William Shakespeare Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

William Shakespeare Historia - książki, ebooki i audiobooki

William Shakespeare (Szekspir) to angielski poeta, aktor, a nade wszystko dramaturg i dramatopisarz, uważany za jednego z najwybitniejszych twórców literatury angielskiej. Przypisuje się mu stworzenie 38 sztuk teatralnych, 154 sonetów oraz wielu utworów z innych gatunków. Ogłoszony został narodowym poetą angielskim, a jego sława – choć niemała już za życia – rozkwitła najbardziej już po jego śmierci. Istnieje wiele trudności z ustaleniem pewnych faktów dotyczących życia Williama Shakespeare’a, a także autorstwa wszystkich przypisywanych mu dzieł. Niemniej badania wskazują na to, że gro swoich utworów napisał pomiędzy rokiem 1586 a 1612. Shakespeare z wyjątkową łatwością był w stanie tworzyć zarówno komedie, jak i tragedie. Wśród nich z pewnością należy wskazać takie dramaty jak „Hamlet”, „Makbet”, „Otello”, „Burza”, „Romeo i Julia”. Jego dzieła przetłumaczono na wiele języków i pozostaje on najczęściej cytowanym pisarzem świata anglojęzycznego. Wiele z użytych przez niego słów i stworzonych neologizmów weszło na stałe do języka angielskiego – mówi się, że jest ich około 1600.

Życiorys Williama Shakespeare'a

William Shakespeare najprawdopodobniej urodził się w kwietniu 1564 roku w Stratford-upon-Avon. Był trzecim z ośmiorga dzieci rękawicznika i lokalnego polityka, Johna Shakespeare’a, oraz Mary Arden, kobiety pochodzącej z dość znanej i majętnej rodziny. Para była kuzynostwem – ich matki były siostrami. William został ochrzczony 26 kwietnia, przypuszcza się zatem, że urodził się nie wcześniej niż kilka dni przed tą datą. Z reguły za dzień narodzin pisarza przyjmuje się dzień 23 kwietnia 1564 roku. William Shakespeare uczył się w szkole w Stratford, gdzie uzyskał klasyczne wykształcenie w zakresie łaciny, historii, literatury antycznej oraz retoryki. Musiał przerwać jednak naukę, najpewniej z powodu finansowych kłopotów ojca, które związane były w nielegalnym handlem wełną. Nie wiadomo, czy później kontynuował swoją edukację. Pracował natomiast w różnych rezydencjach jako guwerner, sekretarz, a także w dworskich przedstawieniach jako aktor. 18-letni William ożenił się w 1582 roku z 26-letnią wówczas Anne Hathaway – najprawdopodobniej pod wpływem jej rodziny, gdyż Anne była już wtedy w trzecim miesiącu ciąży. Para miała troje dzieci – Susannę (ur. 1583) oraz bliźnięta Hamnet i Judith (ur. 1585). Chłopiec zmarł w 1596 roku – przypuszcza się, że była to jedna z inspiracji do napisania dzieła „Hamlet”.

Niewiele wiemy o życiu Williama Shakespeare’a po narodzinach bliźniaków. Te siedem pustych lat określa się czasem jako stracone (the lost years), a życie pisarza w tym okresie pozostaje w sferze domysłów. Istnieje teoria, że William był w tym czasie aresztowany za kłusownictwo lub że pracował jako nauczyciel, a nawet, że był żołnierzem w Holandii. Prawdopodobne, że podróżował w tym czasie po Europie kontynentalnej, poznając takie tuzy jak Michel de Montaigne czy Giordano Bruno. Niemniej najczęściej uznaje się, że dołączył do trupy aktorskiej w Londynie. Pierwsza pewna wzmianka o Williamie pojawia się w broszurze Roberta Greene’a z roku 1592. Dzięki temu wiemy, że w tym czasie Shakespeare był już członkiem Trupy Lorda Szambelana Henry’ego Carey’a (później znanej jako King’s Men, po zmianie mecenasa na króla Jakuba I). Pierwszy raz jego nazwisko zaczęło pojawiać się jako autora sztuk w roku 1598. Najpewniej oprócz pisania tekstów dla Trupy Lorda Szambelana zajmował się także finansami oraz grywał niewielkie role. Nie bez znaczenia jest także fakt, że był współwłaścicielem Globe Theatre. Shakespeare’owi udało się zdobyć dla swojej trupy wyjątkowego mecenasa – króla Jakuba I. Dzięki wsparciu bogatego hrabiego Henry’ego Wriothesley’a uzyskał także pomoc finansową dla własnej twórczości.

