V.S. Naipaul Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Maska Afryki, Ebook | V.S. Naipaul

    Maska Afryki to kolejny reportaż słynnego podróżnika i pisarza, którego fascynują pogranicza kultur i odchodzący w zapomnienie świat dawnych wierzeń. Podróżując przez Ugandę, Ghanę, Nigerię, Wybrzeże Kości Słoniowej i w końcu RPA, rozmawia z dyplomatami i członkami rodzin królewskich, politykami i naukowcami, biznesmenami i szamanami, chrześcijanami, muzułmanami i wyznawcami tradycyjnych lokalnych kultów. Oddaje głos swoim rozmówcom i pozwala im wprowadzić czytelnika w św...

V.S. Naipaul Ebooki

V.S. Naipaul (Vidiadhar Surajprasad Naipaul) urodził się w 1932 roku. To brytyjski prozaik, eseista, reportażysta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (2001). Naipaul jest autorem kilkunastu powieści i książek z gatunku non-fiction: reportaży i esejów. W Polsce ukazało się siedem beletrystycznych książek Naipaula – „Masażysta cudotwórca”, „Wybory w Elwirze”, „Nasza ulica”, „Dom pana Biswasa”, „Marionetki”, „W wolnym kraju”, „Partyzanci”, „Zakręt rzeki”, „Rozjaśnić tło” i „Pół życia”. Ponadto w polskim tłumaczeniu możemy przeczytać takie reportaże i zbiory esejów jak „Utrata Eldorado”, „Indie. Miliony zbuntowanych”, „Poza wiarą. Islamskie peregrynacje do nawróconych narodów” oraz „Maska Afryki: odsłony afrykańskiej religijności”.

Naipaul urodził się w Port-of-Spain znajdującym się w Trynidadzie i Tobago. Pochodził z hinduskiej rodziny, która wyemigrowała z północnych Indii. Początkowo Naipaul kształcił się w Trynidzadzie i Tobago, ale w 1950 roku udało mu się wygrać stypendium Oksfordu i wyjechał na studia do Wielkiej Brytanii. Studia ukończył w 1953 roku. Następnie zaczął pracę jako korespondent BBC, gdzie był specjalistą od spraw karaibskich. Później zajął się krytyką literatury w „New Statesman”. W czasie pobytu w Wielkiej Brytanii korzystał z możliwości podróżowania. W tym czasie odwiedził Afrykę, Azję i obie Ameryki.

Pierwsze książki Naipaula

Pierwsze książki Naipaula nawiązywały do kolonialnej historii Trynidadu i Tobago. Debiutował w 1957 roku książką „Masażysta cudotwórca”. Następnie ukazała się jego powieść „Wybory w Elwirze” (1958). Międzynarodową sławę przyniosła mu trzecia książka, w której opisuje Anglię z perspektywy przybysza z jednej z brytyjskich kolonii. Wszystkie trzy książki utrzymane są w ironicznym stylu, w którym widać dystans autora do opisywanej rzeczywistości.

W Polsce Naipaul jest znany głównie z reportaży i esejów wydanych przez Wydawnictwo Czarne. W 2013 w Polsce ukazała się książka „Indie. Miliony zbuntowanych”.

Naipaul, podróżując przez indyjskie metropolie – Bombaj, Madras, Kalkutę i Delhi – stworzył wielowymiarowy obraz jednego z najbardziej niebywałych krajów świata. Kraju jednocześnie będącego jedną z potęg gospodarczych, szybko i dynamicznie rozwijającego się, z drugiej zaś zatrzymanego w czasie, biednego, brudnego i zacofanego. To pełna refleksji opowieść o kontrastach, do których doprowadził kapitalizm w połączeniu z kastowym systemem społeczeństwa w Indiach. Noblista oddaje głos zwykłym mieszkańcom Indii, dzięki czemu jego książka jest bardzo intymnym i wzruszającym dokumentem.

Poza wiarą

Rok później Czarne wydało książkę „Poza wiarą” o islamskich peregrynacjach do nawróconych narodów. Siedemnaście lat po napisaniu „Among the Believers” Naipaul wraca do Indonezji, Iranu, Pakistanu i Malezji. To kraje, gdzie potomkowie islamskich konwertytów stworzyli dziwne i tajemnicze połączenie wiary w Allaha z ludowymi wierzeniami i tradycjami. Naipaul obserwuje i opisuje wpływ islamskiej filozofii i islamskiego fundamentalizmu na życie codzienne – społeczne i polityczne – mieszkańców odwiedzanych terenów. Kolejny raz noblista tworzy mozaikę ludzkich losów, która chwyta za serca.

Maska Afryki. Odsłony afrykańskiej religijności

W 2015 roku na polskim rynku ukazało się tłumaczenie książki „Maska Afryki. Odsłony afrykańskiej religijności”. Tym razem Naipaul kieruje swoją uwagę w kierunku dawnych wierzeń afrykańskich. Podróżuje przez Ugandę, Ghanę, Nigerię i WKS aż do RPA. Jego rozmówcami są nie tylko zwykli ludzie, ale również członkowie rodzin królewskich, dyplomaci, politycy, naukowcy, biznesmeni, szamani, wyznawcy różnych religi, w tym lokalnych kultów.

Naipaul otrzymał szereg prestiżowych nagród literackich. W 1961 roku otrzymał Somerset Maugham Award. Dziesięć lat później, za zbiór opowiadań „W wolnym kraju”, otrzymał Nagrodę Bookera. W 1986 roku w jego ręce trafiła T.S. Eliot Award. W 2001 roku Naipaul otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Akademia Szwedzka przyznała nagrodę „spadkobiercy Conrada, który maluje zmierzch imperiów z perspektywy moralisty”. W 1990 roku, z rąk królowej brytyjskiej, otrzymał tytuł szlachecki.

Choć miał pochodzenie hinduskie i urodził się na Karaibach, Naipaul uważał, że to język definiuje jego przynależność. Jego ojczyzną była angielszczyzna.

Książki V.S. Naipaula na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki V.S. Naipaula w formie papierowej i ebooka.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.