Władysław Reymont Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Władysław Reymont Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Władysław Reymont to jeden z pięciu polskich laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W 1924 roku otrzymał najważniejsze na świecie wyróżnienie literackie za czterotomową epopeję chłopską pt. „Chłopi”. Reymont należy do grona najważniejszych polskich pisarzy XX wieku. Obok „Chłopów” kolejną istotną książką w jego dorobku jest „Ziemia obiecana”.

Reymont pochodził z wielodzietnej rodziny wiejskiego organisty. Mimo stosunkowo dobrej sytuacji materialnej rodziny i ambitnego ojca Władysław nie chciał się rozwijać naukowo ani uczyć się gry na organach. Żeby zapewnić mu jakiekolwiek wykształcenie zawodowe, ojciec wysłał go do Warszawy, by nauczył się krawiectwa. Władysław Reymont ukończył Warszawską Szkołę Niedzielno-Robotniczą. W wieku osiemnastu lat dołączył do wędrownego zespołu teatralnego, ale to nie dawało szansy na godny zarobek. Rodzice załatwili mu pracę na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. 1894 rok był przełomowy dla Reymonta ‒ wtedy postanowił żyć z pisania. Ta decyzja okazała się bardzo trafiona – wkrótce zarobił wystarczająco pieniędzy, aby stać go było na podróże. W ciągu kilku lat odwiedził największe stolice Europy, a za granicą nawiązał kontakty literackie z takimi pisarzami jak Stanisław Przybyszewski czy Stefan Żeromski.

Ziemia obiecana

„Ziemia obiecana” to jedna z najważniejszych powieści Reymonta. Obok „Chłopów” jest najczęściej tłumaczoną książką pisarza. Reymont zbierał do niej materiały w czasie swojego rocznego pobytu w Łodzi. Miasto jawi się w nim jako wielka kapitalistyczna maszyna, która ma kolosalny wpływ na pracowników fabryk oraz biznesmenów – właścicieli przedsiębiorstw. Archetypicznymi bohaterami są tu trzej fabrykanci reprezentujący trzy podejścia do prowadzenia biznesu, trzy różne kultury i nacje. Jednym z nich jest Polak, Karol Borowiecki, drugim Niemiec, Max Baum, a trzecim Żyd, Moryc Welt. Mimo wielu dzielących ich różnic znajdują wspólny cel – efektywną pracę i wygryzienie konkurencji. „Ziemia obiecana” jest komentarzem do błyskawicznie rozwijającego się kapitalizmu, który na przełomie XIX i XX wieku wpłynął na przeobrażenie miast i ich industrializację.

W 1974 roku w kinach ukazała się ekranizacja powieści w reżyserii Andrzeja Wajdy. W role trzech głównych bohaterów wcielili się Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak i Andrzej Seweryn. „Ziemia obiecana” to jeden z najważniejszych polskich filmów XX wieku. Wajda w znakomity sposób odtworzył mroczny charakter industrialnej Łodzi.

W 1976 roku „Ziemia obiecana” otrzymała nominację do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny. Był to czwarty polski film, który walczył o tę statuetkę. Wcześniej Akademia doceniła „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, „Faraona” Jerzego Kawalerowicza i „Potop” Jerzego Hoffmana.

Najważniejsza powieść Reymonta - Chłopi

Nad swoją najważniejszą powieścią Reymont pracował w latach 1892‒99. Książka ukazywała się w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego”. Ostatecznie została wydana w czterech tomach między 1904 a 1909 rokiem. Każda z części reprezentuje jedną porę roku – dzięki takiemu zabiegowi Reymont mógł odtworzyć cykl wiejskiego życia. Dzięki swoim obserwacjom stworzył niepowtarzalny obraz łowickiej wsi – zarówno świata ludzi, jak i przyrody. Bohaterami powieści, w przeciwieństwie do bohaterów „Ziemi obiecanej”, są ludzie wsi. Łączą ich zupełnie inne relacje niż te wiążące mieszkańców Łodzi. Kolejny raz Reymont przedstawia archetypiczne postacie, reprezentujące zawody i ludzkie postawy. Mamy tu zatem księdza, organistę, młynarza, rolników, gospodarzy i żebraków.

W 1924 roku, rok przed śmiercią, Władysław Reymont za „wybitny epos narodowy” otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.