Żona Williama została w Stratfordzie, gdy ten przeniósł się do Londynu. Z dokumentów z tamtych czasów wynika, że jego majątek rósł dość szybko, dzięki czemu był w stanie kupić dom w dzielnicy Blackfriars, a potem także posiadłość w Stratford, New Place. Po wielu staraniach Shakespeare uzyskał herb dla swojego ojca, który starał się o to znacznie wcześniej, jednak nie mógł go uzyskać z przyczyn finansowych. Dewiza brzmiała: „Non Sanz Droit” (Nie bez prawa). William Shakespeare powrócił do rodziny do Stratford w roku 1613. Zmarł w New Place 23 kwietnia 1616 roku. Został pochowany w tym mieście w kolegiacie Świętej Trójcy. Jego nagrobek znajduje się w absydzie, co pisarz zapewnił sobie wcześniejszym zakupem tego przywileju. Pomnik przedstawia popiersie pisarza trzymającego pióro w ręce.

Twórczość Szekspira

Wiele komedii, tragedii czy kronik autorstwa Williama Shakespeare’a uznawanych jest za arcydzieła w swoich gatunkach, a także w literaturze angielskiej. Większość została wystawiona na deskach Globe Theatre. Został on wybudowany w roku 1599, lecz spłonął w 1613 w trakcie wystawiania „Henryka VIII”. Twórczość Shakespeare’a przesiąknięta jest zapożyczeniami motywów z literatury wcześniejszej (co stanowiło także o specyfice epoki, pozbawionej w dodatku przecież praw autorskich), a także ówczesnej, w tym pochodzącej z innych kręgów kulturowych. Wśród nich znajdują się nowele włoskie, utwory Plutarcha czy kroniki Raphaela Holinsheda dotyczące historii Brytanii. Na przykład „Król Lear” opiera się na wydanej wcześniej sztuce pod tym samym tytułem, a „Hamlet” na tak zwanym „Ur-Hamlecie”, którego treść niestety nie dotrwała do naszych czasów.

Wśród ekspertów dzieła teatralne Shakespeare’a umownie podzielone są na trzy części zgodnie z okresem, w którym powstały. Mówimy zatem o wczesnych komediach i kronikach (ok. 1590-1596, w tym na przykład „Sen nocy letniej”), utwory z okresu pośredniego (ok. 1595-1609, większość najbardziej znanych sztuk, w tym „Otello”, „Makbet” czy „Romeo i Julia”) oraz późne romanse (ok. 1610-1612, „Burza” czy „Opowieść zimowa”). Te ostatnie zawierają w sobie najwięcej elementów fantastycznych. Dzieła te dzielone są także z reguły na komedie, tragedie i kroniki, choć współcześnie wprowadza się dodatkowe podziały na tzw. sztuki problemowe, czyli takie, które zawierają elementy komedii i tragedii („Miarka za miarkę”), jak również wyróżnia się romanse („Opowieść zimowa”).

Problematycznym jest ustalenie chronologii powstawania poszczególnych sztuk, a także w ogóle dzieł Williama Shakespeare’a. Istnieje często kilka różnych ich wydań, a sam pisarz nigdy nie skompilował autoryzowanego ich wydania. W dodatku nierzadko sztuki wystawiane były zanim jeszcze ukazały się drukiem. Pomimo wielu kontrowersji z reguły akceptowana jest teoria, wedle której pierwszą, najstarszą sztuką, napisaną w 1590 roku jest „Henryk VI, część 1”, z kolei najmłodsze stworzone zostały w 1612 roku – należą do nich „Henryk VIII” czy „Dwóch szlachetnych krewnych”).

William Shakespeare jest także uznanym twórcą sonetów – napisał ich 154. Najprawdopodobniej pisane one były przez dłuższy okres czasu – szacuje się, że już od lat 90. XVI wieku. Nie znamy okoliczności ich wydania – z wyjątkiem dwóch pierwszych utworów, które pojawiły się one w dziele „Shakespeare’s Sonnets”. Pierwszych 17 sonetów traktuje o młodzieńcu nawoływanym do małżeństwa oraz spłodzenia potomstwa, by przekazać dalej swoją urodę. Utwory 18-126 opowiadają o mężczyźnie, w którym zakochany jest podmiot liryczny. 127-152 skupiają się na miłości poety do swojej kochanki, a dwa ostatnie są alegoryczne.

Dzieła Williama Shakespeare'a dostępne w księgarni Woblink

Dzieła Williama Shakespeare'a do dziś pozostają jednymi z najpowszechniej znanych na całym świecie utworów literatury angielskiej. Przetłumaczone na ogromną ilość języków, wystawiane są na deskach rozmaitych teatrów, a także chętnie adaptowane w innych gałęziach sztuki. Motywy czy wyrażenia występujące w niektórych z nich, jak na przykład w „Hamlecie” czy „Romeo i Julii”, weszły na stałe do kanonu kulturalnego świata zachodniego, a także do języka codziennego. Twórczość Williama Shakespeare’a pozostaje źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń artystek i artystów. Nie sposób nie wspomnieć tutaj o takich tytułach jak „Wiele hałasu o nic”, „Jak wam się podoba”, „Stracone zachody miłości”, „Tytus Andronikus” czy „Kupiec wenecki”. Możecie je wszystkie znaleźć na Woblink – zarówno jako książki papierowe, ebooki (epub, mobi), jak i audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).