Witold Gadowski Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Lokal dla awanturnych, Książka | Witold Gadowski

    Pierwszy w dorobku znanego dziennikarza i reportera zbiór krótkich, publicystycznych migawek, w których przegląda się Polska na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jak mówi autor: pisałem te teksty dla pełnokrwistych facetów i kobiet. Nie bawię się w kotka i myszkę z wpływowymi salonami, za nic mam fochy mniemanych wielkości. Bo w ogóle – poza prawdą – niewiele mnie już obchodzi. Nigdy z nikim się nie układałem i nie przedkładam dobrego wychowania ponad szczerość. Pamiętajcie j...

    Promocja
    okładka Krew nie woda. Polskie zapiski współczesne, Książka | Witold Gadowski

    Kolejny w dorobku znanego dziennikarza i reportera zbiór krótkich, publicystycznych migawek, w których przegląda się Polska na przestrzeni ostatnich kilku lat. Teksty, które teraz zuchwale cisnę Państwu przed oczy, pisałem z myślą o Naszym Kraju, o tym, co czeka go w najbliższych latach. Często pisane były szybko, z przeświadczeniem, że trzeba działać już, teraz! Bo ominie nas coś ważnego. Jaka jest zatem ta polska krew? Jasna, bulgocząca w tętnicach, czy też ciemna, wolno ...

Witold Gadowski Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Witold Gadowski jest polskim publicystą, dziennikarzem, pisarzem i poetą, wiceprezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Gadowski jest przede wszystkim dziennikarzem śledczym i przez wiele lat pracował chociażby w ekipie „Superwizjera” w stacji TVN. Jest laureatem wielu nagród, w tym Grand Press 2004 za swój reportaż o mafii paliwowej. Witold Gadowski napisał także wiele opowiadań i wierszy. Największą popularność przyniosła mu trylogia powieści o Andrzeju Brennerze, niezależnym dziennikarzu śledczym.

Życiorys i kariera literacka Witolda Gadowskiego

Witold Gadowski urodził się 4 listopada 1964 roku w Zakopanem. Jest absolwentem psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w czasie studiów był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów i oraz członkiem-założycielem Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Później Gadowski rozpoczął karierę dziennikarską, najpierw na łamach „Czasu Krakowskiego”, później jako reporter śledczy „Gazety Polskiej”. Był także korespondentem wojennym w latach 90. XX wieku na Bałkanach. Gadomski organizował tam też konwoje z pomocą dla ofiar wojny w Kosowie.

Na początku XXI wieku Witold Gadowski był dyrektorem Wydziału Informacji Urzędu Miasta Krakowa oraz rzecznikiem prasowym Prezydenta Andrzeja Gołasia. Przede wszystkim jednak rozwijał się w obszarze dziennikarstwa. Przez wiele lat był reporterem programu „Superwizjer” emitowanego w stacji TVN. Później (2007-2009) był dyrektorem krakowskiego oddziału Telewizji Polskiej, a później przez chwilę dyrektorem TVP1.

Witold Gadomski wraz z Przemysławem Wojciechowskim są twórcami cyklu reportaży pt. „Tragarze śmierci”, które opowiadały o współczesnym terroryzmie. Gadomski był autorem i współautorem wielu wywiadów, w tym z Iliczem Ramirezem Sanchezem, zwanym „Carlosem” lub „Szakalem”, i jego żoną, czy z Astrid Prill, jedną z założycielek RAF. W 2010 roku ukazała się książka pt. „Tragarze śmierci. Polskie związki ze światowym terroryzmem” autorstwa Witolda Gadomskiego oraz Przemysława Wojciechowskiego. Jej wersję papierową znajdziecie na Woblink.

Witold Gadowski – cykl o Andrzeju Brennerze

W 2018 roku nakładem Wydawnictwa Replika ukazał się pierwszy tom trylogii powieści autorstwa Witolda Gadomskiego opowiadających o Andrzeju Brennerze, niezależnym dziennikarzu śledczym. Chronologicznie pierwszy był „Smak wojny” (choć wydany jako drugi w kolejności). Andrzej Benner zostaje wysłany wraz z przyjacielem jako korespondent wojenny do Kosowa. Tam bezpośrednio doświadcza wojennego chaosu, jaki jest codziennością mieszkańców tego zakątka Europy, krwawych starć między Serbami a Albańczykami. Benner drąży, wchodzi coraz głębiej w ten świat pełen wystrzałów, wybuchów i cierpienia. To właśnie tam znajduje też miłość. Piękna Serbka Vesna zdaje się być promieniem nadziei w tych pełnych ciemności dniach. W „Wieży komunistów”, która ukazała się jako pierwsza książka Gadomskiego o Brennerze, dziennikarz wpada na trop być może największej afery będącej w ogniu przemian ustrojowych końca XX wieku Polski. Wygląda na to, że niektórym nie w smak oddawać władzę i wpływy. Wojskowi i politycy, agenci i oficerowie próbują tak pokierować działaniami, by zyskać jak najwięcej, a przy tym samemu nie zostać odkrytym. Brenner musi zmierzyć się z wieloma rzucanymi mu pod nogi kłodami, by ujawnić prawdziwe układy rządzące państwem. Tymczasem jego przeciwnicy nie przebierają w środkach. Ostatnią częścią trylogii Gadowskiego jest „Szlag trafił”, w którym Brenner 10 kwietnia 2010 roku ląduje w Smoleńsku i na miejscu obserwuje wszystko, co dzieje się po katastrofie prezydenckiego samolotu, a także stara się dociec, co tak naprawdę się wydarzyło. Wszystkie tomy cyklu o Andrzeju Brennerze autorstwa Witolda Gadowskiego znajdziecie na Woblink.

Książki Witolda Gadowskiego w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie niejedną książkę autorstwa Witolda Gadomskiego. Czekają tu takie tytuły jak „Dziennik chuligana”, „Lokal dla awanturnych”, „Tragarze śmierci”, a także wszystkie tomy cyklu o Andrzeju Brennerze. Te i inne polskie powieści dostępne są na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.