Tove był współautorem książki o Muminkach. Choć Jannson jest znana na całym świecie dzięki tej serii, to trzeba podkreślić, że swoją edukację prowadziła w kierunku artystycznym – w Sztokholmie, Paryżu i Helsinkach Tove studiowała grafikę na Akademiach Sztuk Pięknych. Już w 1938 roku odbyła się jej pierwsza indywidualna wystawa. Literacko zadebiutowała siedem lat później. Tove malowała obrazy, tworzyła grafiki, rysunki oraz murale.

Tove Jannson mimo iż miała w swoim życiu kilka związków z mężczyznami, była homoseksualistką. Przez wiele lat musiała ukrywać swoje romanse z kobietami, bowiem ich ujawnienie mogłoby skutkować wybuchem skandalu obyczajowego. Miłością jej życia była Tuulikki Pietilä, którą poznała w 1956 roku. Kobiety mieszkały w stojących obok siebie blokach, między którymi dało się przejść specjalnym korytarzem. W obawie przed niezrozumieniem społecznym kobiety spotykały się po kryjomu. Ponadto, by móc spędzić czas w spokoju, wyjeżdżały na jedną z odludnych wysepek znajdujących się w Zatoce Fińskiej.

Muminki

W 1945 roku ukazał się debiut Tove Jannson pt. „Małe trolle i duża powódź”. Była to pierwsza odsłona przygód Muminków. Ostatecznie seria składa się z 9 części. Po „Małych trollach i dużej powodzi” ukazały się „Kometa nad Doliną Muminków”, „W Dolinie Muminków”, „Pamiętniki Tatusia Muminka”, „Lato Muminków”, „Zima Muminków”, „Opowiadania z Doliny Muminków”, „Tatuś Muminka i morze”, „Dolina Muminków w listopadzie”. Ponadto Muminki występują w kilkunastu komiksach, serialach telewizyjnych i filmach pełnometrażowych. Kilkadziesiąt komiksów stworzył brat Tove – Lars Jansson.

Muminki to fikcyjne istoty, które wyglądem przypominają połączenie hipopotama z człowiekiem i poruszają się na dwóch nogach. Na co dzień mieszkają w dolinie podobnej do jednej z krain Finlandii. W serii ukazały się również „Co było potem? Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi”, „Kto pocieszy Maciupka?”, „Niebezpieczna podróż” oraz „Łobuz w Dolinie Muminków”. Muminki są uwielbiane na całym świecie, w różnych krajach świata powstają wioski stylizowane na Dolinę Muminków. W Szwecji i Finlandii Muminki stanowią dobro narodowe, w wielu sklepach można kupić wyjątkowe pamiątki z podobizną najpopularniejszych postaci – Włóczykijem, Małą Mi, Ryjkiem, Panną Migotką, Paszczakami, Mamą i Tatą Muminka oraz Muminkiem.

Tove Jannson ma na koncie również kilka książek dla dorosłego czytelnika. Ponadto w życiu zajmowała się nie tylko malowaniem i pisaniem powieści, ale również dorabiała w szwedzkojęzycznym magazynie „Garm”, gdzie tworzyła karykatury i ilustracje satyryczne. Głównymi tematami obrazków były sprawy polityczne i społeczne, wiele z nich stanowiły karykatury Adolfa Hitlera. Po wybuchu wojny, pod koniec listopada 1939 roku, po ataku Związku Radzieckiego na Finlandię, władze kraju postanowiły zawiązać sojusz z Hitlerem. Mimo to pismo „Garm” nie zwolniło tempa i nadal publikowało artykuły i ilustracje krytytczne zarówno wobec wschodniego, jak i zachodniego mocarstwa.

Tove Jannson napisała pięć powieści i kilka zbiorów opowiadań. W 1972 roku ukazała się jej książka „Lato”. Dwa lata później swoją premierę miało „Słoneczne miasto”, a w 1984 „Kamienne pole”. W 2017 roku obie książki ukazały się w jednym tomie pt. „Słoneczne miasto” nakładem Wydawnictwa Marginesy. W 1982 roku ukazała się trzecia powieść Jannson pt. „Uczciwa oszustka”. W 1989 roku swoją premierę miała ostatnia powieść fińskiej pisarki pt. „Rent spel”, która w Polsce weszła w skład zbioru opowiadań „Podróż z małym bagażem”. W Polsce ukazał się również zbiór opowiadań Jannson pt. „Córka rzeźbiarza”.

Książki Tove Jannson na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Tove Jansson we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa). Dostępne są zarówno wszystkie części przygód Muminków („Małe trolle i duża powódź”, „Kometa nad Doliną Muminków”, „W Dolinie Muminków”, „Pamiętniki Tatusia Muminka”, „Lato Muminków”, „Zima Muminków”, „Opowiadania z Doliny Muminków”, „Tatuś Muminka i morze”, „Dolina Muminków w listopadzie”) oraz powieści i zbiory opowiadań dla dorosłych („Słoneczne miasto”, „Uczciwa oszustka”, „Lato”).

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).