Yann Martel Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Yann Martel Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Yann Martel to kanadyjski pisarz i podróżnik. Przyszedł na świat w 1963 roku w Salamance w Hiszpanii. Jest synem kanadyjskich dyplomatów. Z racji zawodu rodziców dzieciństwo spędził w Kolumbii Brytyjskiej, Paryżu, Meksyku, Ontario, Kanadzie i na Alasce. Już we wczesnej młodości odbywał samodzielne podróże – zwiedził między innymi Turcję, Iran i Indie. Jest absolwentem filozofii na Trent University. Zanim został pisarzem, na pełen etat pracował jako parkingowy, zmywacz naczyń i ochroniarz w ambasadzie. Już wtedy próbował swoich sił w tworzeniu literatury, jednak dopiero po wydaniu swojego debiutanckiego zbioru literackiego całkowicie oddał się pisaniu. Miał wtedy 27 lat. Martel zdobył międzynarodową popularność w 2001 roku, kiedy to wydał bestsellerowe „Życie Pi”, za które został uhonorowany nagrodą Man Booker Prize. Powieść ukazała się w ponad 50 różnych krajach i sprzedała się w nakładzie przekraczającym 12 milionów egzemplarzy. Oprócz „Życia Pi” napisał jeszcze siedem innych książek, z czego cztery z nich ukazały się na polskim rynku wydawniczym. Yann Martel, jak sam mówi, pisze, żeby zrozumieć ważne dla niego kwestie, wyrazić twórczą energię i dobrze spędzić czas.

Wpływ na twórczość Martela mieli następujący pisarze: Dante Alighieri, Franz Kafka, Joseph Conrad, Nikolai Gogol, Sinclair Lewis, Moacyr Scliar, Thomas Hardy, Lew Tołstoj, Alphonse Daudet, J.M. Coetzee i Knut Hamsun. Jest wielkim fanem jogi, którą ćwiczy codziennie. Pomaga w hospicjach jako wolontariusz. Obecnie mieszka w Saskatoon z pisarką Alice Kuipers i czwórką ich dzieci. Pierwszy język Martela to francuski, jednak co ciekawe, swoje książki pisze po angielsku.

Książki Yanna Martela

Yann Martel jest autorem ośmiu książek: „Seven Stories” (1993), „The Facts Behind the Helsinki Roccamatios” (1993), „Self” (1996), „Life of Pi” (2001), „We Ate the Children Last” (2004), „Beatrice and Virgil” (2012), „101 Letters to a Prime Minister” oraz „The High Mountains of Portugal”. Pięć z nich ukazało się na polskim rynku wydawniczym: „Historia rodziny Roccamatio”, „Ja”, „Życie Pi”, „Beatrycze i Wergili” i „Wysokie góry Portugalii”.

Pierwsza książka Martela, „Historia rodziny Roccamation” została opublikowana w 1993 roku. To zbiór opowiadań, w których autor porusza takie tematy jak choroba, historia XX wieku, muzyka, wojna, trudy młodości, smutek, śmierć, a także powody dla których przywiązujemy się do przedmiotów materialnych. Następnym tytułem jego pióra jest powieść „Ja” z 1996 roku. To opowieść o poszukiwaniu tożsamości będąca eksperymentalną hybrydą, w której autor nawiązuje do „Orlanda” Virginii Woolf. Kolejną książką autora jest świetnie przyjęte i wyróżnione wieloma nagrodami „Życie Pi” będące fascynującą historią rozbitka Pi i tygrysa, którzy ocaleli z katastrofy statku. Pozostałe tytuły Martela to zbiór opowiadań „We Ate the Children”, bestseller „New York Timesa”, “Beatrycze i Wergili” oraz jego najnowsza książka „Wysokie góry Portugalii”. Dodatkowo Martell opublikował zbiór listów do premiera Kanady „101 Letters to a Prime Minister”.

Jego twórczość przyniosła mu następujące wyróżnienia: National Magazine Award for Best Short Story (1992), Governor General's Literary Award for Fiction finalist (2001), Hugh MacLennan Prize (2001) oraz Man Booker Prize (2002).

Życie Pi - najważniejsza i najpopularniejsza książka Martela

>Najważniejszą i najpopularniejszą książką Martela jest niewątpliwie „Życie Pi” wydane w 2002 roku. Książka szybko osiągnęła status międzynarodowego bestsellera. Główny bohater, Pi Patel, jest synem indyjskiej rodziny dozorców. Podczas próby emigracji do Kanady dochodzi do tragedii, w której efekcie Pi znajduje się w szalupie ratunkowej w towarzystwie zebry, hieny, orangutana i tygrysa bengalskiego. Przez 227 dni Pi i tygrys imieniem Richard Parker będą musieli dryfować po wodach Pacyfiku i stawiać czoła przeciwnościom losu.

„Życie Pi” zostało uhonorowane takimi nagrodami jak między innymi Booker, Asian/Pacific American Award for Literature, Hugh MacLennan Prize for Fiction, The Booker Prize, czy La Presse Prix du Grand Public. Przez 61 tygodni nie opuszczała listy bestsellerów New York Timesa. Powieść ukazała się w ponad czterdziestu krajach i przełożono ją na przeszło pięćdziesiąt języków. Dodatkowo na jej podstawie zrealizowano film „Życie Pi”, który podbił zarówno serca widzów, jak i krytyków.

Yann Martel na ekranie

Najgłośniejszą ekranizacją prozy Martela jest film „Życie Pi” oparty na powieści o tym samym tytule. To dramat przygodowy z elementami fantastyki, produkcji tajwańsko-amerykańsko-brytyjskiej. Film, w reżyserii Anga Lee, ukazał się w 2012 roku. Produkcja okazała się ogromnym sukcesem – otrzymała 49 nominacji do przeróżnych nagród filmowych, z czego wygrała aż 21 z nich. „Życie Pi” zostało wyróżnione między innymi czterema Oscarami (najlepszy reżyser, najlepsza muzyka oryginalna, najlepsze efekty specjalne, najlepsze zdjęcia), Złotym Globem (najlepsza muzyka), dwoma Saturnami (najlepszy film fantasy, najlepsza kreacja młodego aktora). Dodatkowo otrzymała dwie nagrody BAFTA (najlepsze zdjęcia, najlepszy scenariusz).

Oprócz „Życia Pi” na ekranie ukazały się trzy inne filmy oparte o twórczość Yanna Martela – „We Ate the Children Last”, „Manners of Dying” i „The Facts behind the Helsinki Roccamatios”.

Książki Yanna Martela w księgarni internetowej Woblink.com

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Yanna Martela – „Życie Pi” w formie ebooka, audiobooka oraz „Wysokie góry Portugalii” w formie ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!