Tove Jansson Sport i Rekreacja - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Tove Jansson Sport i Rekreacja - książki, ebooki i audiobooki

Tove Jannson urodziła się w 1914 roku w Helsinkach, które wówczas należały do Imperium Rosyjskiego. Wychowała się w Finlandii, ale na co dzień mówiła i pisała w języku szwedzkim. Tove Jannson była pisarką, malarką, rysowniczką, autorką powieści dla dzieci i dorosłych. Największą popularność przyniosła jej seria książek o Muminkach, którą przetłumaczono na kilkadziesiąt języków na całym świecie.

Życiorys Tove Jonnson

Już od najmłodszych lat Jannson była przyzwyczajona do obcowania ze sztuką. Jej rodzice byli artystami – ojciec był rzeźbiarzem, a matka zajmowała się projektowaniem i grafiką prasową. Sztuką zajęła się nie tylko Tove, ale również jej bracia, którzy kształcili się w kierunku fotografii i rysunku. Jeden z braci Tove był współautorem książki o Muminkach. Choć Jannson jest znana na całym świecie dzięki tej serii, to trzeba podkreślić, że swoją edukację prowadziła w kierunku artystycznym – w Sztokholmie, Paryżu i Helsinkach Tove studiowała grafikę na Akademiach Sztuk Pięknych. Już w 1938 roku odbyła się jej pierwsza indywidualna wystawa. Literacko zadebiutowała siedem lat później. Tove malowała obrazy, tworzyła grafiki, rysunki oraz murale.

Tove Jannson mimo iż miała w swoim życiu kilka związków z mężczyznami, była homoseksualistką. Przez wiele lat musiała ukrywać swoje romanse z kobietami, bowiem ich ujawnienie mogłoby skutkować wybuchem skandalu obyczajowego. Miłością jej życia była Tuulikki Pietilä, którą poznała w 1956 roku. Kobiety mieszkały w stojących obok siebie blokach, między którymi dało się przejść specjalnym korytarzem. W obawie przed niezrozumieniem społecznym kobiety spotykały się po kryjomu. Ponadto, by móc spędzić czas w spokoju, wyjeżdżały na jedną z odludnych wysepek znajdujących się w Zatoce Fińskiej.

Muminki

W 1945 roku ukazał się debiut Tove Jannson pt. „Małe trolle i duża powódź”. Była to pierwsza odsłona przygód Muminków. Ostatecznie seria składa się z 9 części. Po „Małych trollach i dużej powodzi” ukazały się „Kometa nad Doliną Muminków”, „W Dolinie Muminków”, „Pamiętniki Tatusia Muminka”, „Lato Muminków”, „Zima Muminków”, „Opowiadania z Doliny Muminków”, „Tatuś Muminka i morze”, „Dolina Muminków w listopadzie”. Ponadto Muminki występują w kilkunastu komiksach, serialach telewizyjnych i filmach pełnometrażowych. Kilkadziesiąt komiksów stworzył brat Tove – Lars Jansson.

Muminki to fikcyjne istoty, które wyglądem przypominają połączenie hipopotama z człowiekiem i poruszają się na dwóch nogach. Na co dzień mieszkają w dolinie podobnej do jednej z krain Finlandii. W serii ukazały się również „Co było potem? Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi”, „Kto pocieszy Maciupka?”, „Niebezpieczna podróż” oraz „Łobuz w Dolinie Muminków”. Muminki są uwielbiane na całym świecie, w różnych krajach świata powstają wioski stylizowane na Dolinę Muminków. W Szwecji i Finlandii Muminki stanowią dobro narodowe, w wielu sklepach można kupić wyjątkowe pamiątki z podobizną najpopularniejszych postaci – Włóczykijem, Małą Mi, Ryjkiem, Panną Migotką, Paszczakami, Mamą i Tatą Muminka oraz Muminkiem.

