V.S. Naipaul Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

V.S. Naipaul Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

V.S. Naipaul (Vidiadhar Surajprasad Naipaul) urodził się w 1932 roku. To brytyjski prozaik, eseista, reportażysta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (2001). Naipaul jest autorem kilkunastu powieści i książek z gatunku non-fiction: reportaży i esejów. W Polsce ukazało się siedem beletrystycznych książek Naipaula – „Masażysta cudotwórca”, „Wybory w Elwirze”, „Nasza ulica”, „Dom pana Biswasa”, „Marionetki”, „W wolnym kraju”, „Partyzanci”, „Zakręt rzeki”, „Rozjaśnić tło” i „Pół życia”. Ponadto w polskim tłumaczeniu możemy przeczytać takie reportaże i zbiory esejów jak „Utrata Eldorado”, „Indie. Miliony zbuntowanych”, „Poza wiarą. Islamskie peregrynacje do nawróconych narodów” oraz „Maska Afryki: odsłony afrykańskiej religijności”.

Naipaul urodził się w Port-of-Spain znajdującym się w Trynidadzie i Tobago. Pochodził z hinduskiej rodziny, która wyemigrowała z północnych Indii. Początkowo Naipaul kształcił się w Trynidzadzie i Tobago, ale w 1950 roku udało mu się wygrać stypendium Oksfordu i wyjechał na studia do Wielkiej Brytanii. Studia ukończył w 1953 roku. Następnie zaczął pracę jako korespondent BBC, gdzie był specjalistą od spraw karaibskich. Później zajął się krytyką literatury w „New Statesman”. W czasie pobytu w Wielkiej Brytanii korzystał z możliwości podróżowania. W tym czasie odwiedził Afrykę, Azję i obie Ameryki.

Pierwsze książki Naipaula

Pierwsze książki Naipaula nawiązywały do kolonialnej historii Trynidadu i Tobago. Debiutował w 1957 roku książką „Masażysta cudotwórca”. Następnie ukazała się jego powieść „Wybory w Elwirze” (1958). Międzynarodową sławę przyniosła mu trzecia książka, w której opisuje Anglię z perspektywy przybysza z jednej z brytyjskich kolonii. Wszystkie trzy książki utrzymane są w ironicznym stylu, w którym widać dystans autora do opisywanej rzeczywistości.

W Polsce Naipaul jest znany głównie z reportaży i esejów wydanych przez Wydawnictwo Czarne. W 2013 w Polsce ukazała się książka „Indie. Miliony zbuntowanych”.

Naipaul, podróżując przez indyjskie metropolie – Bombaj, Madras, Kalkutę i Delhi – stworzył wielowymiarowy obraz jednego z najbardziej niebywałych krajów świata. Kraju jednocześnie będącego jedną z potęg gospodarczych, szybko i dynamicznie rozwijającego się, z drugiej zaś zatrzymanego w czasie, biednego, brudnego i zacofanego. To pełna refleksji opowieść o kontrastach, do których doprowadził kapitalizm w połączeniu z kastowym systemem społeczeństwa w Indiach. Noblista oddaje głos zwykłym mieszkańcom Indii, dzięki czemu jego książka jest bardzo intymnym i wzruszającym dokumentem.

Poza wiarą

Rok później Czarne wydało książkę „Poza wiarą” o islamskich peregrynacjach do nawróconych narodów. Siedemnaście lat po napisaniu „Among the Believers” Naipaul wraca do Indonezji, Iranu, Pakistanu i Malezji. To kraje, gdzie potomkowie islamskich konwertytów stworzyli dziwne i tajemnicze połączenie wiary w Allaha z ludowymi wierzeniami i tradycjami. Naipaul obserwuje i opisuje wpływ islamskiej filozofii i islamskiego fundamentalizmu na życie codzienne – społeczne i polityczne – mieszkańców odwiedzanych terenów. Kolejny raz noblista tworzy mozaikę ludzkich losów, która chwyta za serca.

