V.S. Naipaul Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

V.S. Naipaul Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

V.S. Naipaul (Vidiadhar Surajprasad Naipaul) urodził się w 1932 roku. To brytyjski prozaik, eseista, reportażysta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (2001). Naipaul jest autorem kilkunastu powieści i książek z gatunku non-fiction: reportaży i esejów. W Polsce ukazało się siedem beletrystycznych książek Naipaula – „Masażysta cudotwórca”, „Wybory w Elwirze”, „Nasza ulica”, „Dom pana Biswasa”, „Marionetki”, „W wolnym kraju”, „Partyzanci”, „Zakręt rzeki”, „Rozjaśnić tło” i „Pół życia”. Ponadto w polskim tłumaczeniu możemy przeczytać takie reportaże i zbiory esejów jak „Utrata Eldorado”, „Indie. Miliony zbuntowanych”, „Poza wiarą. Islamskie peregrynacje do nawróconych narodów” oraz „Maska Afryki: odsłony afrykańskiej religijności”.

Naipaul urodził się w Port-of-Spain znajdującym się w Trynidadzie i Tobago. Pochodził z hinduskiej rodziny, która wyemigrowała z północnych Indii. Początkowo Naipaul kształcił się w Trynidzadzie i Tobago, ale w 1950 roku udało mu się wygrać stypendium Oksfordu i wyjechał na studia do Wielkiej Brytanii. Studia ukończył w 1953 roku. Następnie zaczął pracę jako korespondent BBC, gdzie był specjalistą od spraw karaibskich. Później zajął się krytyką literatury w „New Statesman”. W czasie pobytu w Wielkiej Brytanii korzystał z możliwości podróżowania. W tym czasie odwiedził Afrykę, Azję i obie Ameryki.

Pierwsze książki Naipaula

Pierwsze książki Naipaula nawiązywały do kolonialnej historii Trynidadu i Tobago. Debiutował w 1957 roku książką „Masażysta cudotwórca”. Następnie ukazała się jego powieść „Wybory w Elwirze” (1958). Międzynarodową sławę przyniosła mu trzecia książka, w której opisuje Anglię z perspektywy przybysza z jednej z brytyjskich kolonii. Wszystkie trzy książki utrzymane są w ironicznym stylu, w którym widać dystans autora do opisywanej rzeczywistości.

W Polsce Naipaul jest znany głównie z reportaży i esejów wydanych przez Wydawnictwo Czarne. W 2013 w Polsce ukazała się książka „Indie. Miliony zbuntowanych”.

Naipaul, podróżując przez indyjskie metropolie – Bombaj, Madras, Kalkutę i Delhi – stworzył wielowymiarowy obraz jednego z najbardziej niebywałych krajów świata. Kraju jednocześnie będącego jedną z potęg gospodarczych, szybko i dynamicznie rozwijającego się, z drugiej zaś zatrzymanego w czasie, biednego, brudnego i zacofanego. To pełna refleksji opowieść o kontrastach, do których doprowadził kapitalizm w połączeniu z kastowym systemem społeczeństwa w Indiach. Noblista oddaje głos zwykłym mieszkańcom Indii, dzięki czemu jego książka jest bardzo intymnym i wzruszającym dokumentem.

Poza wiarą

Rok później Czarne wydało książkę „Poza wiarą” o islamskich peregrynacjach do nawróconych narodów. Siedemnaście lat po napisaniu „Among the Believers” Naipaul wraca do Indonezji, Iranu, Pakistanu i Malezji. To kraje, gdzie potomkowie islamskich konwertytów stworzyli dziwne i tajemnicze połączenie wiary w Allaha z ludowymi wierzeniami i tradycjami. Naipaul obserwuje i opisuje wpływ islamskiej filozofii i islamskiego fundamentalizmu na życie codzienne – społeczne i polityczne – mieszkańców odwiedzanych terenów. Kolejny raz noblista tworzy mozaikę ludzkich losów, która chwyta za serca.

Maska Afryki. Odsłony afrykańskiej religijności

W 2015 roku na polskim rynku ukazało się tłumaczenie książki „Maska Afryki. Odsłony afrykańskiej religijności”. Tym razem Naipaul kieruje swoją uwagę w kierunku dawnych wierzeń afrykańskich. Podróżuje przez Ugandę, Ghanę, Nigerię i WKS aż do RPA. Jego rozmówcami są nie tylko zwykli ludzie, ale również członkowie rodzin królewskich, dyplomaci, politycy, naukowcy, biznesmeni, szamani, wyznawcy różnych religi, w tym lokalnych kultów.

Naipaul otrzymał szereg prestiżowych nagród literackich. W 1961 roku otrzymał Somerset Maugham Award. Dziesięć lat później, za zbiór opowiadań „W wolnym kraju”, otrzymał Nagrodę Bookera. W 1986 roku w jego ręce trafiła T.S. Eliot Award. W 2001 roku Naipaul otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Akademia Szwedzka przyznała nagrodę „spadkobiercy Conrada, który maluje zmierzch imperiów z perspektywy moralisty”. W 1990 roku, z rąk królowej brytyjskiej, otrzymał tytuł szlachecki.

Choć miał pochodzenie hinduskie i urodził się na Karaibach, Naipaul uważał, że to język definiuje jego przynależność. Jego ojczyzną była angielszczyzna.

Książki V.S. Naipaula na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki V.S. Naipaula w formie papierowej i ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Do kategorii „Pozostałe” zostały przypisane wszystkie publikacje, które nie przynależą do żadnej z konkretnych kategorii takich jak: Dla dzieci, Dla młodzieży, Poradniki / Edukacja / Hobby, Powieści i lektury, Dom / Moda / Hobby, Dom / Wnętrze / Ogród, Kolorowanki, Moda i styl, Filozofia, Historia, Historia najnowsza, Historia nowożytna, II wojna światowa, Starożytność i średniowiecze, Internet, komputery, informatyka, Komiks i książka graficzna, Książki obcojęzyczne, Kuchnia / Diety / Fitness, Kultura / Sztuka / Design, Literatura, Fantastyka / Horror, Kryminał / Sensacja / Thriller, Literatura piękna, Poezja / Dramat, Powieść historyczna, Powieść obyczajowa, Romans / Erotyka, Literatura faktu, Biografia / Autobiografia / Wspomnienia, Książki podróżnicze / Przewodniki, Literatura popularnonaukowa, Reportaż, Marketing / Zarządzanie / Finanse, Nauka języków, Nauki ścisłe / Medycyna, Podręczniki / Encyklopedie, Poradniki, Prasa, Prawo, Psychologia / Społeczeństwo / Polityka, Religia, Sport /Rekreacja, Technika / Inżynieria / Rolnictwo oraz Zdrowie / Rodzina / Związki. Kategoria „Pozostałe” zawiera publikacje, których nie da się przypisać tylko do jednej z tych kategorii, gdyż ich granice są bardzo często niewyraźne. To książki znajdujące się zazwyczaj na styku wielu różnych gatunków, wymykające się jednoznacznej klasyfikacji i kategoryzacji.