Victoria Schwab (V.E. Schwab) Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Victoria Schwab (V.E. Schwab) Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Victoria Schwab (V. E. Schwab) to amerykańska pisarka, autorka przede wszystkim powieści fantasy, z których w Polsce najbardziej znanymi są książki wchodzące w skład cyklu “Odcienie magii”. W 2020 roku została nominowana do nagrody Locus dla najlepszej powieści fantasy. Schwab tworzy przede wszystkim dzieła dla dzieci i młodzieży. Jest także autorką scenariusza serialu “Pierwsze zabójstwo” (opartego na jej opowiadaniu o tym samym tytule, znajdującym się w antologii “Wampiry nie starzeją się nigdy. Opowiadania na ząb”), który w 2022 roku ukazał się na platformie Netflix.

Victoria Schwab - życie i twórczość Victoria Elizabeth

Schwab urodziła się 7 lipca 1987 roku w Kalifornii - dorastała w Nashville w stanie Tennessee. Na studiach początkowo planowała studiować astrofizykę, ale zmieniła swoje zainteresowania po ukończeniu kursów z literatury oraz sztuki. Swoją pierwszą, nieopublikowaną powieść skończyła w trakcie drugiego roku studiów, a przed ich zakończeniem ukazał się jej debiut, “The Near Witch” (2011). W 2015 roku ukazał się pierwszy tom serii “Odcienie magii” zatytułowany “Mroczniejszy odcień magii”. Cykl ten przyniósł jej międzynarodową popularność, którą podtrzymały także późniejsze dzieła, w tym seria “Świat Verity” (“Okrutna pieśń” oraz “Mroczny Duet”).

Cykl “Odcienie magii” Victorii Schwab

Stanowiący pierwszy tom serii “Odcienie magii” autorstwa Victorii Schwab “Mroczniejszy odcień magii” ukazał się w 2015 roku. W Polsce został wydany rok później nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka. Cały cykl rozgrywa się w świecie czterech równoległych Londynów. W Czerwonym życie i magię szanuje się na równi, Biały wyczerpany jest wojnami o magię, Szary jest jej pozbawiony i rządzony przez szalonego króla Jerzego III, a Czarny… ponoć nie istnieje, a już na pewno nikt o nim nie wspomina. Kell, jeden z ostatnich magów, którzy mogą przemieszczać się pomiędzy światami, oficjalnie jest ambasadorem z królestwa rodziny Mareshów z Czerwonego Londynu. Nieoficjalnie uprawia przemyt, który w świecie równoległych miast jest działalnością bardzo niebezpieczną, o czym Kell szybko się przekonuje. Wpada w pułapkę, gdy jest w posiadaniu zakazanego przedmiotu z Czarnego Londynu. By umknąć, przenosi się do Szarego - tam naraża się ambitnej złodziejce Lili Bard. To jednak właśnie z nią wyruszy w podróż między światami, od której będzie zależała przyszłość ich wszystkich…

W kontynuacji historii, “Zgromadzeniu cieni” Victorii Schwab, od wydarzeń z pierwszego tomu minęły cztery miesiące. Po dramatycznych chwilach wszystko wydaje się toczyć normalnym torem, jednak książę Rhy zdecydowanie spoważniał, a Kella nie opuszczają wyrzuty sumienia. Już nie trudni się przemytem między światami, nawiedzają go koszmary i ciągle myśli o Lili. W tym czasie Czerwony Londyn wypełniają przygotowania do Igrzysk Żywiołów, ogromnego międzynarodowego turnieju. Przybędzie na niego wielu gości z wszystkich sąsiednich mocarstw. Równocześnie w innym Londynie kwitnie spokojne życie, a ludzie, którzy ponoć odeszli na zawsze, powracają. Trylogię “Odcienie magii” Victorii Schwab kończy tom “Wyczarowanie światła”. Zbliża się ostateczna bitwa między światłem a ciemnością. Ta ostatnia atakuje kolejny ze światów, Czerwony Londyn, niszcząc kruchą równowagę sił pomiędzy równoległymi miastami. Kell, uznawany za ostatniego żyjącego antariego, maga podróżującego między światami, musi dokonać wielu trudnych wyborów. Nie pomaga mu ponowne pojawienie się Lili Bard, która rozkwitła dzięki serii magicznych prób. Walka toczy się na wszystkich frontach, gdy starożytny wróg powraca.

Książki Victorii Schwab w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku czeka na Was wiele książek autorstwa Victorii Schwab - nie tylko poszczególne tomy “Odcieni magii”, ale także “Korytarz kości”, “Niewidzialne życie Adele LaRue”, “Vicious”, “Miasto duchów” czy “Most dusz”. Znajdziecie je tutaj jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!