Maska Afryki. Odsłony afrykańskiej religijności

W 2015 roku na polskim rynku ukazało się tłumaczenie książki „Maska Afryki. Odsłony afrykańskiej religijności”. Tym razem Naipaul kieruje swoją uwagę w kierunku dawnych wierzeń afrykańskich. Podróżuje przez Ugandę, Ghanę, Nigerię i WKS aż do RPA. Jego rozmówcami są nie tylko zwykli ludzie, ale również członkowie rodzin królewskich, dyplomaci, politycy, naukowcy, biznesmeni, szamani, wyznawcy różnych religi, w tym lokalnych kultów.

Naipaul otrzymał szereg prestiżowych nagród literackich. W 1961 roku otrzymał Somerset Maugham Award. Dziesięć lat później, za zbiór opowiadań „W wolnym kraju”, otrzymał Nagrodę Bookera. W 1986 roku w jego ręce trafiła T.S. Eliot Award. W 2001 roku Naipaul otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Akademia Szwedzka przyznała nagrodę „spadkobiercy Conrada, który maluje zmierzch imperiów z perspektywy moralisty”. W 1990 roku, z rąk królowej brytyjskiej, otrzymał tytuł szlachecki.

Choć miał pochodzenie hinduskie i urodził się na Karaibach, Naipaul uważał, że to język definiuje jego przynależność. Jego ojczyzną była angielszczyzna.

Książki V.S. Naipaula na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki V.S. Naipaula w formie papierowej i ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: Książki obcojęzyczne

W kategorii „Książki obcojęzyczne” umieszczone zostały wszystkie utwory napisane w języku innym niż polski. Znajdują się tutaj publikacje autorów pochodzących z różnych krajów i kultur, poruszające wiele różnych tematów, problemów czy zagadnień. Publikacje w kategorii „Książki obcojęzyczne” przeznaczone są dla czytelników, którzy przez lekturę książek w językach obcych chcą podszkolić swoją znajomość danego języka. Niektóre z publikacji zostały specjalnie przygotowane, aby pomóc w takiej nauce. Znaleźć tu można zarówno klasyki literatury światowej, jak i książki współczesnych pisarzy. Czytelnicy mogą przeczytać w oryginale m.in. książki amerykańskiego pisarza, autora fantasy i opowieści grozy oraz jednego z prekursorów fantastyki naukowej H.P. Lovecrafta (“The Call of Cthulhu”, “The Shadow Out of Time”), czołowego przedstawiciela nurtu powieści detektywistycznej i twórcy postaci Sherlocka Holmesa, Arthura Conana Doyle’a (“The Hound of the Baskervilles”, “A Study in Scarlet”), czy irlandzkiego poety, prozaika i dramatopisarza Oscara Wilde’a (“The Happy Prince and Other Tales”, “The Canterville Ghost”). W nauce języka pomogą wydania dwujęzyczne, tego typu pozycje oferuje m.in. wydawnictwo Wymowne. W ich ofercie znaleźć możemy takie tytuły jak “Treasure Island” Roberta Louisa Stevensona, “Heart of Darkness” Josepha Conrada czy “The Sphinx Without a Secret” Oscara Wilde’a. Alternatywny sposób nauki proponuje wydawnictwo Poltex. Przygotowane przez nich książki mają pomóc czytelnikowi w nauce dzięki czytaniu i jednoczesnym słuchaniu przez niego tekstu w języku angielskim oraz wykonywaniu specjalnych ćwiczeń po każdym rozdziale. Oferują oni takie tytuły jak “The Adventures of Sherlock Holmes” Arthura Conana Doyle’a, “Anne of Green Gables” Lucy Maud Montgomery, “The Secret Garden” Frances Hodgson Burnett, “Frankenstein” Mary Shelley, “Alice in Wonderland” Lewisa Carrolla czy “The Picture of Dorian Gray” Oscara Wilde’a. Najwięcej książek w tej kategorii napisanych zostało w języku angielskim, ale znajdują się tu również pozycje w języku rosyjskim, francuskim czy niemieckim.