Tove Jannson ma na koncie również kilka książek dla dorosłego czytelnika. Ponadto w życiu zajmowała się nie tylko malowaniem i pisaniem powieści, ale również dorabiała w szwedzkojęzycznym magazynie „Garm”, gdzie tworzyła karykatury i ilustracje satyryczne. Głównymi tematami obrazków były sprawy polityczne i społeczne, wiele z nich stanowiły karykatury Adolfa Hitlera. Po wybuchu wojny, pod koniec listopada 1939 roku, po ataku Związku Radzieckiego na Finlandię, władze kraju postanowiły zawiązać sojusz z Hitlerem. Mimo to pismo „Garm” nie zwolniło tempa i nadal publikowało artykuły i ilustracje krytytczne zarówno wobec wschodniego, jak i zachodniego mocarstwa.

Tove Jannson napisała pięć powieści i kilka zbiorów opowiadań. W 1972 roku ukazała się jej książka „Lato”. Dwa lata później swoją premierę miało „Słoneczne miasto”, a w 1984 „Kamienne pole”. W 2017 roku obie książki ukazały się w jednym tomie pt. „Słoneczne miasto” nakładem Wydawnictwa Marginesy. W 1982 roku ukazała się trzecia powieść Jannson pt. „Uczciwa oszustka”. W 1989 roku swoją premierę miała ostatnia powieść fińskiej pisarki pt. „Rent spel”, która w Polsce weszła w skład zbioru opowiadań „Podróż z małym bagażem”. W Polsce ukazał się również zbiór opowiadań Jannson pt. „Córka rzeźbiarza”.

Książki Tove Jannson na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Tove Jansson we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa). Dostępne są zarówno wszystkie części przygód Muminków („Małe trolle i duża powódź”, „Kometa nad Doliną Muminków”, „W Dolinie Muminków”, „Pamiętniki Tatusia Muminka”, „Lato Muminków”, „Zima Muminków”, „Opowiadania z Doliny Muminków”, „Tatuś Muminka i morze”, „Dolina Muminków w listopadzie”) oraz powieści i zbiory opowiadań dla dorosłych („Słoneczne miasto”, „Uczciwa oszustka”, „Lato”).

Co znajdziesz w kategorii: Sport i Rekreacja

Literatura oscylująca wokół tematu sportu oraz rekreacji porusza zagadnienia wielu form ludzkiej aktywności, wpływającej na poprawę sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Większość książek znajdujących się w tej kategorii to biografie najsłynniejszych sportowców oraz ludzi, którzy zmienili oblicze sportu. Z uwagi na dużą popularność piłki nożnej w Polsce znaczna część biografii jest poświęcona piłkarzom, takim jak Robert Lewandowski, Gareth Bale, Christiano Ronaldo czy David Villa. Obecne są tu również pozycje opowiadające historię niemieckiego futbolu czy też „Futbonomia” Simona Kupera i Stefana Szymańskiego pozwalająca spojrzeć na piłkę nożną z zupełnie innej perspektywy. Oprócz życiorysów piłkarzy w kategorii „Sport” znajdują się również biografie takich czempionów jak legenda snookera Steve Davis, najsłynniejszy koszykarz Michael Jordan oraz jeden z najdroższych pięściarzy na świecie Floyd Mayweather. Nie zabrakło tu również wielu znakomitych pozycji z literatury szachowej, w tym cenionych podręczników przeznaczonych do treningu tej skomplikowanej oraz wymagającej gry. Oprócz biografii sportowców czy podręczników przybliżających technikę danego sportu w obrębie tej kategorii mieszczą się również książki na temat diety podczas treningu („Jedz i trenuj” Nancy Clark), a także ćwiczeń dla duszy pokazujących, jak wielkie znaczenie ma prawidłowe oddychanie czy sen („Fitness dla duszy” Kamili Maciejko). Można tu znaleźć również wiele sportowych ciekawostek, na przykład książkę „Sportowa Warszawa przed I wojną światową” Łukasza Jabłońskiego, która przybliża sportowe życie dawnej stolicy, przedstawiając najpopularniejszych ówcześnie sportowców i najczęściej uprawiane dyscypliny.