Witold Szabłowski Internet, komputery, informatyka - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Witold Szabłowski Internet, komputery, informatyka - książki, ebooki i audiobooki

Witold Szabłowski urodził się w 1980 roku. To polski dziennikarz, reportażysta, publicysta. Szabłowski jest autorem kilku głośnych reportaży. Za swoją pracę był wielokrotnie nagradzany. Ma na swoim koncie m.in. Nagrodę Dziennikarską Parlamentu Europejskiego, Nagrodę im. Baty Pawlak, Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz nominacje do Nagrody Literackiej Nike oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Życiorys i kariera literacka Witolda Szabłowskiego

Szabłowski jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, studiował również politologię w Stambule. W Turcji Szabłowski mieszkał przez blisko rok. W tym czasie odbył staż w CNN Türk, dzięki czemu miał okazję zwiedzić niemal cały kraj. Swoje pierwsze kroki w mediach stawiał w TVN24. W 2006 roku dołączył do zespołu „Gazety Wyborczej”. Był wówczas najmłodszym reporterem Dużego Formatu. Z gazetą związany był przez blisko 10 lat.

Zabójca z miasta moreli / Merhaba

W 2010 roku ukazał się głośny zbiór reportaży Witolda Szabłowskiego z Turcji pt. „Zabójca z miasta moreli”. Na tom składa się kilka opowieści o kraju rozdartym między Wschodem a Zachodem, islamem a islamofobią, w którym nowoczesność ściera się z konserwatyzmem. Szabłowski pisze o zwyczajach, kulturze, polityce oraz o zwykłych Turkach. Tytułowym bohaterem jednego z tekstów jest Ali Ağca – niedoszły zabójca Jana Pawła II. Szabłowskiego udało się dotrzeć do rodzinnej wioski zamachowca, gdzie rozmawiał z jego krewnymi. W 2018 roku nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazało się wznowienie książki pt. „Merhaba”. Wydanie zostało wzbogacone o osobisty słowniczek turecko-polski. Za książkę „Zabójca z miasta moreli” Witold Szabłowski otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike, nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Za angielskie wydanie zbioru reportaży otrzymał Nagrodę brytyjskiego PEN Clubu.

Nasz mały PRL

W 2012 roku ukazała się kolejna książka Szabłowskiego – „Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem”. To efekt dziennikarskiego eksperymentu, którego podjęli się Witold Szabłowski i Iza Meyza. Dwójka reporterów postanowiła na pół roku przenieść się w czasie do początku lat 80. XX wieku. Zamieszkali w bloku z wielkiej płyty, porzucili korzystanie z nowoczesnej technologii, w tym z internetu i komórek. Po stolicy poruszali się starym fiatem 126p. Celem eksperymentu było porównanie współczesnego życia z tym sprzed trzydziestu lat. Swoje doświadczenia postanowili spisać i wydać w formie reportażu.

Tańczące niedźwiedzie

W 2014 roku swoją premierę miała jedna z najbardziej znanych książek Szabłowskiego – „Tańczące niedźwiedzie”. To opowieść o przemianach społecznych w środkowej Europie i powolnej drodze wychodzenia z komunizmu. Książka to zbiór opowieści z podróży po kontynencie – Szabłowski pisze m.in. o Ukrainie, Bułgarii, Polsce, Kosowie. Tytułowe niedźwiedzie służą tu jako metafora. W Bułgarii tresura niedźwiedzi była bardzo popularna, jednak po wejściu do Unii Europejskiej została zakazana. Trzeba było zwrócić zwierzętom wolność. Pytanie tylko, czy dało to jedynie pozytywne skutki. Książka okazała się ogromnym sukcesem za granicą. W Stanach Zjednoczonych „Tańczące niedźwiedzie” wydało prestiżowe wydawnictwo Penguin Books. Tym samym Szabłowski stał się trzecim Polakiem, po Sławomirze Mrożku i Bruno Schulzu, którego książka ukazała się z charakterystycznym pomarańczowym logo z pingwinem na okładce. Penguin Books wydało książki takich pisarzy jak Agatha Christie, Ernest Hemingway, Salman Rushdie, Zadie Smith, J. M. Coetzee czy Jonathan Franzen.

Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia

W 2016 roku ukazała się kolejna głośna książka Szabłowskiego. „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia” to reportaż, w którym autor przedstawił rzeź wołyńską z zupełnie innej perspektywy. Opisał bowiem Ukraińców, którzy ryzykowali życie, ratując ukrywających się Polaków, których czekała pewna śmierć. W trakcie pracy nad książką Szabłowski wielokrotnie odwiedzał Wołyń, przeprowadził setki wywiadów ze świadkami tragicznych wydarzeń. Za reportaż „Sprawiedliwi zdrajcy” Szabłowski otrzymał Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Jak nakarmić dyktatora

Najnowszą książką Szabłowskiego jest książka „Jak nakarmić dyktatora”. Kolejny raz reportażysta poświęcił dużo czasu na zebranie materiału. Jego celem było dotarcie do osobistych kucharzy najważniejszych światowych dyktatorów, by dowiedzieć się, co jedli w najważniejszych latach swoich rządów. Dzięki jego pracy powstała książka, w której znalazły się przepisy od kucharzy Saddama Husajna, Fidela Castro czy Pol Pota. Ponadto w książce znalazły się opowieści ludzi mających bezpośredni kontakt z dyktatorami. Kucharze podzielili się z Szabłowskim anegdotami z życia codziennego tyranów. „Jak nakarmić dyktatora” to kolejna książka Szabłowskiego, która osiągnęła sukces za granicą.

Książki Witolda Szabłowskiego na Woblinku

Książki Witolda Szabłowskiego znajdziecie w księgarni internetowej Woblink we wszystkich formatach (ebook, audiobook, wersja papierowa). Wśród dostępnych tytułów znajdują się „Merhaba”, „Jak nakarmić dyktatora”, „Tańczące niedźwiedzie” i „Sprawiedliwi zdrajcy”.

Co znajdziesz w kategorii: Internet, komputery, informatyka

Kategoria „Internet, komputery, informatyka” zawiera publikacje skupiające się na wszystkich zagadnieniach związanych z siecią, komputerami, programami komputerowymi czy oprogramowaniem. Książki z tej kategorii poświęcone są w głównej mierze programowaniu – znajdują się tu m.in. podręcznik „Wstęp do informatyki” Jacka Lembasa i Rafała Kawy przeznaczony dla studentów pierwszego roku kierunków informatycznych, poradnik „Sztuka dobrego programowania” Krzysztofa Jassego i Andrzeja Ziemkiewicza, w którym dobre rady znajdą zarówno początkujący, jak i zaawansowani programiści, poradnik „Java. Uniwersalne techniki programowania” pod redakcją naukową Krzysztofa Barteczki dotyczący programowania w języku Java, podręcznik „HTML. Tworzenie stron www i programów desktopowych” Rafała Strychalskiego (podzielony na 3 części: dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych). Znajdują się tu także poradniki z innych dziedzin, jak np. e-commerce („Narzędzia Google dla e-commerce” Krzysztofa Marca), marketingu internetowego („AdWords i Analytics” Krzysztofa Marca i Tomasza Trzósły), praktyk zwinnych („W poszukiwaniu zwinności w architekturze systemów IT” Krzysztofa Bończaka”), rzeczywistości wirtualnej („Rzeczywistość wirtualna (VR) dla każdego – Aframe i HTML 5” Krzysztofa Wońka). Nie brakuje również pozycji dla dzieci, które już od małego chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem w Scratchu, Pythonie czy Javie („Bawimy się, programując w Scratchu” i „Twórz własne gry komputerowe w Pythonie” Ala Sweigarta, „JavaScript dla dzieci. Programowanie na wesoło” Nicka Morgana), grafiką komputerową („Piksele, wektory i inne stwory” Alicji Żarowskiej-Mazur i Dawida Mazura), produkcją filmową („Zostań gwiazdą YouTube'a” Nicka Willoughby’ego).