Viktor E. Frankl Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Viktor E. Frankl Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Viktor Emil Frankl był austriackim psychiatrą i psychoterapeutą, twórcą logoterapii, rozumianej jako psychoterapia egzystencjalna. Jego najbardziej znaną książką pozostaje “Człowiek w poszukiwaniu sensu”, opisująca metody psychoterapeutyczne, które Frankl opracował w dużej mierze na podstawie swoich przeżyć z czasu spędzonego w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Podejście Frankla nazywane jest trzecią szkołą wiedeńską (gdzie pierwsza była freudowska - od nazwiska Zygmunta Freuda , a druga - andlerowska, od nazwiska Alfreda Adlera). W 1969 roku otrzymał Krzyż Honorowy I Klasy za Naukę i Sztukę, w 1981 roku - Odznakę Honorową za Naukę i Sztukę, w 1988 roku Wielką Srebrną Odznakę Honorową z Gwiazdą za Zasługi dla Republiki Austrii, a w 1995 roku Wielką Złotą Odznakę Honorową z Gwiazdą za Zasługi dla Republiki Austrii. Rok wcześniej tytuł doktora honoris causa przyznały mu Uniwersytet Karola w Pradze oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Życiorys Viktora Emila Frankla

Viktor E. Frankl urodził się 26 marca 1905 roku w Wiedniu, tam też zmarł 2 września 1997 roku. W stolicy Austrii studiował medycynę, później był także doktorem filozofii oraz profesorem neurologii i psychiatrii Wydziału Medycznego Uniwersytetu Wiedeńskiego, jak również profesorem logoterapii American International University w Kalifornii. Na początku swojej drogi naukowej pozostawał pod dużym wpływem Freuda, później filozofów egzystencjalnych takich jak Søren Kierkegaard czy Fryderyk Nietzsche. W czasie II wojny światowej, w latach 1942-1945, był więźniem obozów koncentracyjnych w Theresienstadt, Auschwitz oraz Dachau. To ten okres i związane z nim doświadczenia znacząco wpłynęły na kształt stworzonej przez niego logoterapii. Jest to opracowana przez Frankla metoda psychoterapii, która skupia się, w pewnym uproszczeniu, na poznaniu samego siebie przez pacjenta i akceptacji swojej istoty oraz swojego znaczenia w świecie jako jego części. Trzecia szkoła wiedeńska zawiera w sobie elementy egzystencjalizmu oraz behawioryzmu, uważa się ją także za ważny element w ramach psychologii humanistycznej.

Książki Viktora Emila Frankla

Wśród książek, których autorem jest Viktor E. Frankl znajdują się takie tytuły jak: “Człowiek cierpiący (Homo patiens)”, “Psycholog w obozie koncentracyjnym” czy “Nieuświadomiony Bóg”. Najbardziej znaną książką tego autora pozostaje jednak “Człowiek w poszukiwaniu sensu”, pozycja uznawana za jeden z najbardziej wpływowych tytułów w literaturze psychiatrycznej od czasu publikacji Zygmunta Freuda. Tom ten otwiera długi, zaskakująco suchy, a przy tym poruszający opis osobistych przeżyć Frankla z pięcioletniego pobytu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Psychiatra opisuje w nim swoje zmagania, także w poszukiwaniu powodów, by żyć. Druga część książki skupia się na metodach psychoterapeutycznych, opracowanych przez Viktora E. Frankla na bazie opisanych wcześniej doświadczeń wojennych. W przeciwieństwie do Freuda, który twierdził, że człowiekiem rządzi popęd seksualny oraz pokusy, Frankl wskazuje na poszukiwanie sensu i celu jako najgłębszych sił motywujących ludzi do działania. “Człowiek w poszukiwaniu sensu” dostępny jest na Woblinku zarówno jako ebook, książka papierowa, jak i audiobook.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Kategoria „Fantastyka / Horror” zawiera książki należące przede wszystkim do gatunku fantastyki. Jest to obszerny, rozbudowany oraz bardzo pojemny gatunek literacki charakteryzujący się osadzaniem opisywanej historii w świecie przedstawionym różnym od rzeczywistego. Autorzy takich publikacji często opisują zjawiska nadprzyrodzone oraz wykreowane przez siebie technologie czy bronie. W ramy fantastyki należy włączyć fantastykę naukową (science fiction), której akcja toczy się zazwyczaj w przyszłości, oraz fantasy, w której znaleźć możemy elementy mitologii i folkloru. W obrębie dokładniejszych podziałów funkcjonują również liczne podgatunki, takie jak na przykład weird fiction, low fantasy, urban fantasy czy space opera. W kategorii „Fantastyka / Horror” znajdują się również książki należące do literatury grozy, czyli horrory. Charakteryzują się one takim ukształtowaniem świata przedstawionego, że występujące w nim wydarzenia nie mogą zostać wytłumaczone bez odwołania się do zjawisk paranormalnych czy nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u odbiorcy poczucia zagrożenia, strachu czy obrzydzenia. Najczęściej podejmowanymi w horrorze motywami są nawiedzenia (ludzi, przedmiotów, miejsc), wampiry, zombie, duchy, wilkołaki, demony, diabły, wiedźmy i tym podobne. W serwisie Woblink.com odnaleźć można należącą do fantastyki postapokaliptycznej serię „Metro” napisaną przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, nominowaną do licznych nagród literackich i utrzymaną w steampunkowym klimacie „Zadrę” Krzysztofa Piskorskiego, książkę „Player One” Ernesta Cline’a, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Stevena Spielberga, powieści Terry’ego Pratchetta (zarówno te należące do „Świata Dysku”, jak i te spoza serii). Miłośnicy grozy znajdą tu natomiast zarówno „Frankensteina” Mary Shelley, uznawanego za prekursora całego gatunku, „Draculę” Brama Stokera, dzięki któremu postać wampira na trwałe weszła do popkultury, czy „Dziecko Rosemary” Iry Levin, na podstawie którego Roman Polański wyreżyserował kultowy film pod tym samym tytułem.