Wojciech Tochman Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Wojciech Tochman Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Wojciech Tochman urodził się w 1969 roku w Krakowie. Jest pisarzem, reporterem, reportażystą, autorem licznych artykułów prasowych oraz działaczem społecznym. Pisał między innymi dla „Gazety Wyborczej”, „Dużego Formatu”. Jest współzałożycielem Instytutu Reportażu. Założył go w 2009 roku z Pawłem Goźlińskim i Mariuszem Szczygłem. Obecnie jest jednym z wykładowców i tutorów kursu prowadzonego przez Instytut. Jest również współzałożycielem Faktycznego Domu Kultury oraz klubo-księgarni „Wrzenie świata”. W latach 1996-2002 prowadził program poświęcony osobom zaginionym pt. „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. W 1999 roku założył fundację ITAKA, która zajmuje się pomocą w poszukiwaniu osób uznawanych za zaginione. W swoim bogatym życiu zajmował się również pomocą charytatywną w różnego rodzaju fundacjach. Przy współpracy z Klubem HEBAN wspierał leczenie i pomoc dzieciom w takich krajach jak Kambodża czy Rwanda.

Tochman debiutował jako reporter bardzo wcześnie, jeszcze jako licealista. Pierwszy jego tekst ukazał się na łamach młodzieżowego tygodnika „Na przełaj”. W 1990 roku dołączył do nowo powstałego zespołu reportażu Gazety Wyborczej, którym kierowała Hanna Krall. To ona była pierwszą mentorką reportażysty. Pierwszym tekstem Tochmana była „Bajka o dobrym księgowym”. Z „Gazetą” związany był przez blisko 15 lat. Pracował w niej do 2014 roku, nie tylko pod okiem Hanny Krall, ale także Małgorzaty Szejnert.

Bibliografia Wojciecha Tochmana

Wojciech Tochman jest autorem dziesięciu książek. W 2002 roku ukazał się jego debiutancki zbiór reportaży pt. „Schodów się nie pali”. W tym samym roku swoją premierę miała książka „Jakbyś kamień jadła” poświęcona skutkom wojny na Bałkanach. To reporterska opowieść o powojennej Bośni, w której autor skupia się przede wszystkim na niewinnych ofiarach konfliktu. Trzy lata później ukazała się „Córeńka” – próba reporterskiego odtworzenia działań mających na celu odnalezienie Beaty Pawlak, dziennikarki Gazety Wyborczej. Kobieta zaginęła po zamachu terrorystycznym na Bali. W 2007 roku nakładem Wydawnictwa Znak ukazał się zbiór reportaży Tochmana pt. „Wściekły pies”, a w 2010 kolejny pt. „Bóg zapłać”. Jednym z najgłośniejszych tytułów w bibliografii Wojciecha Tochmana jest reportaż „Dzisiaj narysujemy śmierć”, który autor poświęcił ludobójstwu w Rwandzie. „Eli, Eli” z 2013 roku to wstrząsająca opowieść o filipińskich slumsach w Manili. O sytuacji syryjskich uchodźców w Kenii Wojciech Tochman pisał wspólnie z Katarzyną Boni w „Kontenerze”. Książka swoją premierę miała w 2014 roku. Wojciech Tochman, wspólnie z Mariuszem Szczygłem, przygotował również specjalną publikację poświęconą Hannie Krall. „Krall” ukazała się w 2014 roku. Najnowszą, a zarazem jedną z najbardziej wstrząsających książek Tochmana jest wydany w 2019 roku reportaż pt. „Pianie kogutów, płacz psów”. Książkę mogliście czytać i słuchać całkowicie za darmo w 2019 roku, w ramach ogólnopolskiej akcji Czytaj PL, której Woblink jest współorganizatorem.

Książki Tochmana zostały przetłumaczone na wiele języków

Jego książki były tłumaczone na wiele języków świata, w tym na angielski, francuski, niemiecki, włoski, szwedzki, fiński, ukraiński, rosyjski, niderlandzki, bośniacki, hiszpański, portugalski, czeski, słowacki oraz arabski.

Wojciech Tochman przez kilka lat związany był z Wydawnictwem Czarnym i Wydawnictwem Znak. Obecnie jego książki, w tym wznowienia starszych tytułów, ukazują się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Tochman był wielokrotnie nominowany do wielu prestiżowych nagród literackich. Trzykrotnie do Nagrody Literackiej Nike. Otrzymał nagrodę medialną „Pióro Nadziei” przyznawaną przez Amnesty International, Nagrodę Kapuścińskiego. W 1998 roku otrzymał tytuł Reportera Roku według czytelników Gazety Wyborczej.

Książki Wojciecha Tochmana – „Wściekły pies”, „Jakbyś kamień jadła”, „Dzisiaj narysujemy śmierć”, „Pianie kogutów, płacz psów” oraz „Schodów się nie pali” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka. Ponadto wybrane tytuły są dostępne w formie audiobooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Umieszczone w kategorii „Pozostałe” publikacje to książki, które należą do kategorii „Historia”, ale których nie można przyporządkować do żadnej z podkategorii – „Historia najnowsza”, „Historia nowożytna”, „II wojna światowa”, „Starożytność i średniowiecze”. Odnaleźć tu możemy pozycje opisujące dłuższe okresy historii, niemieszczące się w ściśle wyznaczonych zakresach, a także tytuły poświęcone konkretnym aspektom historii czy ujmujące historię w niecodzienny sposób. W serwisie Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Europa. Rozprawa historyka z historią”, czyli opracowane dzieje Europy spisane przez jednego z najpopularniejszych historyków Normana Daviesa, „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” Witolda Banacha, w której znaleźć możemy historię jednego z najważniejszych rodów Rzeczpospolitej. Kolejną wartą wyróżnienia pozycją jest „Jak pogoda zmieniała losy wojen i świata”, gdzie Erik Durschmied opisuje konflikty zbrojne, w których decydującą rolę odegrały zjawiska atmosferyczne. W kategorii „Pozostałe” umieszczone zostały książki z cyklu „prawdziwe historie”, przedstawiające historię z punktu widzenia kobiet. W serii znajdują się publikacje m.in. Anny Herbich („Dziewczyny z powstania”, „Dziewczyny z Syberii”), Kamila Janickiego („Damy złotego wieku”, „Żelazne damy”), Diane Ducret („Kobiety dyktatorów”, „Kobiety mafii”) i Anny Marii Śnieżko („Żona wyklęta”). Czytelników chcących poznać historię od jej zabawnej strony na pewno zainteresuje „Historia bez cenzury” Wojciecha Drewniaka, w której autor w dowcipny i ciekawy sposób opisuje wybrane przez siebie wydarzenia czy postacie historyczne. Podobną formę przyjmuje Jan Wróbel w „Historii Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemiec”, w której z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem rozprawia o tym, jak nasi rodacy dawali w kość sąsiadom. Nie inaczej jest w kontynuacji tej książki – „Historii Polski 2.0. Polak potrafi, Polka też” napisanej wspólnie z Ewą Wróbel. Druga część to zestawienie genialnych osiągnięć naszych rodaków, bez których świat nie byłby taki sam.