Witold Gadowski Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Witold Gadowski Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Witold Gadowski jest polskim publicystą, dziennikarzem, pisarzem i poetą, wiceprezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Gadowski jest przede wszystkim dziennikarzem śledczym i przez wiele lat pracował chociażby w ekipie „Superwizjera” w stacji TVN. Jest laureatem wielu nagród, w tym Grand Press 2004 za swój reportaż o mafii paliwowej. Witold Gadowski napisał także wiele opowiadań i wierszy. Największą popularność przyniosła mu trylogia powieści o Andrzeju Brennerze, niezależnym dziennikarzu śledczym.

Życiorys i kariera literacka Witolda Gadowskiego

Witold Gadowski urodził się 4 listopada 1964 roku w Zakopanem. Jest absolwentem psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w czasie studiów był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów i oraz członkiem-założycielem Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Później Gadowski rozpoczął karierę dziennikarską, najpierw na łamach „Czasu Krakowskiego”, później jako reporter śledczy „Gazety Polskiej”. Był także korespondentem wojennym w latach 90. XX wieku na Bałkanach. Gadomski organizował tam też konwoje z pomocą dla ofiar wojny w Kosowie.

Na początku XXI wieku Witold Gadowski był dyrektorem Wydziału Informacji Urzędu Miasta Krakowa oraz rzecznikiem prasowym Prezydenta Andrzeja Gołasia. Przede wszystkim jednak rozwijał się w obszarze dziennikarstwa. Przez wiele lat był reporterem programu „Superwizjer” emitowanego w stacji TVN. Później (2007-2009) był dyrektorem krakowskiego oddziału Telewizji Polskiej, a później przez chwilę dyrektorem TVP1.

Witold Gadomski wraz z Przemysławem Wojciechowskim są twórcami cyklu reportaży pt. „Tragarze śmierci”, które opowiadały o współczesnym terroryzmie. Gadomski był autorem i współautorem wielu wywiadów, w tym z Iliczem Ramirezem Sanchezem, zwanym „Carlosem” lub „Szakalem”, i jego żoną, czy z Astrid Prill, jedną z założycielek RAF. W 2010 roku ukazała się książka pt. „Tragarze śmierci. Polskie związki ze światowym terroryzmem” autorstwa Witolda Gadomskiego oraz Przemysława Wojciechowskiego. Jej wersję papierową znajdziecie na Woblink.

Witold Gadowski – cykl o Andrzeju Brennerze

W 2018 roku nakładem Wydawnictwa Replika ukazał się pierwszy tom trylogii powieści autorstwa Witolda Gadomskiego opowiadających o Andrzeju Brennerze, niezależnym dziennikarzu śledczym. Chronologicznie pierwszy był „Smak wojny” (choć wydany jako drugi w kolejności). Andrzej Benner zostaje wysłany wraz z przyjacielem jako korespondent wojenny do Kosowa. Tam bezpośrednio doświadcza wojennego chaosu, jaki jest codziennością mieszkańców tego zakątka Europy, krwawych starć między Serbami a Albańczykami. Benner drąży, wchodzi coraz głębiej w ten świat pełen wystrzałów, wybuchów i cierpienia. To właśnie tam znajduje też miłość. Piękna Serbka Vesna zdaje się być promieniem nadziei w tych pełnych ciemności dniach. W „Wieży komunistów”, która ukazała się jako pierwsza książka Gadomskiego o Brennerze, dziennikarz wpada na trop być może największej afery będącej w ogniu przemian ustrojowych końca XX wieku Polski. Wygląda na to, że niektórym nie w smak oddawać władzę i wpływy. Wojskowi i politycy, agenci i oficerowie próbują tak pokierować działaniami, by zyskać jak najwięcej, a przy tym samemu nie zostać odkrytym. Brenner musi zmierzyć się z wieloma rzucanymi mu pod nogi kłodami, by ujawnić prawdziwe układy rządzące państwem. Tymczasem jego przeciwnicy nie przebierają w środkach. Ostatnią częścią trylogii Gadowskiego jest „Szlag trafił”, w którym Brenner 10 kwietnia 2010 roku ląduje w Smoleńsku i na miejscu obserwuje wszystko, co dzieje się po katastrofie prezydenckiego samolotu, a także stara się dociec, co tak naprawdę się wydarzyło. Wszystkie tomy cyklu o Andrzeju Brennerze autorstwa Witolda Gadowskiego znajdziecie na Woblink.

Książki Witolda Gadowskiego w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie niejedną książkę autorstwa Witolda Gadomskiego. Czekają tu takie tytuły jak „Dziennik chuligana”, „Lokal dla awanturnych”, „Tragarze śmierci”, a także wszystkie tomy cyklu o Andrzeju Brennerze. Te i inne polskie powieści dostępne są na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Kategoria „Fantastyka / Horror” zawiera książki należące przede wszystkim do gatunku fantastyki. Jest to obszerny, rozbudowany oraz bardzo pojemny gatunek literacki charakteryzujący się osadzaniem opisywanej historii w świecie przedstawionym różnym od rzeczywistego. Autorzy takich publikacji często opisują zjawiska nadprzyrodzone oraz wykreowane przez siebie technologie czy bronie. W ramy fantastyki należy włączyć fantastykę naukową (science fiction), której akcja toczy się zazwyczaj w przyszłości, oraz fantasy, w której znaleźć możemy elementy mitologii i folkloru. W obrębie dokładniejszych podziałów funkcjonują również liczne podgatunki, takie jak na przykład weird fiction, low fantasy, urban fantasy czy space opera. W kategorii „Fantastyka / Horror” znajdują się również książki należące do literatury grozy, czyli horrory. Charakteryzują się one takim ukształtowaniem świata przedstawionego, że występujące w nim wydarzenia nie mogą zostać wytłumaczone bez odwołania się do zjawisk paranormalnych czy nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u odbiorcy poczucia zagrożenia, strachu czy obrzydzenia. Najczęściej podejmowanymi w horrorze motywami są nawiedzenia (ludzi, przedmiotów, miejsc), wampiry, zombie, duchy, wilkołaki, demony, diabły, wiedźmy i tym podobne. W serwisie Woblink.com odnaleźć można należącą do fantastyki postapokaliptycznej serię „Metro” napisaną przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, nominowaną do licznych nagród literackich i utrzymaną w steampunkowym klimacie „Zadrę” Krzysztofa Piskorskiego, książkę „Player One” Ernesta Cline’a, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Stevena Spielberga, powieści Terry’ego Pratchetta (zarówno te należące do „Świata Dysku”, jak i te spoza serii). Miłośnicy grozy znajdą tu natomiast zarówno „Frankensteina” Mary Shelley, uznawanego za prekursora całego gatunku, „Draculę” Brama Stokera, dzięki któremu postać wampira na trwałe weszła do popkultury, czy „Dziecko Rosemary” Iry Levin, na podstawie którego Roman Polański wyreżyserował kultowy film pod tym samym tytułem.