Trestikova Radka Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Trestikova Radka Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Radka Třeštíková, urodzona w 1981 roku, to czeska pisarka, prawniczka i blogerka. W swoim dorobku literackim ma pięć powieści, z czego jedna doczekała się ekranizacji w 2020 roku. Obecnie Trestikova jest jedną z najpopularniejszych współczesnych czeskich autorek. Na polskim rynku wydawniczym ukazała się tylko jedna powieść jej autorstwa – „Osiem” z 2019 roku.

Pisarka dorastała w Veselí nad Moravou, czeskim mieście położonym w kraju południowomorawskim. Ukończyła prawo na Wydziale Prawa Uniwersytetu Karola. Brała udział w programie Erasmus, dzięki któremu spędziła rok w Hiszpanii. To właśnie tam zaczęła pisać swoje pierwsze opowiadania. Radka Třeštíková przez siedem lat pracowała jako prawnik. W 2019 roku wzięła udział w dziesiątej edycji telewizyjnego konkursu tanecznego StarDance i zajęła w nim siódme miejsce. Od 2011 roku jest jedną z twórczyń bloga czasopisma “Respekt”. W 2012 roku wzięła ślub z Tomášem Třeštíkiem – fotografem i synem znanej dokumentalistki Heleny Třeštíkovej. Para doczekała się dwójki dzieci.

Książka Osiem - Radka Třeštíková

„Osiem” nie jest typowym kryminałem. To połączenie romansu, obyczaju, kryminału i komedii. Autorka miesza powagę z groteską, oryginalność z banałem, błahe odpowiedzi z fundamentalnymi pytaniami. Całość wzbogacona jest o nietypową, intrygującą narrację pełną charakterystycznego czeskiego humoru. W Lasku Diablickim dochodzi do postrzelenia młodej kobiety. Nieprzytomna zostaje przewieziona do szpitala. Policja szuka sprawcy, jednak nie potrafi go znaleźć. Grono podejrzanych jest spore: narzeczony, przyjaciółka, a także rodzina, u której ofiara opiekowała się dziećmi.

Powieść „Osiem” została sprzedana w nakładzie przekraczającym 100 000 egzemplarzy i okazała się jednym z największych czeskich bestsellerów ostatnich lat. Na polskim rynku wydawniczym ukazała się nakładem Wydawnictwa Stara Szkoła, a za jej tłumaczenie odpowiadał Mirosław Śmigielski.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książkę „Osiem” w formie ebooka i papierowej .

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).